Mamy to! Za nami przełomowe głosowanie w Sejmie, który uchwalił ustawę uznającą język śląski za język regionalny. Za głosowało 236 posłów, przeciwko było 186, a 5 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi do Senatu, a następnie - jeśli uzyska jego poparcie - do prezydenta Andrzeja Dudy.
Język śląski językiem regionalnym - tak zadecydowała większość z 426 posłów, którzy wzięli udział w głosowaniu, które odbyło się w Sejmie w piątek (26 kwietnia).
Projekt poparli przedstawiciele koalicji rządowej oraz dwóch posłów PiS (pochodzący ze Śląska: Bolesław Piecha oraz Marek Wesoły). Za głosowało łącznie 236 posłów, przeciwko było 186, 5 wstrzymało się od głosu.
❗️Język śląski uzyska status języka regionalnego. Posłowie uchwalił ustawę o zmianie ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym oraz niektórych innych ustaw.#Sejm🇵🇱 pic.twitter.com/c8ZO7n0c4Y
— Sejm RP🇵🇱 (@KancelariaSejmu) April 26, 2024
Teraz ustawa trafi do Senatu, a następnie - jeśli uzyska jego poparcie - do prezydenta Andrzeja Dudy.
Co ciekawe, językiem śląskim może posługiwać się nawet ponad 1 mln osób, choć do tak szczegółowych danych trudno się "dokopać". Wykresy zakopane w odmętach danych GUS przeanalizował Sebastian Musioł z rybnickiej firmy BioStat, o czym pisaliśmy w tym artykule <<Językiem śląskim posługuje się nawet ponad 1 mln osób? Te dane GUS „zakopał” bardzo głęboko>>.
__
Przypomnijmy: projekt ustawy w sprawie uznania języka śląskiego za język regionalny zakłada m.in. możliwość wprowadzenia do szkół dobrowolnych zajęć z języka śląskiego, montowania dwujęzycznych tablic z nazwami miejscowości, w których używanie języka śląskiego deklaruje ponad 20 proc. mieszkańców, dofinansowania działalności związanej z zachowaniem języka śląskiego czy wprowadzenie do Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych dwóch przedstawicieli osób posługujących się językiem śląskim.
Warto nadmienić, że uznanie języka śląskiego za język regionalny to jeden ze stu konkretów na pierwsze sto dni rządu Donalda Tuska, a projekt ustawy to już ósma parlamentarna próba uznania języka śląskiego za język regionalny lub Ślązaków za mniejszość etniczną.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Zabrze zaciska pasa. Plastrem na horrendalny dług błyskawiczny plan naprawczy
555Rząd zaskoczył. Płaca minimalna od 1 stycznia 2025 jeszcze wyższa niż planowano
522Będzie głośno ws. Elektrowni Rybnik. Związkowcy zapowiadają manifestację
505Produkcja prądu w Polsce rośnie. Problemem wciąż jeden rodzaj elektrowni
458Nowe świadczenia ZUS dla rodzin: "Aktywnie w domu" zamiast RKO
439Koszykówka dla Chłopców i Dziewcząt w Gliwicach – Trenuj z Nami!
+12 / -0Dlaczego wynajem odzieży ochronnej zyskuje na popularności?
+3 / -0Sztuka Innowacji. Amazon świętował w Gliwicach 10-lecie istnienia w Polsce (foto, wideo)
+2 / -0Ubezpieczenie mienia w czasie powodzi - od czego chroni polisa i na co mogą liczyć poszkodowani?
+2 / -0Budosprzęt – sprzedaż i wynajem sprzętu budowlanego dla Twojej firmy
+1 / -0Renta rodzinna dla studenta. ZUS przypomina o ważnym terminie
0Oskładkowanie umów cywilnoprawnych - dla rządu drobna zmiana, dla ZUS - ciężka przeprawa
0Stopy procentowe bez zmian. "Retoryka sugeruje obniżki w połowie 2025 r."
0Afera z alko-tubkami. Po sklepach chodzą inspektorzy
0Sztuka Innowacji. Amazon świętował w Gliwicach 10-lecie istnienia w Polsce (foto, wideo)
0