17 kwietnia w całej Polsce, w tym w woj. śląskim rusza kwalifikacja wojskowa. Do komisji lekarskiej obowiązek stawienia się ma 230 tys. kobiet i mężczyzn. Tegoroczna kwalifikacja przynosi dwie nowości. Pierwszą z nich jest poszerzenie badania lekarskiego.
Rekrutacja rozpocznie się w najbliższy poniedziałek 17 kwietnia i potrwa do 21 lipca. Poszczególne Wojskowe Centra Rekrutacji ustalają indywidualne harmonogramy prac komisji lekarskich. Dla przykładu w Katowicach komisja pracować będzie od 17 kwietnia do 14 czerwca oraz 21 - 23 czerwca. W Mysłowicach kwalifikacja zaplanowana jest dopiero na lipiec, dokładnie 3 - 19 lipca. W Jaworznie komisja urzędować będzie w dniach 17 - 28 kwietnia i 4 - 10 maja. W Bielsku-Białej kwalifikacja potrwa od 17 kwietnia do 29 maja, w Częstochowie w dniach 17 kwietnia - 6 czerwca, w Rybniku od 30 maja do 30 czerwca.
Jak czytamy w komunikacie Wojskowego Centrum Rekrutacji w Katowicach, celem kwalifikacji wojskowej jest określenie fizycznej i psychicznej zdolności do służby wojskowej mężczyzn i kobiet podlegających temu obowiązkowi oraz zgłaszających się w trybie ochotniczym osób, które ukończyły 18. rok życia. Osoby, w stosunku do których orzeczona zostanie kategoria zdolności do czynnej służby wojskowej, zostaną z urzędu - po uprawomocnieniu się orzeczenia powiatowej komisji lekarskiej - przeniesione do pasywnej rezerwy. W toku trwania kwalifikacji nastąpi także założenie ewidencji wojskowej i wydanie zaświadczenia o stawieniu się do kwalifikacji wojskowej, o uregulowanym stosunku do służby wojskowej oraz o orzeczonej zdolności do służby wojskowej.
Tegoroczna kwalifikacja wojskowa przynosi dwie nowości względem ubiegłorocznych. Jak mówi mjr Mariusz Maury, zastępca szefa WCR w Katowicach, pierwszą z nich jest poszerzenie badania lekarskiego o wywiad psychologiczny.
- Od tego roku wpływ na kategorię zdolności do czynnej służby wojskowej oprócz standardowego badania lekarskiego będzie miało również poddanie się wywiadowi psychologicznemu - mówi mjr Maury.
Drugą nowością, bardziej administracyjną, jest wycofanie książeczek wojskowych. Zamiast niej osoba otrzyma zaświadczenie o stawieniu się do kwalifikacji. Książeczki wręczane będą dopiero osobom, które zgłoszą się do Wojska Polskiego do któregoś z rodzajów ochotniczej służby wojskowej.
Oceny zdolności fizycznej i psychicznej do czynnej służby wojskowej dokonują powiatowe i wojewódzkie komisje lekarskie (każda w swoim zakresie działania), natomiast założenie ewidencji i wydanie zaświadczenia o stawieniu się do kwalifikacji wojskowej, o uregulowanym stosunku do służby wojskowej oraz o orzeczonej zdolności do służby wojskowej należy do Szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji lub jego przedstawiciela.
Obowiązek stawienia się do kwalifikacji wojskowej oznacza konieczność stawienia się przed wójtem lub burmistrzem (prezydentem miasta), powiatową komisją lekarską oraz Szefem Wojskowego Centrum Rekrutacji (w czasie kwalifikacji wojskowej w/wym. organy urzędują w jednym lokalu).
Obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej w 2023 roku podlegają mężczyźni:
Obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej podlegają także kobiety:
Na następnej stronie ---> co ze sobą zabrać na kwalifikację wojskową
Czytaj kolejne strony:
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.