W dzisiejszych czasach większość spraw załatwiamy przez telefon. Zaczynając od umawiania spotkań po rozmowy z przełożonymi czy też klientami. Nie raz podczas rozmowy telefonicznej jesteśmy w stanie załatwić więcej niż poprzez spotkanie. Czasami taka rozmowa jest najważniejszym początkiem współpracy. Więc jak dobrze poprowadzić rozmowę, aby nie zaliczyć żadnego fiaska?
Podstawową zasadą podczas rozmowy telefonicznej jest [przede wszystkim - powitanie i przedstawienie się. Niby rzecz oczywista, a zarazem kluczowa, jeśli tylko dzwoniąc lub odbierając połączenie nasz głos ma odpowiedni ton. Pamiętajcie, że nigdy nie mamy pewności, jak ważne może być takie połączenie.
Jeśli dzwonisz do kogoś w służbowej sprawie, nie ma nic gorszego jak brak zdecydowania i brak pomysłu na rozmowę. Zanim do kogoś zadzwonisz zastanów się co chcesz powiedzieć i w jakie dokładnie sprawie dzwonisz. To bardzo ważne, ponieważ kiedy zaczniesz rozmowę, będziesz się jąkał, szukał w głowie zdań, Twój rozmówca nie będzie zainteresowany kontynuacją rozmowy z Tobą. Ważna zasada to krótka, ale treściwa rozmowa.
Jeśli dzwonisz do kogoś i z góry uprzedzisz go, że zajmiesz mu tylko 3 minuty pokazujesz rozmówcy w ten sposób szacunek związany z tym, że szanujesz jego cenny czas.
Warto również zapamiętać pewne godziny, w których wypada i nie wypada dzwonić. W sprawach służbowych nie wypada dzwonić przed 9 rano oraz po 19:00 czy 20:00. Jeśli dzwonimy do przyjaciół, nie dzwońmy później niż o 22.
No właśnie dzwonić do skutku, aż nasz rozmówca odbierze? A może jednak zaczekać, aż oddzwoni ? Kolejna opcją jest nagranie się na jego skrzynkę. Więc która opcja jest najlepsza?
Najważniejsze to zachować się z klasą, dzwonimy raz, czekamy, maksymalnie do sześciu sygnałów, po czym się rozłączamy. Można też nagrać wiadomość na poczcie głosowej z prośbą o oddzwonienie. Taki schemat jest najlepszy, a dzięki temu Wy wypadniecie profesjonalnie, a przecież na tym zależy Wam najbardziej.
Jeśli pracujesz w otwartej biurowej przestrzeni lepiej wykonując telefon po prostu wyjść do innego pomieszczenia, wtedy Ty nie będziesz skrępowany, ani Twoi współpracownicy nie będą zakłopotani. A co zrobić kiedy na rozmowie przyłapie nas szef? Jeśli jest to rozmowa służbowa nic w tym dziwnego. Przecież szef wie, że to leży w Twoich obowiązkach. Gorzej jednak jeśli szef przyłapie Was na prywatnych rozmowach, wtedy warto zakończyć rozmowę i wrócić do swoich ważnych obowiązków, a do znajomych oddzwonić po skończonej pracy.
Tagi: Savoir Vivre, telefon, rozmowa, praca
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.