Katowice mają nowego beboka. I to w wyjątkowym miejscu. Znaleźć można go na schodach - nowej przestrzeni przy .KTW. Najmłodszy nabytek na liście katowickich figurek nie ma jeszcze imienia. Wyjaśniamy, o co chodzi z tymi bebokami.
Beboki opanowały Katowice. W stolicy Gónego Śląska jest ich coraz więcej, chociaż nadal są części miasta, do których te zabawne stworki muszą jeszcze zawitać.
7 września TDJ Estate świętowało zakończenie prac nad biurowcami .KTW i oddało do użytku nową przestrzeń wspólną - schody, przy których każdy może odpocząć. Obok nich są rośliny i drzewa, więc to kolejny mały zielony punkt na mapie Katowic.
Na schodach znajduje się nowy bebok, który bawi się klockami - jak mawiają niektórzy na budynki .KTW. Chociaż obok znajduje się Spodek, Międzynarodowe Centrum Kongresowe czy NOSPR - jest to pierwszy bebok (w wersji jaką beboki widzi katowicki artysta - Grzegorz Chudy) w tym miejscu. Chociaż warto wspomnieć, że na schodach MCK jest bebok, który powstał w ramach Szlaku Ślonskiej Godki.
Ten bebok jest wyjątkowy - wiele osób nazywa budynki .KTW klockami. Od razu powstał pomysł, żeby to był bebok, który buduje sobie wieżowce .KTW z klocków. Jest on tworzony z humorem i dystansem, zapewne będzie powodował uśmiech u ludzi. To dobry pierwszy oficjalny beboczy mieszkaniec Strefy Kultury, a czy tych gizdów jest tu więcej? Myślę, że gdzieś się czają... - powiedział portalowi WKATOWICACH.eu, twórca beboków Grzegorz Chudy.
Figurki w Katowicach są wykonywane tradycyjną metodą odlewania z brązu. Nawiązują do śląskich ludowych legend. Historie o beboku na Śląsku najczęściej służyły dyscyplinowaniu nieposłusznych dzieci. Wedle przekazów, beboki miały grasować w okolicach domów, ciemnych kątach i piwnicach, i porywać niegrzeczne dzieci. Nawiązanie do przekazów ludowych w przypadku katowickich figurek beboków nie jest jednak zbyt dosłowne. Chociaż beboki robią wrażenie strasznych, to jednak tak naprawdę mogą budzić sympatię. Jak zdradza autor, wedle koncepcji jego córki, beboki wcale nie są straszne, tylko chcą, żeby ludzie dali im święty spokój.
Beboki opanowują Katowice nie od dziś. W przestrzeni miasta pojawia się coraz więcej figurek przedstawiających legendarne śląskie straszaki. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się także „bebokowe” pamiątki, gadżety i upominki. Można je zakupić między innymi w sieci oraz w atelier artysty Grzegorza Chudego, który tworzy katowickie beboki.
W ofercie sprzedaży są już magnesy z wizerunkami beboków, kartki świąteczne a także akwarele Grzegorza Chudego, których bohaterami są właśnie sympatyczne czarne straszaki. Kupić można również kalendarz, dzięki któremu beboki będą nam towarzyszyć przez cały rok, a także nowość - przypinki z bebokami, które można umieścić na ubraniach albo na przykład na plecaku.
Do tej pory w Katowicach znalazło się już kilkanaście figurek przedstawiających śląskie straszaki. O swoje beboki starają się różne instytucje.
Mapa beboków w Katowicach ciągle zyskuje nowe punkty. Poniższą listę figurek zebrali "Eksperci od śląskiego", czyli Frantki Wędrowniczki:
Póki co, najmłodszy katowicki bebok wciąż czeka na swoje imię.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Hałda kopalni PGG jest jedną z największych w Europie. Właśnie "zagrała" w filmie (wideo)
13119Beboki opanowały Katowice. Najnowszy bawi się klockami na schodach przy .KTW (foto)
5550"Klienci sami się nie znajdą". Profesjonalnie o bieżących trendach na rynku nieruchomości
1188W Częstochowie połączą siły damsko-męskie. Arche zaprasza na Kongres Liderek Regionu
916XXI Samorządowe Forum Kapitału i Finansów w Katowicach już w październiku
485Hałda kopalni PGG jest jedną z największych w Europie. Właśnie "zagrała" w filmie (wideo)
+8 / -0Marża i narzut - co je różni, jak je wyliczyć? I dlaczego to takie ważne? Wyjaśnia ekomonista
+2 / -0"Klienci sami się nie znajdą". Profesjonalnie o bieżących trendach na rynku nieruchomości
+2 / -0MCK w Katowicach zaprasza na Śląskie Targi Nieruchomości & Budowa Domu
+1 / -0Wstęga przecięta. W Katowicach już działa pierwsza polsko-kanadyjska szkoła
+1 / -0Hałda kopalni PGG jest jedną z największych w Europie. Właśnie "zagrała" w filmie (wideo)
0Kupujesz węgiel? Rób to u kwalifikowanego dostawcy Tomex
0XXI Samorządowe Forum Kapitału i Finansów w Katowicach już w październiku
0W Częstochowie połączą siły damsko-męskie. Arche zaprasza na Kongres Liderek Regionu
0Beboki opanowały Katowice. Najnowszy bawi się klockami na schodach przy .KTW (foto)
0