Odkryj, jak być eko - to motyw przewodni niezwykłej wystawy, która powstała w Bielsku-Białej. Niezwykłej - bo umieszczonej na planie mieszkania. W Punkcie 11 przy ul. 11 Listopada 24 można eksperymentować i uczyć się, jak dbać o planetę. Niesztampowe przedsięwzięcie o nazwie EkoEksperymentarium pozwala sprawdzić, jak nasze codzienne małe czynności mogą pomóc środowisku.
EkoEksperymentarium jest zbudowane na planie mieszkania: w salonie łapiemy wampiry energetyczne i poznajemy sposoby na oszczędzanie prądu, w łazience wykorzystujemy każdą kroplę wody, w kuchni dzielimy się sposobami na gotowanie less waste, a w sypialni przeglądamy rzeczy i zastanawiamy nad tym, dlaczego warto mieć ich mniej. Poprzez świetną zabawę mali i duzi odkrywcy poznają sprytne sposoby na to, jak być eko na co dzień.
Otwarcie wystawy odbyło się 10 marca z udziałem zastępcy prezydenta miasta Adama Ruśniaka.
- Realizujemy wiele rzeczy, które nieraz są kosztowne, natomiast edukacja, a zwłaszcza najmłodszych, jest najtańszą metodą kształtowania społecznych postaw związanych z ekologią i działaniami proekologicznymi - mówił podczas wydarzenia A. Ruśniak. - Bardzo się cieszę, że w tym miejscu przez najbliższe dwa miesiące będziemy mogli gościć młodych mieszkańców naszego miasta. Do zwiedzania wystawy EkoEksperymentarium zapisało się już ponad 100 szkół.
Tuż przed oficjalnym otwarciem wystawy w Punkcie 11 z ekologią eksperymentowały pierwsze bielskie przedszkolaki. Trzeba przyznać, że najmłodsi sporo już wiedzą o tym, jak żyć ekologicznie, i oczywiste było dla nich np. to, że powinniśmy brać prysznic zamiast kąpać się w wannie i zakręcać wodę podczas mycia zębów, aby jak najbardziej oszczędzać jej zasoby. Ale były też nowości – dzieci dowiedziały się, co to ślad węglowy i że mają go wszystkie produkty, nawet najmniejsze jabłko, a także czym są wspomniane już powyżej wampiry energetyczne...
- EkoEksperymentarium to wystawa do eksperymentowania, a nie tylko oglądania. Uczestnicy mogą samodzielnie sprawdzić, co się stanie, jeśli obniżą temperaturę w domu albo przestaną kupować butelkowaną wodę. Poznają też ważne dane i łatwe triki na ograniczanie zużycia zasobów – mówiła kuratorka wystawy z kolektywu Mamy Projekt Małgosia Żmijska. – W mieszkaniu, ozdobionym intrygującymi ilustracjami Pawła Szlotawy, omawiamy ważne ekologiczne kwestie i uczymy się, jak we własnym domu dbać o siebie i środowisko. Trudno jest zmienić nawyki, to żadna tajemnica, dlatego podpowiadamy proste sposoby na to, jak być eko i ułatwić sobie życie.
Wystawa jest częścią projektu edukacyjnego EkoEksperymentarium, składającego się z portalu z grami oraz interaktywnymi lekcjami o klimacie dla młodzieży.
– Program EkoEksperymentarium skutecznie dociera do polskich szkół i przedszkoli, a teraz zapraszamy do ekozabawy całe rodziny, które na wystawie poprzez doświadczanie odkryją, jak zmienić codzienne nawyki i dbać o planetę. Wiemy, że edukacja klimatyczna to obecnie jedno z najważniejszych wyzwań i każdy z nas szuka sprawdzonych informacji dotyczących np. odpowiedniej segregacji odpadów czy oszczędzania zasobów. Na wystawie przekazujemy wiedzę ekspercką w przystępny sposób, dlatego każdy szybko zrozumie, co robić, żeby nie szkodzić środowisku – mówi kuratorka wystawy z kolektywu Mamy Projekt Joanna Studzińska.
Wystawę można odwiedzać w Punkcie 11 do 5 maja. Dotychczas gościła w Muzeum Miasta Gdyni, Galerii BWA Wrocław Główny oraz Muzeum Warszawskiej Pragi, gdzie zobaczyło ją ponad 9 tysięcy małych i dużych ekoeksperymentatorów.
- Jestem bardzo dumna z tej ekspozycji u nas, bo czuję, że będą się tu działy rzeczy bardzo ważne. Spodziewaliśmy się grup najmłodszych dzieci, a okazuje się, że wystawą zainteresowani są również licealiści i my jesteśmy na to gotowi. Dziękuję za wspólną pracę – mówiła kierowniczka Punktu 11 Aleksandra Tarnawa.
W Punkcie 11 przy okazji wystawy można otrzymać niemapę miasta, która prezentuje na nowo Bielsko-Białą, pokazuje miejsca, które wiążą się z ekologią, klimatem, kontaktem z przyrodą, prezentuje wybrane punkty wytypowane wspólnie z mieszkańcami. Na drugiej stronie jest opowieść o tym, w jaki sposób w mieście przetwarza się śmieci.
Patronem projektu jest Minister Klimatu i Środowiska, a wystawa została dofinansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Współorganizatorami finansującymi przedsięwzięcie są Urząd Miejski w Bielsku-Białej i Punkt 11 oraz Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, a także partner wystawy firma Interzero. Projekt wymyśliły i realizują Małgosia Żmijska i Joanna Studzińska razem z kolektywem Mamy Projekt.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Jaworzno oferuje mieszkańcom rowery elektryczne na wynajem długoterminowy. Innowacja w kraju
3904„Maluch” obchodzi 50. urodziny. Bielsko-Biała celebruje rocznicę auta, które zmotoryzowało Polskę
643PGG. Kopalnia Bolesław Śmiały zmieniła się w wojskowy poligon
526O odpowiedzialności biznesu - PTE Katowice zaprasza na ogólnopolską konferencję
187Falon, król punka ze Śląska: buntuję się, więc jestem (foto, wideo)
+43 / -1Jaworzno oferuje mieszkańcom rowery elektryczne na wynajem długoterminowy. Innowacja w kraju
+6 / -3IV Raciborski Festiwal Gamingowy już od piątku
+2 / -1Królowa biznesu - sprzedaż - zaprasza do Bielskiego Centrum Kultury już 17 maja!
+1 / -0PGG. Kopalnia Bolesław Śmiały zmieniła się w wojskowy poligon
+0 / -1Jaworzno oferuje mieszkańcom rowery elektryczne na wynajem długoterminowy. Innowacja w kraju
2O odpowiedzialności biznesu - PTE Katowice zaprasza na ogólnopolską konferencję
0„Maluch” obchodzi 50. urodziny. Bielsko-Biała celebruje rocznicę auta, które zmotoryzowało Polskę
0PGG. Kopalnia Bolesław Śmiały zmieniła się w wojskowy poligon
0