Zarząd Transportu Metropolitalnego podpisał umowę na dostawę i utrzymanie 132 nowoczesnych automatów biletowych zasilanych wyłącznie energią słoneczną. Celem rozpowszechniania tego innowacyjnego rozwiązania są przede wszystkim: ekologia, ekonomia oraz uwzględnienie potrzeb osób niepełnosprawnych. Solarne automaty biletowe zyskują coraz większą popularność wśród pasażerów. W czerwcu odnotowano rekordową sprzedaż w tych urządzeniach na poziomie 8304 biletów.
Jak podkreśla Michał Wawrzaszek, rzecznik prasowy Zarządu Transportu Metropolitalnego, inwestycja w solarne biletomaty nie wynika tylko ze względów ekonomicznych.
– To także wyraz naszego szacunku dla ekologii. Dzięki wykorzystaniu bardziej opłacalnej energii słonecznej, urządzenia będą działać przy minimalnym wpływie na środowisko. To zgodne z duchem zmian klimatycznych i dążeniem do bardziej zrównoważonej przyszłości – wyjaśnia rzecznik. – Ta umowa to także krok w kierunku zapewnienia łatwiejszego dostępu do biletów i większej wygody podróżowania. Chcemy być bardziej ekologiczni i bardziej przyjaźni dla wszystkich naszych pasażerów.
Określenie "dla wszystkich pasażerów" ściśle związane jest z uwzględnieniem potrzeb pasażerów z niepełnosprawnościami. Jedną z najważniejszych cech nowych automatów biletowych jest ich dostosowanie do tej właśnie grupy podróżnych.
Ekrany, otwory wrzutowe, czytniki kart płatniczych oraz miejsca odbioru biletów i reszty będą znajdować się na odpowiedniej wysokości – tak, aby były dostępne dla wszystkich, także dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich - wylicza Michał Wawrszyszek. - Z rozwiązań dedykowanych osobom z niepełnosprawnościami warto również wyróżnić możliwość wywołania trybu kontrastowego, co umożliwi korzystanie z automatów osobom z zaburzeniami widzenia.
Nowe automaty biletowe będą umożliwiać zakup wszystkich biletów ZTM – zarówno tych sprzedawanych w formie elektronicznej, jak i papierowej. Dostępne będą różnorodne formy płatności – kartą, gotówką, blikiem oraz portmonetką w systemie Transport GZM. Ponadto, w nowych urządzeniach, będzie można nie tylko kupić bilet, ale również go zwrócić. W takich przypadkach środki będą przekazywane na elektroniczną portmonetkę na koncie użytkownika w systemie Transport GZM.
Dodatkowo, dzięki nowym urządzeniom pasażerowie będą mogli też doładować swoje konta w systemie Transport GZM. Z urządzeń swobodnie będą mogli korzystać obcokrajowcy. Automaty będą prowadzić sprzedaż w 4 językach - polskim, angielskim, niemieckim oraz ukraińskim.
Obecnie ZTM dysponuje około 140 automatami biletowymi. Dzięki właśnie umowie z firmą Mera-Serwis SGL liczba ta zostanie niemal podwojona. Zgodnie z planami, nowe urządzenia zostaną rozmieszczone w każdej gminie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Pierwsze z nich (co najmniej 40 urządzeń) zostaną zainstalowane w ciągu najbliższych 12 miesięcy, a ostatnie mają zostać posadowione do kwietnia 2025 r.
Jak wynika z danych GZM z lipca tego roku, liczba sprzedanych biletów we wszystkich automatach zwiększyła się o ponad 11 proc. w stosunku do maja i o ponad 36 proc. w porównaniu do kwietnia. Średnia liczba sprzedanych biletów w ciągu roku zwiększyła się o ponad 14 proc. Prawie 1/3 tych transakcji jest dokonywana za pomocą kart płatniczych. Najwyższą sprzedaż zanotowały automaty w Tarnowskich Górach i Mikołowie (Pl. 750-lecia).
Całkowity koszt zakupu oraz utrzymania automatów wynosi ok. 11,6 mln zł.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Nowy Wełnowiec w Katowicach. Potężna inwestycja deweloperska wkracza w kluczową fazę realizacji (wideo)
701Dramatyczna kondycja polskiego górnictwa. ARP ujawniła miliardową stratę
597Była świadkiem sukcesów i górniczych tragedii. Kluczowa kopalnia JSW fedruje już 50 lat
484Bielsko-Biała: na terenie kultowej Befamy – dawnej ikony przemysłu – powstaną mieszkania
449Frankowicze lekko wyhamowali. W sądach mniej pozwów niż rok temu
403Chorzowski Alstom dostarczy do Niemiec 130 elektrycznych piętrowych pociągów
+4 / -0Woda dołowa odnawialnym źródłem energii. Kopalnia PGG będzie odzyskiwać ciepło
+2 / -0Nowy Wełnowiec w Katowicach. Potężna inwestycja deweloperska wkracza w kluczową fazę realizacji (wideo)
+3 / -1W Katowicach rusza spektakularna inwestycja. 11 zabytkowych kamienic do remontu
+2 / -0"Skomunikuje tereny inwestycyjne". Bliżej budowy węzła Klimontów na S1 w Sosnowcu
+2 / -0Tu rozwijała się secesja. W śląskim "małym Wiedniu" powstała nowa atrakcja turystyczna
0Woda dołowa odnawialnym źródłem energii. Kopalnia PGG będzie odzyskiwać ciepło
0Nie tylko wielkie areny. Prawie 38 mln złotych na inwestycje sportowe w Śląskiem
0Szef zakładowej "Solidarności" o przedłużeniu działania konwencjonalnej Elektrowni Rybnik: Krok w dobrą stronę, ale tylko krok
0159 mln zł dla śląskiego na realizację zadań wspierających sprawiedliwą transformację
0