Elektrociepłownia Będzin, wiodący producent ciepła i energii elektrycznej w Zagłębiu Dąbrowskim, ma spory problem. Jak donosi Business Insider, Urząd Komisji Nadzoru Finansowego złożył wniosek do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z ustawy o obrocie instrumentami finansowymi w sprawie elektrociepłowni.
Jak zauważa dziś (19 września) Business Insider, akcje EC Będzin gwałtownie rosły jeszcze przed informacją o potencjalnej umowie z Orlenem na budowę małej elektrowni jądrowej. W raporcie z 21 czerwca spółka podała, że umowa dotyczy rozpoczęcia "rozmów oraz wymiany informacji w sprawie podjęcia potencjalnej współpracy w zakresie możliwości realizacji inwestycji polegającej na wdrażaniu małych reaktorów modułowych w technologii BWRX-300" na terenach należących do spółek zależnych EC Będzin.
Ale akcje spółki na warszawskiej giełdzie drożały już wcześniej. Od początku czerwca do 21 czerwca kurs wzrósł ponaddziesięciokrotnie — z 6,75 zł do 71 zł za akcję. Już dzień później spółka zależna Orlenu odcięła się od doniesień ciepłowniczej spółki - czytamy w portalu.
Teraz sprawą zajęła się Komisja Nadzoru Finansowego. 18 września Urząd złożył wniosek do prokuratury o podejrzeniu przestępstwa w związku z akcjami Elektrociepłowni Będzin, która jego zdaniem nieprawidłowo ujawniała informacje poufne i niewłaściwie oceniała zdolności do kontynuowania działalności.
UKNF wydał w tej sprawie stosowny komunikat.
Przeprowadzone postępowanie wyjaśniające wykazało, że mogło dojść do naruszenia art. 14 lit. c Rozporządzenia MAR, tj. złamania zakazu ujawniania informacji poufnych, opublikowanych raportami bieżącymi nr 40/2023 oraz 46/2023. W związku z tym w dniu 18 września 2023 roku Komisja Nadzoru Finansowego skierowała do Prokuratury Okręgowej w Warszawie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 180 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi. W związku z uchybieniami dotyczącymi wykonywania przez Spółkę obowiązków informacyjnych w zakresie informacji poufnych i sprawozdawczości finansowej skierowano do Spółki zalecenia w trybie art. 68 ust. 5 i 7 ustawy o ofercie publiczne. Przekazanie do publicznej wiadomości informacji zawartych w komunikacie ma na celu poszerzenie wiedzy uczestników rynków finansowych dotyczącej możliwych nadużyć rynkowych i ułatwienie ich rozpoznawania — czytamy.
🔸 Komunikat #KNF dotyczący dynamicznej zmiany ceny akcji Elektrociepłowni Będzin SA - ustalenia dotyczące wypełniania obowiązków informacyjnych oraz potencjalnego złamania zakazu ujawniania lub wykorzystania informacji poufnej: https://t.co/7ii0x0AGx9 pic.twitter.com/j6ULV8cfU1
— Urząd KNF (@uknf) September 19, 2023
Jak się okazuje, żaden z wniosków do prokuratury nie dotyczył jednak sprawy komunikatu o rozmowach z Grupą Orlen.
Analiza zleceń i transakcji, zawieranych na akcjach Spółki w okresie od dnia 1 do dnia 22 czerwca 2023 r. w zakresie potencjalnej manipulacji kursem, nie potwierdziła podejrzenia manipulacji na rynku, zdefiniowanej w art. 12 Rozporządzenia MAR i odpowiadającej opisom praktyk zawartych w Załączniku I do Rozporządzenia MAR oraz w Załączniku II do Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2016/522 z dnia 17 grudnia 2015 r. - czytamy w dalszej części.
W związku z tymi ustaleniami KNF zdecydowała, że nie wystąpi do GPW z żądaniem zawieszenia obrotu akcjami spółki.
Jak wynika z komunikatu UKNFu, 28 grudnia 2022 r. w akcjonariacie ECB nastąpiła istotna zmiana polegająca na zakupie przez Grupę Altum pakietu 646 184 akcji stanowiących 20,52 proc. głosów na WZA od funduszy Value oraz Familiar z siedzibą w Luksemburgu. Potem w 2023 r. Altum dalej dokupował akcje. Wszystkie informacje były publikowane zgodnie z wymogami.
Komisja wskazała, że spółka w niewłaściwy sposób ustalała moment powstania informacji poufnych dotyczących restrukturyzacji obligacji i nieterminowo je ujawniła, informacje były nieprecyzyjne i niekompletne oraz niewłaściwie dokonywano oceny zdolności do kontynuowania przez spółkę działalnośc - dowiadujemy się.
Nie chodzi jednak o potencjalną umowę ze spółką zależną Orlenu i potencjalne złamanie zakazu wykorzystania informacji poufnych.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Polska skazana na atom. "Projekty jądrowe nabierają tempa"
3552Kradli na Śląsku horrendalnie drogie rowery. Dwaj Ukraińcy mogą spędzić 5 lat za kratkami
2066A4 Katowice-Kraków: Zmiany organizacji ruchu w związku z remontem na węźle Brzęczkowice
1910Żegnają górników z Pniówka. Na Śląsku odbywają się pogrzeby ofiar katastrofy w JSW
1007Famur, JSW i Komatsu zbudują kopalnię na Ukrainie. Śląskie spółki podpisały list intencyjny
910Katowice Airport idzie jak burza. W Pyrzowicach padnie rekord wszech czasów?
+40 / -2Wyborcza: Dyrektor kopalni Pniówek przyznał, że był szantażowany przez prezesa JSW
+31 / -11Związkowcy chcą odwołania prezesa PGE. "Niewiarygodne, co się odstawiło"
+20 / -10Kradli na Śląsku horrendalnie drogie rowery. Dwaj Ukraińcy mogą spędzić 5 lat za kratkami
+9 / -1Echa odwołanego Fest Festivalu. UOKIK wszczyna postępowanie przeciwko Goingapp
+12 / -5"Obarczanie winą PGG jest nie na miejscu". Spółka ostro odcina się od osunięcia hałdy
0Ryanair zapowiada cięcia w zimowej siatce połączeń. Spółka ma za mało samolotów
0Nocny pościg za busem pełnym Syryjczyków. W samochodzie 31 nielegalnych imigrantów
0Wzrosła liczba Ślązaków. Są ostateczne wyniki spisu powszechnego
0Polski Alarm Smogowy: Wymiana "kopciuchów" do odstawki?
0