Istnieje prawdopodobieństwo, że jeśli ceny energii wciąż będą tak wysokie, to część krajów Unii Europejskiej pozostanie przy czasie letnim. W tej chwili oczy zwrócone są na Włochy, które rozważają rezygnację ze zmiany czasu. Jeśli Italia zdecyduje się na ten krok, niewykluczone, że inne państwa pójdą w jej ślady.
Według przytoczonych przez polskiobserwator.de wyliczeń Włoskiego Towarzystwa Medycyny Środowiskowej rezygnacja z przesunięcia zegarów pozwoliłaby Włochom zaoszczędzić 500 milionów euro. Największe partie polityczne opowiadają się za rezygnacją ze zmiany czasu na zimowy, która w tym roku powinna nastąpić 30 października. Jeśli Włosi podejmą taką decyzję, to niewykluczone, że inne kraje UE pójdą w ich ślady.
Warto przypomnieć, że w raporcie z 2016 r. komisja badawcza w Bundestagu stwierdziła, że Niemcy oszczędzają około 0,2 procent energii elektrycznej rocznie z powodu czasu letniego.
Z reprezentatywnej ankiety przeprowadzonej przez towarzystwo ubezpieczeń zdrowotnych DAK w marcu 2022 roku wynika, że co czwarty obywatel (27%) ma problemy fizyczne lub psychiczne po zmianie czasu:
Do tej pory zmiana czasu z letniego na zimowy miała zastosowanie we wszystkich państwach członkowskich UE oraz wielu innych krajach spoza Wspólnoty. W 2019 roku w krajach Unii Europejskiej przeprowadzono referendum. Większość Europejczyków opowiedziała się za wprowadzeniem przepisów, które zlikwidowałyby zmianę czasu. Ideę zniesienia raz na zawsze procedury przestawiania zegarków dwa razy do roku poparli też lekarze i biolodzy. Naukowcy przedstawili badania, które dowodzą, iż zmiana czasu ma negatywny wpływ na zdrowie człowieka.
Mimo, iż Parlament Europejski dał zielone światło na rozpoczęcie prac legislacyjnych, to jednak europosłowie nie doszli do porozumienia, przez co prace nad regulacjami ustały. Niektóre kraje deklarowały, że wolałyby pozostać na zawsze przy czasie letnim, inne przy zimowym. Z powodu pandemii koronawirusa zaprzestano dalszych dyskusji na ten temat, a Komisja Europejska wydała zalecenie, aby wszystkie kraje członkowskie utrzymały dotychczasowe regulacje w latach 2022-2026. W ten sposób KE chciała przeciwdziałać powstaniu mozaiki legislacyjnej. Z powodu kryzysu energetycznego niewykluczone jednak, że Włochy i być może inne kraje UE zdecydują się pozostać na zawsze przy czasie letnim. Decyzja powinna zostać podjęta w ciągu najbliższych tygodni.
Jeśli chodzi o Niemcy i Polskę to według aktualnych informacji, zmiana w ostatnią niedzielę października, jak co roku, nastąpi przejście z czasu letniego na zimowy. Wskazówki zegarów zostaną przesunięte o godzinę do tyłu dzięki czemu będzie można pospać o godzinę dłużej.
Warto przypomnieć, że Niemcy jako pierwsi wprowadzili zmianę czasu na letni. W czasie I wojny światowej, 30 kwietnia 1916 roku w Rzeszy i sojuszniczych Austro-Węgrzech czas przesunięto o godzinę do przodu. Wkrótce zmiany czasu zostały wprowadzone w Wielkiej Brytanii, a następnie w większości krajów europejskich. W Rosji przejście na czas letni wprowadzono w 1917 r. a w Stanach Zjednoczonych w 1918 r. W Polsce przejścia z czasu zimowego na letni i z powrotem stosowane było okresowo. W Polsce czas letni stosowany był w latach 1916-1919, 1940-1949, 1957-1964 oraz od 1977 aż do chwili obecnej.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
„Maluch” obchodzi 50. urodziny. Bielsko-Biała celebruje rocznicę auta, które zmotoryzowało Polskę
1080PGG. Kopalnia Bolesław Śmiały zmieniła się w wojskowy poligon
743Startup Meetup #9: The Godmother. Zapraszamy do Gliwic
462O odpowiedzialności biznesu - PTE Katowice zaprasza na ogólnopolską konferencję
427Ze starego baneru do modowego trendu. Bielsko-Biała zbiera nagrody za EcoBBag
350Falon, król punka ze Śląska: buntuję się, więc jestem (foto, wideo)
+43 / -1Jaworzno oferuje mieszkańcom rowery elektryczne na wynajem długoterminowy. Innowacja w kraju
+6 / -3Gliwice. Nowe eko-kosiarki zjadają trawę z dawnego składowiska przy autostradzie
+1 / -0IV Raciborski Festiwal Gamingowy już od piątku
+2 / -1Królowa biznesu - sprzedaż - zaprasza do Bielskiego Centrum Kultury już 17 maja!
+1 / -0W rodzinie siła. Za nami pierwszy Rodzinny Piknik Firm Członkowskich RIG Katowice
0Urządzenie do terapii firmy CHDE POLSKA S.A zdobyło Grand Prix Intarg 2023
0Gliwice. Nowe eko-kosiarki zjadają trawę z dawnego składowiska przy autostradzie
0Ze starego baneru do modowego trendu. Bielsko-Biała zbiera nagrody za EcoBBag
0Startup Meetup #9: The Godmother. Zapraszamy do Gliwic
0Czy powietrze w śląskich Beskidach jest na tyle czyste, by kurorty pobierały opłaty od turystów?
Oddanych głosów: 3