Datowana na 1781 rok karczma Austeria w Sławkowie wznowi działalność po ponad rocznej przerwie. Pierwszych gości przyjmie na wiosnę. Do tego czasu drewniany zabytek, pamiętający czasy Polski rozbiorowej przejdzie niezbędne prace przygotowawcze.
Karczma od początku swojego istnienia należy do miasta. Zmieniali się tylko jej najemcy. Poprzedni zakończył działalność 31 października 2020 roku. Pokonały go ograniczenia pandemiczne.
– Mimo pomocy ze strony miasta, polegającej na czasowym obniżeniu czynszu i umorzeniu części podatku o łącznej wartości kilkunastu tysięcy złotych, prowadzący lokal gastronomiczny nie był w stanie utrzymać się w aktualnej sytuacji na rynku i z końcem października rozwiązana została umowa najmu – mówił wówczas burmistrz Sławkowa Rafał Adamczyk.
Już wtedy samorządowiec zapowiadał, że przed ogłoszeniem kolejnego przetargu na najem miasto przeprowadzi gruntowny remont obiektu. Naprawione zostały m.in. ściany fundamentowe, kolumnady. Konieczny jest też remont dachu. Umowę z nowym najemcą sławkowskiej karczmy podpisano 21 listopada. Lokal przyjmie gości na wiosnę, po przeprowadzeniu przez restauratora niezbędnych prac przygotowawczych.
- To bardzo dobra wiadomość, że po okresie pandemii uda się nam wznowić oczekiwaną przez mieszkańców i turystów działalność gastronomiczną w naszej perełce architektury drewnianej – mówi burmistrz. – Mam nadzieję, że nowa oferta restauracyjna doskonale wpisze się w potencjał turystyczny miasta, szczególnie w kontekście utworzonego przez nas Parku Doliny Białej Przemszy i Centrum Edukacji Ekologicznej i Kulturowej, które przyciągają do nas wielu gości, nie tylko z naszego regionu – dodaje gospodarz miasta.
Sławków w 1781 roku leżał na terenie woj. krakowskiego, tuż przy ówczesnej granicy polsko – austriackiej. Lokal w ówczesnych czasach nosił nazwę Austeria Miejska w Sławkowie Pierwochą Zwana. Tej oficjalnej nazwy karczma położona w Rynku Sławkowskim używana była do utraty przez Sławków praw miejskich w 1870 roku.
Określenie „Pierwocha” pochodzi prawdopodobnie od słowa „pierwsza”, czyli najstarsza lub największa. Jak podaje serwis miejski, nie można również wykluczyć, że nazwa ta została utworzona od nazwiska jednego z licznych jej dzierżawców.
Austeria (z jęz. włoskiego) to z kolei staropolskie określenie karczmy o najwyższym standardzie, dobrze wyposażonej i posiadającej bogaty asortyment wszelakiego jadła i napitków, mieszczącej się w solidnym, obszernym budynku, spełniającym jednocześnie funkcje gastronomiczne oraz hotelowo-stajenne w zajeździe.
„Niewątpliwie sławkowska Austeria jest najpiękniejszą spośród wszystkich zachowanych do dzisiejszych czasów. Jej usytuowanie i architektura dają najpełniejsze wyobrażenie o budownictwie i sztuce ciesielskiej w przedrozbiorowej Polsce. Budynek stanowi klasyczny przykład drewnianej staropolskiej karczmy. Zbudowany został na planie litery "T". Całość budynku o powierzchni 380 metrów kwadratowych przykrywa dwuspadowy dach.” czytamy w opisie zabytku.
Dalej dowiadujemy się, że historia karczmarstwa sławkowskiego jest starsza niż samo miasto. Już w kronice Jana Długosza odnajdujemy informację, iż w 1220 roku biskup krakowski Iwo Odrowąż uposażył klasztor Świętego Ducha w Prądniku pod Krakowem dochodami z karczem sławkowskich. Wiadomość ta jako pierwsza potwierdza nie tylko istnienie Sławkowa w początkach XIII wieku, ale również zaświadcza o prężnym ośrodku wymiany handlowej i funkcjonowaniu co najmniej dwóch tego typu obiektów.
W kolejnych wiekach mamy wiele wzmianek o sławkowskich karczmach i dochodach z nich czerpanych przez biskupów krakowskich, starostów Klucza Sławkowskiego i mieszczan. Często też dochodziło do konfliktów o zyski czerpane z praw do warzenia piwa i palenia gorzałki oraz ich sprzedaży w karczmach Klucza Sławkowskiego, których np. w 1734 roku było aż osiemnaście. W 1787 roku odnotowane zostały nazwy trzech z nich, funkcjonujących w samym mieście: Austeria Miejska, Szopa Sławkowska i Karczma Wygoda, w informacji zawarta jest również wzmianka, iż łącznie sprzedały one 1620 garnców gorzałki i 219 beczek piwa.
Jakkolwiek budynek Austerii w obecnym kształcie pochodzi najprawdopodobniej z roku 1781, to jednak przyjąć należy za pewnik, że zabytek ten sięga czasów o wiele wcześniejszych, i że w ciągu wieków był wielokrotnie przebudowywany, chociaż zawsze usytuowany w tym samym pryncypialnym miejscu przy gościńcu śląskim, którego częścią była główna arteria wiodąca przez Rynek. Świadczą o tym również m.in. XIII-wieczne mury odkryte pod fundamentami Austerii oraz bardzo liczne fragmenty karczmarskiej ceramiki odnajdywane podczas prac ziemnych w różnych częściach obiektu.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Samorządy umrą za 4 lata. Zygmunt Frankiewicz, senator, przewodniczący ZMP ostrzega
2830"Dobry duch" dotarł na Śląsk. Unikatowy sklep powstał w dawnym budynku kopalni przejętym od SRK
1709"Gwarantuję, będzie ostro!". Śląska firma dba o narzędzia fryzjerów i groomerów z całej Polski
1135Nie lubisz poniedziałków? Podpowiadamy, jak wkroczyć z radością w nowy tydzień w pracy
1064Targi Dom Nowoczesny & Odnawialnych Źródeł Energii. Na wydarzenie zaprasza Jaworzno
782Eksperci "od Śląskiego". Rodzina z Mikołowa na tropie ciekawych zakątków województwa
+20 / -0"Dobry duch" dotarł na Śląsk. Unikatowy sklep powstał w dawnym budynku kopalni przejętym od SRK
+10 / -0"Gwarantuję, będzie ostro!". Śląska firma dba o narzędzia fryzjerów i groomerów z całej Polski
+4 / -0Samorządy umrą za 4 lata. Zygmunt Frankiewicz, senator, przewodniczący ZMP ostrzega
+4 / -0Szczęki, zwłoki, trumny. Rekwizyty i scenografie rodem z horroru powstają na Śląsku (foto)
+4 / -0PKP Intercity obniża ceny biletów od 1 marca. Znamy dokładne wyliczenia dla relacji Katowice - Warszawa
0Tychy. Rusza regularna produkcja Jeepa Avengera w zakładzie Stellantis
0Tego jeszcze na Śląsku nie grali! Nadciąga Game Music Fest
0Karnawał 2023 trwa! Gdzie się bawić w woj. śląskim? Sprawdź TOP 15 klubów i dyskotek
0Kierunek działań na trudne czasy, integracja. Znamy strategię RIG na 2023 rok
0