Zarząd Transportu Metropolitalnego podpisał umowę na dostawę i utrzymanie 132 nowoczesnych automatów biletowych zasilanych wyłącznie energią słoneczną. Celem rozpowszechniania tego innowacyjnego rozwiązania są przede wszystkim: ekologia, ekonomia oraz uwzględnienie potrzeb osób niepełnosprawnych. Solarne automaty biletowe zyskują coraz większą popularność wśród pasażerów. W czerwcu odnotowano rekordową sprzedaż w tych urządzeniach na poziomie 8304 biletów.
Jak podkreśla Michał Wawrzaszek, rzecznik prasowy Zarządu Transportu Metropolitalnego, inwestycja w solarne biletomaty nie wynika tylko ze względów ekonomicznych.
– To także wyraz naszego szacunku dla ekologii. Dzięki wykorzystaniu bardziej opłacalnej energii słonecznej, urządzenia będą działać przy minimalnym wpływie na środowisko. To zgodne z duchem zmian klimatycznych i dążeniem do bardziej zrównoważonej przyszłości – wyjaśnia rzecznik. – Ta umowa to także krok w kierunku zapewnienia łatwiejszego dostępu do biletów i większej wygody podróżowania. Chcemy być bardziej ekologiczni i bardziej przyjaźni dla wszystkich naszych pasażerów.
Określenie "dla wszystkich pasażerów" ściśle związane jest z uwzględnieniem potrzeb pasażerów z niepełnosprawnościami. Jedną z najważniejszych cech nowych automatów biletowych jest ich dostosowanie do tej właśnie grupy podróżnych.
Ekrany, otwory wrzutowe, czytniki kart płatniczych oraz miejsca odbioru biletów i reszty będą znajdować się na odpowiedniej wysokości – tak, aby były dostępne dla wszystkich, także dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich - wylicza Michał Wawrszyszek. - Z rozwiązań dedykowanych osobom z niepełnosprawnościami warto również wyróżnić możliwość wywołania trybu kontrastowego, co umożliwi korzystanie z automatów osobom z zaburzeniami widzenia.
Nowe automaty biletowe będą umożliwiać zakup wszystkich biletów ZTM – zarówno tych sprzedawanych w formie elektronicznej, jak i papierowej. Dostępne będą różnorodne formy płatności – kartą, gotówką, blikiem oraz portmonetką w systemie Transport GZM. Ponadto, w nowych urządzeniach, będzie można nie tylko kupić bilet, ale również go zwrócić. W takich przypadkach środki będą przekazywane na elektroniczną portmonetkę na koncie użytkownika w systemie Transport GZM.
Dodatkowo, dzięki nowym urządzeniom pasażerowie będą mogli też doładować swoje konta w systemie Transport GZM. Z urządzeń swobodnie będą mogli korzystać obcokrajowcy. Automaty będą prowadzić sprzedaż w 4 językach - polskim, angielskim, niemieckim oraz ukraińskim.
Obecnie ZTM dysponuje około 140 automatami biletowymi. Dzięki właśnie umowie z firmą Mera-Serwis SGL liczba ta zostanie niemal podwojona. Zgodnie z planami, nowe urządzenia zostaną rozmieszczone w każdej gminie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Pierwsze z nich (co najmniej 40 urządzeń) zostaną zainstalowane w ciągu najbliższych 12 miesięcy, a ostatnie mają zostać posadowione do kwietnia 2025 r.
Jak wynika z danych GZM z lipca tego roku, liczba sprzedanych biletów we wszystkich automatach zwiększyła się o ponad 11 proc. w stosunku do maja i o ponad 36 proc. w porównaniu do kwietnia. Średnia liczba sprzedanych biletów w ciągu roku zwiększyła się o ponad 14 proc. Prawie 1/3 tych transakcji jest dokonywana za pomocą kart płatniczych. Najwyższą sprzedaż zanotowały automaty w Tarnowskich Górach i Mikołowie (Pl. 750-lecia).
Całkowity koszt zakupu oraz utrzymania automatów wynosi ok. 11,6 mln zł.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Wielki powrót boomu mieszkaniowego. Deweloperzy ze Śląska: dwa razy więcej umów niż rok wcześniej
1162Kamień węgielny wmurowany. Panattoni wybuduje pod Gliwicami nową fabrykę
758"Print finishing" rozkwitnie na Śląsku. To efekt współpracy KSSE z belgijskim inwestorem
603Droga pod specjalnym nadzorem. Budowa obwodnicy Oświęcimia prawie na półmetku
599Połączy Małopolskę ze Śląskiem. Ruszyła budowa wiaduktu nad linią kolejową E30
586Pociągi Bytom-Gliwice z rekordem frekwencji. GZM: Opłaca się stawiać na szynę
+3 / -0Globalny lider branży elektroniki wybuduje w Katowicach nowoczesny kampus
+3 / -0"Print finishing" rozkwitnie na Śląsku. To efekt współpracy KSSE z belgijskim inwestorem
+2 / -0Wielki powrót boomu mieszkaniowego. Deweloperzy ze Śląska: dwa razy więcej umów niż rok wcześniej
+2 / -0Nowoczesność i historyczna przestrzeń. Tak będzie wyglądał HUB Gamingowy w Katowicach
+2 / -0"Bóg, honor, autostrada". Jaworzno idzie na noże ze Stalexportem w sprawie rozbudowy A4
0Nieruchomości na Śląsku – przyszłość, trendy, wyzwania (wideo)
0Kamień węgielny wmurowany. Panattoni wybuduje pod Gliwicami nową fabrykę
0KSSENON w Żorach ma już ponad miesiąc. Jak "sprawuje się" flagowy projekt KSSE? Sprawdzamy!
0Śląscy samorządowcy: "CPK nie zwalnia. Trzeba zatrzymać te szkodliwe działania!"
0