Polska Grupa Górnicza udostępniła mieszkańcom województwa śląskiego na swojej stronie internetowej mapę wstrząsów wywoływanych eksploatacją górniczą swoich kopalń. Dotąd dane o wstrząsach górniczych znane były głównie specjalistom kopalnianych stacji i sieci sejsmologicznych.
- PGG S.A. tworząc mapę kierowała się potrzebą zachowania maksymalnej przejrzystości. Aby nie zaciemniać obrazu na mapie, pokazano wstrząsy o energii równej i większej od 1x10 do potęgi 6 dżula, czyli tzw. „szóstki” i „siódemki”, które wystąpiły w ciągu ostatniego miesiąca. Reprezentują je okręgi o proporcjonalnej wielkości z informacją o dacie i godzinie rejestracji drgań- mówi Tomasz Głogowski, rzecznik PGG.
Mapę o aktywności sejsmicznej kopalń znajdziemy w „Strefie korporacyjnej” portalu pgg.pl pod zakładką „Pozostała działalność” – „Likwidacja szkód górniczych”. Niebawem można będzie wydrukować raport o każdym ze wstrząsów w pliku PDF.
- W menu mapy po prawej stronie użytkownik może wybrać własne ustawienia i wyświetlić nie tylko granice obszarów górniczych kopalń, ale też np. granice złóż węgla, a nawet obrys działek z ewidencji gruntów, lokalizację i charakterystykę pomiarowych stanowisk akcelorometrycznych kopalń jak i stanowisk prędkościowych i przyspieszeniowych Górnośląskiej Regionalnej Sieci Sejsmologicznej Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach - mówi Tomasz Głogowski.
Obok wizualizacji wstrząsów na mapie, w zakładce "Pozostała działalność - Likwidacja szkód górniczych" zamieszczono też wiele pożytecznych informacji, np. instrukcje prawne i praktyczne w przypadku wystąpienia szkód górniczych czy formularze wniosków o naprawienie takich szkód (do pobrania). Zadbano też o przystępne kompendium wiedzy sejsmologicznej, które pomoże zrozumieć, czym różni się wstrząs górniczy od trzęsienia ziemi, czym jest energia, a czym siła lub intensywność wstrząsu, jakimi jednostkami należy je opisywać, w jaki sposób dokonuje się ich pomiarów.
- Drgania powierzchni ziemi są nieodłącznym skutkiem eksploatacji górniczej. Każdego tygodnia odnotowuje się tysiące wstrząsów pod ziemią, choć większość jest nieodczuwalna. W skrajnych przypadkach tzw. wysokoenergetyczne zdarzenia sejsmiczne wzbudzają niepokój mieszkańców i zainteresowanie mediów, niektóre mogą doprowadzić do szkód w zabudowie na powierzchni terenu. Ich naprawienie jest obowiązkiem każdego przedsiębiorcy górniczego, a Polska Grupa Górnicza S.A. w poczuciu odpowiedzialności społecznej chce wyjść naprzeciw wszelkim obawom i transparentnie traktuje problemy sejsmiczności górniczej - zapewnia rzecznik PGG.
Projekt jest prowadzony przez Biuro Gospodarki Złożem i Ekologii, Biuro Zagrożeń Naturalnych oraz Zakład Informatyki i Telekomunikacji PGG S.A.
Jak podaje cire.pl obecnie na Górnym Śląsku najwięcej wstrząsów górniczych rejestrowane jest w obszarze wzdłuż uskoku kłodnickiego, rozciągającego się od Katowic w kierunku Zabrza po Knurów, w rejonie niecki bytomskiej (obszar Bytomia), w obszarze kopalń rybnickich (rejon Wodzisławia Śląskiego, Rydułtów) oraz w obszarze kopalń nadwiślańskich, gdzie miał miejsce ostatni zarejestrowany silny wstrząs w 2010 r.
W 2019 r. w kopalniach węgla kamiennego zaistniało 1295 wstrząsów zaliczonych do kategorii wysokoenergetycznych wobec 1509 rok wcześniej. W kopalniach rud miedzi silnych wstrząsów było w minionym roku 486 wobec 507 w 2018 r.
Przeważająca część wstrząsów, nawet jeżeli są odczuwalne na powierzchni, nie wywołuje negatywnych skutków. Te, które powodują uszkodzenia w infrastrukturze pod ziemią lub na powierzchni, nazywane są tąpnięciami. W latach 2015-2019 w górnictwie węgla kamiennego takich tąpnięć było 12 (z czego cztery w 2019 r.), a w górnictwie miedziowym 11 (w tym dwa w ub. roku).
Ogółem w latach 2015-2019 w polskim górnictwie podziemnym miały miejsce 23 tąpnięcia związane z występowaniem wstrząsów górotworu. W wyniku tych zdarzeń doszło do 24 wypadków śmiertelnych (w tym 14 w kopalniach węgla), trzech wypadków ciężkich (z czego dwa w kwk) i 124 wypadków lekkich (w tym 40 w górnictwie węgla).
Według ekspertów, mniejsza liczba wstrząsów w ostatnich latach to efekt zmniejszenia wydobycia węgla, bardziej racjonalnej gospodarki złożami, skuteczniejszej profilaktyki górniczej oraz nowoczesnej rejestracji wstrząsów przez kopalniane stacje sejsmologiczne.
Najczęstszą przyczyną wstrząsów jest odprężenie górotworu wskutek eksploatacji węgla, co skutkuje uwolnieniem skumulowanej w górotworze energii. Ze względu na różne warunki geologiczne niektóre wstrząsy są silnie odczuwane na powierzchni, inne słabiej. Większość z nich nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla górników i mieszkańców terenów górniczych. Obok wybuchów metanu i pyłu węglowego, tąpnięcia są najczęstszymi przyczynami górniczych wypadków.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Budownictwo, instalacje, wnętrza - jesienna odsłona Gliwickich Targów Budownictwa
8152Event Upgrade Your Business vol. 57: Best of the Best
623Bella poda kawę, zaśpiewa "Sto lat". Robot-kot obsługuje gości pensjonatu w Wiśle (foto)
567Za nami gala 30-lecia IPH w Tarnowskich Górach. Zobaczcie zdjęcia z malowniczych plenerów Pałacu w Rybnej!
414Business Boost No. 1 – Śniadanie dla Przedsiębiorców. Zaprasza Bielsko-Biała
382Uwarunkowania prawne a działania marketingowe. Katowice zapraszają na szkolenie
0Regatta SEA CUP. Morskie Regaty Przedsiębiorczości Krono-Plast 2024 (wyniki)
0XXX Wielka Gala RIPH Gliwice. Zasłużeni dla rozwoju Śląska nagrodzeni już po raz 15. (foto)
0Katowicka Akademia Rozwoju Przedsiębiorcy we wrześniowej odsłonie
0Budownictwo, instalacje, wnętrza - jesienna odsłona Gliwickich Targów Budownictwa
0