Zaczyna się gorączkowe odliczenie do końca terminu rozliczeń rocznych PIT za 2023 rok. 30 kwietnia 2024 roku kończy się czas na składanie rocznych rozliczeń podatku PIT za 2023 rok. W związku z tym zostały ostatnie godziny, by złożyć deklaracje podatkowe właściwe dla podatku dochodowego od osób fizycznych.
Nie rozliczyłeś jeszcze swojej deklaracji PIT za 2023 rok? Rozlicz PIT online. Logując się na stronę urzędową, krok po kroku otrzymasz podpowiedzi jak rozliczyć i wysłać deklarację podatkową. Jednym ze sposobów rocznego rozliczenia PIT jest jego akceptacja przez rządową usługę Twój e-PIT.
Usługa Twój e-PIT skierowana jest przede wszystkim dla deklaracji PIT-37, które stanowią ponad 90% rozliczeń PIT. To na ich rozliczeniu skupia się urząd skarbowy, bo obejmują głównie dochody z umów o pracę oraz zleceń i o dzieło, od których pracodawca odprowadza zaliczki na podatek za zatrudnionego.
To także druk PIT-38, który czeka przygotowany w usłudze Twój e-PIT, czyli rozliczenie dochodów kapitałowych z obrotu papierami wartościowymi czy też z handlu krypto walutami. I Tylko te dwa druki PIT-37 i PIT-38 mogą zostać automatycznie zaakceptowane w usłudze Twój e-PIT.
PIT-39: przychody z tytułu zbycia nieruchomości — podatnicy dokonujący rozliczenia przychodu z tytułu zbycia prywatnie nieruchomości i realizacji prywatnie praw związanych z nieruchomościami składają właśnie tę deklarację. Warto pamiętać, że deklaracji PIT-39 nie składa się w trakcie roku, lecz po jego zakończeniu, nawet jeżeli nieruchomość zbyto w jego trakcie.
PIT-38: kryptowaluty, udziały w spółkach, giełda — to specyficzna deklaracją podatkową skierowaną wyłącznie do podatników, którzy w 2023 roku uzyskali prywatnie (poza działalnością gospodarczą) przychody z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych, udziałów w spółkach mających osobowość prawną, czy odpłatnego zbycia innych, pochodnych instrumentów finansowych. Na PIT-38 rozliczamy również przychody z tytułu objęcia udziałów w spółkach, czy przychody z inwestycji w kryptowaluty.
PIT-37: Dochody z umowy o pracę i umów cywilnoprawnych — służy rozliczaniu dochodów osób uzyskanych na podstawie umowy o pracę bądź umów cywilnoprawnych, w sytuacji, gdy umowy te objęte są podatkiem PIT. Obligatoryjnie wypełniają tę deklarację podatnicy, którzy w 2023 roku osiągnęli wynagrodzenia pochodzące ze stosunku pracy, stosunku służbowego, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej.
PIT-36: Dochody małoletnich oraz dochody z działalności gospodarczej — deklaracja ta dedykowana jest osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą na zasadach ogólnych. Chodzi o osoby, które w 2023 roku samodzielnie obliczały i wpłacały zaliczki na podatek dochodowy. Na deklaracji PIT-36 dodatkowo rozlicza się przychody osób małoletnich (doliczenie przychodów do przychodów rodziców). PIT-36 zobowiązani są złożyć również podatnicy korzystający z tzw. kredytu podatkowego, podatnicy, którzy prowadzili działy specjalnej produkcji rolnej. Na tym formularzu rozlicza się również dochody z najmu, podnajmu, dzierżawy i poddzierżawy, czy też dochody niani z umowy uaktywniającej. W niektórych przypadkach na deklaracji PIT-36 dokonuje się również wspólnego rozliczenia małżonków. Chodzi o sytuację, gdy jeden z małżonków prowadzi działalność gospodarczą i swoje dochody rozlicza na PIT-36. Wówczas do wspólnego rozliczenia małżonków służyć będzie właśnie ta deklaracja.
PIT-36L: dochody z podatku liniowego — dedykowana jest dla podatników, którzy opodatkowali swoje dochody podatkiem liniowym. Deklarację składać mogą również osoby rozliczające tzw. działy specjalne produkcji rolnej, które złożyły oświadczenie, w którym wskazały, że za rok 2023 chcą być opodatkowani podatkiem według stawki 19%.
PIT-28: przychody opodatkowane ryczałtem (najem/działalność) - Za sprawą Polskiego Ładu termin na rozliczenie PIT-28 został wydłużony. Na PIT-28 rozliczą się podatnicy, którzy w 2023 roku uzyskali przychody opodatkowane ryczałtem. Mowa o działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem oraz prywatnym wynajmie nieruchomości.
Wszystkie deklaracje muszą zostać złożone w odpowiednim US najpóźniej z dniem 30 kwietnia. Urzędy Skarbowe są dziś czynne do godziny 18.00. Deklaracje podatkowe można złożyć elektronicznie, osobiście w urzędzie lub wysłać listem poleconym.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Gigantyczna strata JSW. Spółka tłumaczy się trudną koniunkturą
561Podatek Belki wciąż drenuje kieszenie Polaków. W 2024 roku fiskus ściągnął prawie 11 mld zł
545Kiedy paczka brzęczy. Pszczoły na pokładzie - innowacja w transporcie
497PGG otwarta na współpracę z Rudą Śląską. Kolejne rozmowy o transformacji
481Ceny i dostępność jaj przed Wielkanocą 2025. Czy Polsce grożą braki w sklepach?
481Wielkanoc 2025: Święta droższe niż zwykle – jak radzą sobie polskie gospodarstwa?
+4 / -0"Dyrektor terroryzuje pracowników". Związkowcy mówią o skandalu w JSW, spółka zabiera głos
+4 / -0Wojna celna USA - czy uderzy w polski i śląski biznes? Eksperci: Największym zagrożeniem niepewność
+3 / -0Miliarder ze Śląska: liczba biurokratycznych absurdów jest przytłaczająca
+2 / -0W Polsce aptek jak na lekarstwo. Trzech na pięciu mieszkańców kraju zaopatruje się u sąsiadów
+1 / -0Człowiek z pasją - pan Krzysztof posiada największą kolekcję dzwonków na świecie. Swoją fascynacją dzieli się z całym światem
0Renta wdowia: tylko w Śląskiem ponad 89 tys. wniosków. Termin tylko do końca lipca!
0Wesołych Świąt!
0W Wielkanoc 2025 Polacy mocno tną budżety na alkohol. Blisko 1/4 nie postawi go na świątecznym stole
0Wielki Piątek na stacjach paliw. Na Śląsku najtańsze benzyna i diesel, LPG też w dobrej cenie
0