Fiat 126 uznawany jest za samochód, który zmotoryzował polskie społeczeństwo. Jego atutami były niska cena zakupu (był najtańszym samochodem dostępnym na polskim rynku) i prosta konstrukcja, umożliwiająca samodzielne naprawy. W fabrykach w Bielsku-Białej i Tychach wyprodukowano łącznie ponad 3,3 mln sztuk. Produkcja odbywała się w latach 1973 - 2000 (w Tychach od 1975).
Zobacz8 kwietnia odbyła się premiera kampera firmy Maroni z Rybnika. To model S-Camper.
Zobacz2 grudnia weszły w życie przepisy pozwalające na montowanie na sieci drogowej w Polsce znaków informujących o punktach ładowania pojazdów elektrycznych. Zmiany dotyczą również wprowadzenia zbiorczych tablic informacyjnych oraz znaków zapowiadających zbliżający się pas wyłączenia na drodze ekspresowej. Zobaczcie przykłady nowych znaków.
ZobaczW Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej odbył się 26 października I Wojewódzki Turniej Młodych Mechaników VR. Drużyny z 20 szkół branżowych w woj. śląskim rywalizowały w zestawie konkurencji, których celem było sprawdzenie umiejętności radzenia sobie w wirtualnym warsztacie samochodowym. Konkurs jest częścią projektu wdrożenia wirtualnego kształcenia mechaników w szkołach woj. śląskiego, który prowadzą wspólnie Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna i sieć ProfiAuto Serwis w Chorzowie.
ZobaczMnóstwo nowoczesnych, super szybkich samochodów i klasycznych wozów, w tym doby PRL, pokazy motocrossu, drift taxi, rally taxi, przejażdżki monster truckami, pokazy pole dance, twerk, myjnia bikini oraz wybory Miss Moto Show - to wszystko można było zobaczyć w weekend w Bielsku-Białej podczas imprezy Moto-Show i Targów Motoryzacyjnych.
ZobaczWe flocie Kolei Śląskich można znaleźć pociągi specjalne podkreślające ważne dla regionu wydarzenia – stulecie powstań śląskich. Pierwszym pociągiem jest przygotowany w 2019 roku „Powstaniec Śląski”, zwany też złotym pociągiem powstańczym z racji złotego koloru. Drugi pociąg - „Korfanty” ruszył w trasę w 2020 roku. W kolorystyce również dominuje złoty, jednak lokomotywy mają czerwone akcenty.
ZobaczZapraszamy do oglądania zdjęć z rozładunku tramwaju firmy PESA Bydgoszcz, który 22 kwietnia rano dotarł na gigantycznej lawecie do zajezdni w Katowicach. To ostatni z 35 wagonów, które spółka Tramwaje Śląskie kupiła za 221 mln zł.
Zobacz10 lat temu przyjechały do Chorzowa z Wiednia, jako 40-latki. Po liftingu w chorzowskich warsztatach spółki Tramwaje Śląskie S.A. trafiły do zajezdni w Będzinie i Gliwicach, gdzie woziły pasażerów. 15 marca wagony typu E1 odjechały na emeryturę, kończąc swoją liniową służbę. Przejechały w tym czasie 10 mln kilometrów, służyły m.in. jako las na kółkach.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska - w ramach realizacji "Programu dla Śląska" - dofinansuje ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zakup 43 zeroemisyjnych autobusów oraz 34 punkty ładowania. A to nie wszystkie zeroemisyjne pojazdy, które wyjadą na drogi śląskich miast.
ZobaczOd 12 lutego E-bus Rafako wozi pasażerów w Raciborzu. Zobaczcie ten pierwszy polski mały autobus elektryczny z baterią pod podwoziem w warunkach terenowych.
ZobaczJesteście ciekawi, jakie samochody najczęściej rejestrowali Polacy w 2019 roku? CEPiK opublikował zestawienie zawierające samochody nowe, jak i używane. Zobaczcie, czy Wasze gusty zbiegają się z ogólnymi tendencjami w kraju. Więcej szczegółów o samochodach w 2019 roku, np. najczęściej rejestrowane roczniki, typy silników, również zestawienie jednośladów, ciężarówek czy autobusów znajdziecie w artykule "Jakimi autami jeżdżą Polacy - PEPiK podsumowuje rok 2019"
Zobacz