- Jastrzębska Spółka Węglowa niewątpliwie potrzebuje nowego rozdania, bo sytuacja spółki jest katastrofalna. Przed nowym prezesem szereg wyzwań i trudnych decyzji, bo przez ostatnich kilka lat JSW się nie tylko nie rozwijała, ale wręcz zwijała - ocenia w rozmowie ze Śląskim Biznesem Bogusław Ziętek, przewodniczący WZZ "Sierpień 80".
Przypomnijmy: po miesiącach "bezkrólewia" Jastrzębska Spółka Węglowa doczekała się wreszcie pełnego składu nowego zarządu. Na czele największego producenta węgla koksowego w Europie stanie wraz z końcem kwietnia Ryszard Janta, menadżer z wieloletnim doświadczeniem zawodowym w branży produkcyjnej.
Nowy prezes JSW zarządzał spółkami akcyjnymi i przewodniczył radom nadzorczym, określał kierunki rozwoju spółek. Więcej na ten temat pisaliśmy dziś rano <<Zarząd JSW wreszcie w komplecie. Węglowym gigantem pokieruje Ryszard Janta>>.
Niespełna miesiąc temu, zakończone przez radę nadzorczą JSW bez wyłonienia kandydatów postępowania kwalifikacyjne na stanowiska prezesa zarządu i jego dwóch zastępców komentował w rozmowie z nami Bogusław Ziętek, przewodniczący WZZ "Sierpień 80".
To całkowita kompromitacja nowej władzy - mówił zwięźle związkowiec. - Ta spółka od wielu miesięcy jest praktycznie bez zarządu. Z 7 kandydatów na prezesa, 17 czy 19 na wiceprezesa ds. rozwoju okazuje się, że rada nadzorcza nie była w stanie wyłonić właściwego kandydata. Powiem krótko: brak słów.
Bogusław Ziętek nie pozostawił wówczas suchej nitki na nieudolności nowo powołanego rządu w zakresie obsadzenia najważniejszych stanowisk węglowego giganta. Sugerował też, że politycy powinni dać sobie spokój z wybieraniem nowego prezesa w JSW, bo tą spółką od wielu lat rządzą związki zawodowe" <<JSW wciąż bez nowego prezesa. Sierpień 80: Brak słów! To kompromitacja nowej władzy>>.
Po co wybierać figuranta? - pytał związkowiec. - Przewodniczącego Kozłowskiego (Sławomir Kozłowski - przyp. red.) dożywotnio należy zrobić prezesem tej spółki. I przestańmy się oszukiwać, że mamy do czynienia z jakimiś konkursami, wyborami. Bo to wszystko jest fikcja i bałamucenie ludzi.
Tymczasem "fikcja i bałamucenie" osiągnęły finał. Ponownie zatem pytamy Bogusława Ziętka o ocenę najnowszej roszardy w Jastrzębskiej Spółce Węglowej.
Powiem krótko: Nareszcie! Bo czekaliśmy na to bardzo długo. Jest połowa kwietnia, nowy rząd to już nawet nie nowy rząd. Bardzo dobrze, że mamy w końcu nowy zarząd w JSW i nowego prezesa. No i bardzo dobrze, że to człowiek spoza układów, spoza górnictwa, bo ja z tym wiążę duże nadzieje na to, że pewne problemy, z jakimi borykała się ta spółka, zostaną rozwiązane - mówi szef "Sierpnia 80" w rozmowie z Redakcją.
Wyraża przy tym nadzieję, że "wpływy pewnych ludzi na JSW zostaną ukrócone".
- A spółka niewątpliwie potrzebuje nowego projektu, nowej wizji, nowego rozdania, bo sytuacja jest katastrofalna. Tego jeszcze być może nie widać w wyraźny sposób, ale wydobycie leży - ostrzega związkowiec.
Kopalnia Pniówek, która ma plan na wydobycie 11 tys. ton węgla dobowo fedruje około 4-5 tys., już ogłoszono, że wydobycie w tej kopalni będzie mniejsze niż wcześniej planowano. W tym samym czasie ogłoszono również, że wydobycie na kopalni Budryk będzie także niższe niż wcześniej planowano. Kopalnia Zofiówka także nie realizuje swoich planów wydobywczych - wylicza. - Więc ja myślę, że Jastrzębska Spółka Węglowa w tym roku na pewno nie zrealizuje swoich celów wydobywczych. Z tego, co się orientuję, strata za pierwszy kwartał jest ogromna i może się okazać, że w tym roku JSW będzie miała kilka miliardów złotych straty, więc sytuacja jest rzeczywiście krytyczna i dramatyczna. I - mówiąc najogólniej - trzeba się wziąć do roboty, trzeba wyznaczyć tej spółce nowe cele, podjąć decyzje o kierunkach rozwoju, a to wszystko przez ostatni okres nam gniło. Nowy zarząd ma naprawdę dużo roboty przed sobą.
Szef "Sierpnia 80" ocenia przy okazji funkcjonowanie Jastrzębskiej Spółki Węglowej w ostatnich latach.
Ostatni zarząd prezesa Cudnego to był zarząd, który praktycznie nie kierował tą spółką. Tam rządził związki zawodowe, a głównie jeden związek zawodowy, który powodował, że ta spółka się cofała w rozwoju, a nie rozwijała - mówi.
- Tam jest jest jakaś idiotyczna polityka, polegająca na tym, że środki, które JSW zarobiła w obiegłych latach są w rękach maklerów, którzy nimi obracają, a spółka zapożycza się na inwestycje, na bieżącą produkcję. Ta spółka pod każdym względem była przez kilka ostatnich lat źle zarządzana. Ja już nie mówię o tym, że ona się nie rozwijała, ale wręcz się zwijała - krytykuje przewodniczący WZZ "Sierpień 80".
Nasz rozmówca wymienia też "przejawy złego zarządzania spółką".
To przede wszystkim opowieści o tym, że spółka będzie wydobywać rocznie około 16-18 mln ton węgla. Tymczasem za ubiegły rok zrobiła 12,5 mln, za ten rok nawet 12 mln nie zrobi - prognozuje.
I przypomina, że ostatnia "wielka inwestycja" JSW okazała się "humbugiem, wielkim niewypałem".
Mam oczywiście na myśli kopalnię Bzie, z której trzeba się wycofywać i zapomnieć o tym, że tam będzie fedrowany węgiel koksowy i że tam będzie w ogóle jakikolwiek fedrunek, poprawiający sytuację spółki - wskazuje Bogusław Ziętek.
Zdaniem związkowca zła kondycja węglowego giganta już wkrótce zaznaczy swoją obecność.
Ceny na rynku węgla koksowego spały i być może przez jakiś czas utrzymają się na tym poziomie. Koszty funkcjonowania JSW z kolei wzrosły - koszt wydobycia węgla w Jastrzębiu jest wyższy niż w innych spółkach węglowych. Dopóki była koniunktura, to wszyscy się cieszyliśmy, że spółka zarabia, teraz mamy sytuację, w której nie wydobywamy węgla, nie ma przychodów, koniunktury, więc bardzo szybko pójdziemy pod wodę - prognozuje szef "Sierpnia".
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najstarsza marka turystyczna na świecie przejęta przez katowicką firmę Łukasza Habaja
659Ceny węgla koksującego lecą na łeb na szyję. Czy spadki pogrążą JSW?
594Przetasowanie w Polskiej Grupie Górniczej. Zmiany w kierownictwie dwóch kopalń
492Spółka z grupy JSW ma nowego prezesa. Wcześniej był związany z PGG
483Inteligentny transfer ubezpieczeniowy jako istotny element strategii biznesowej
480Najstarsza marka turystyczna na świecie przejęta przez katowicką firmę Łukasza Habaja
+4 / -0Tureckie jedzenie bez personelu. Kebabomaty - nowy pomysł na biznes Lukasa Podolskiego
+3 / -0Spółka od Izery ma nowy zarząd. Na czele ElectroMobility Poland stanął Tomasz Kędzierski
+0 / -1Ceny węgla koksującego lecą na łeb na szyję. Czy spadki pogrążą JSW?
+0 / -2Wiceprezes JSW przewodniczącym stowarzyszenia surowców krytycznych
0Najstarsza marka turystyczna na świecie przejęta przez katowicką firmę Łukasza Habaja
0Spółka z grupy JSW ma nowego prezesa. Wcześniej był związany z PGG
0Ceny węgla koksującego lecą na łeb na szyję. Czy spadki pogrążą JSW?
0Spółka od Izery ma nowy zarząd. Na czele ElectroMobility Poland stanął Tomasz Kędzierski
0