Znamy laureatów konkursów Architektura Roku i Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego 2019.
W Muzeum Śląskim odbyła się Gala XX-lecia konkursu Najlepsza Przestrzeń Publiczna, w trakcie której zostały wręczone nagrody laureatom konkursów Architektura Roku i Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego 2019.
Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego to coroczny, otwarty konkurs pod patronatem Marszałka Województwa Śląskiego, którego celem jest rozwój i zmiany jakościowe przestrzeni publicznej, wzrost aktywności społecznej i gospodarczej, podnoszenie świadomości w zakresie kształtowania przestrzeni, a także promocja projektantów tworzących wysokiej jakości rozwiązania urbanistyczne i architektoniczne. Konkurs organizowany jest przez Zarząd Województwa Śląskiego we współpracy z SARP O/Katowice oraz TUP O/Śląski.
Jury Konkursu pod przewodnictwem prof. dr hab. inż. arch. Krzysztofa Gasidło przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:
Nagrodę specjalną Marszałka Województwa Śląskiego przyznaną z okazji XX-lecia konkursu Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego w uznaniu za szczególne osiągnięcia otrzymali:
Nagrodę w kategorii OBIEKT przyznano budynkowi Unikato zaprojektowanego przez KWK Promes, jako że dobrze się wpisuje w tkankę miejską Katowic i stanowi ciekawe, narożne zakończenie kwartału zabudowy śródmiejskiej. Za pomocą prostych elementów – charakterystycznych balkonów oraz jednolitej kolorystyki elewacji (kolor czarny), z zaakcentowaniem cokołu budynku za pomocą srebrnych płyt stalowych, uzyskano atrakcyjny obiekt. Bardzo dobrze zaprojektowano strefę wejścia do budynku z wydzieleniem mini podwórka.
Wyróżnienie w kategorii OBIEKT przyznano budynkom apartamentowym przy ul. Złotej w Katowicach autorstwa Krzysztofa Zalewskiego, Adama Gila i Pawła Zalewskiego, które nawiązują swą formą i sposobem kształtowania elewacji do pobliskiego modernistycznego Osiedla Tysiąclecia. Jest to elegancka architektura z elewacjami w kolorze białym, z charakterystycznym i intrygującym zastosowaniem kształtek szklanych w niektórych otworach okiennych. Architekci w sposób nieszablonowy myśleli o świetle w budynku, co pokazuje np. sposób doświetlenia kuchni w apartamencie pokazowym.
Nagrodę w kategorii Dzieło Eksportowe Śląskich Architektów przyznano Szpitalowi psychiatrycznemu w St. Urban autorstwa Ewy Janik i Błażeja Janika M.O.C. Architekci za czytelną i powściągliwą formę szanująca i uzupełniająca kontekst urbanistyczny, klarowny układ struktury budynku oparty na dwóch kwadratach nawiązujący w ten sposób do sąsiedniej zabudowy, właściwe rozwiązania materiałowe oraz elegancko rozwiązany detal.
Nagrodę w kategorii Dom Jednorodzinny przyznano Domowi na łące autorstwa Kamila Cierpioła za lapidarną czarną bryłę ciętą ręką mistrza. Prostotę i funkcjonalność wnętrz. Sugestywne wrażenie optymalnych rozwiązań.
Wyróżnienie w kategorii Dom Jednorodzinny przyznano Leśnemu domowi autorstwa Jakuba Cieślika, Kamila Cierpioła, Piotra Drewniaka i Marka Laskowskiego za ciekawe ukształtowanie formy zewnętrznej i narastanie energi wewnętrznej zwiedzającego prowadzące poprzez korytarz z naprowadzeniem na widok zewnętrzny aż do salonu o skośnie wzrastającej podwójnej wysokości ze wspaniałym dwukondygnacyjnym oknem na ogród. Obłożenie budynku deską modrzewiową w trzech rodzajach szerokości tworzy dodatkowy artystyczny układ.
Nagrodę w kategorii Wnętrze przyznano projektowi wnętrza obiektu sportowego w Zabrzu „reShape – centrum sportu i rekreacji” autorstwa Adama Radzimskiego za funkcjonalną, przemyślaną i konsekwentnie zrealizowaną przestrzeń. Intrygujący estetycznie zespół saun w kontraście do całości. Wzornictwo i detal na najwyższym poziomie.
Wyróżnienie w kategorii Wnętrze przyznano projektowi biura w Sosnowcu autorstwa Mateusza Górnika i Magdaleny Górnik za konsekwentne użycie i zestawienie materiałów – lakierowanej płyty OSB oraz czerni. Uwagę zwróciło dobre pozycjonowanie poznania miejsca z możliwością wglądu poprzez przegrody. Realizując awangardowe wnętrze w zwykłym biurowcu autorzy uzyskali efekt zaskoczenia i udowodnili, że nawet w tzw “zwykłych” miejscach mozna realizować własną koncepcje dobrego dizajnu.
Nagrodę w kategorii Młody Twórca dla M.O.C. Architekci przyznano za wysoki poziom prezentowanych projektów i pierwszych realizacji, świadczący o dużej dojrzałości twórczej autorów. Ważne podkreślenia są również liczne sukcesy w konkursach architektonicznych, w których w nieskrępowany sposób prezentują swoje podejście do zastanego problemu.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Oto najszczęśliwsze i najmniej szczęśliwe miasta na Śląsku (ranking)
4835PRL-owski gigant ma już 50 lat! Katowicka Superjednostka obchodzi okrągłe urodziny
2115Tych noży nie powstydziliby się wojownicy Północy. Nordyckie rękodzieła tworzy wiking ze Śląska (foto)
2108Te rzeźby psów zdobią wnętrza na sześciu kontynentach! Powstają w małej wytwórni na Śląsku (foto, wideo)
1535Bytom. Ponad 100-letnia EC Szombierki w rękach Arche. Grupa ocali kolejny śląski zabytek
1384Pędy tych winorośli wznoszą się na Śląsku. A wina z nich docenia cała Polska! (foto, wideo)
+28 / -2Te unikatowe rysunki powstają na Śląsku. Doceniają je Francuzi i Hiszpanie (foto)
+19 / -0Tych noży nie powstydziliby się wojownicy Północy. Nordyckie rękodzieła tworzy wiking ze Śląska (foto)
+15 / -0PRL-owski gigant ma już 50 lat! Katowicka Superjednostka obchodzi okrągłe urodziny
+8 / -0Oto najszczęśliwsze i najmniej szczęśliwe miasta na Śląsku (ranking)
+7 / -4Tych noży nie powstydziliby się wojownicy Północy. Nordyckie rękodzieła tworzy wiking ze Śląska (foto)
0Luksus w tramwajach na Śląsku. Wagony 2012N teraz z klimatyzacją także dla podróżnych
0Do domu i ogrodu. Gliwice zapraszają na XVII Targi Expobud
0PRL-owski gigant ma już 50 lat! Katowicka Superjednostka obchodzi okrągłe urodziny
0Bytom. Ponad 100-letnia EC Szombierki w rękach Arche. Grupa ocali kolejny śląski zabytek
0