Cięcie blach, wypalanie, malowanie, śrutowanie i spawanie - nuda? Sonia Piwowar, która 7 lat temu porzuciła ekonomię dla obróbki metali, dziś właścicielka firmy Metal Sonic, udowadnia, że wręcz przeciwnie. Zwłaszcza, że z niepozornego "kawałka blachy" w hali produkcyjnej w Zabrzu powstają naprawdę niesamowite realizacje.
Ta historia zaczęła się w 2017 roku, kiedy Sonia Piwowar, ekonomistka, zrezygnowała z etatu i rozpoczęła poszukiwania nowej zawodowej ścieżki.
- Mój ówczesny mentor zasugerował wtedy: "Rynek się zmienia, może zajęłabyś się handlem stalą?". "Jaki handel stalą?" - pomyślałam - wspomina Sonia Piwowar. - Ale, choć z wykształcenia jestem ekonomistką, z zamiłowania rzeczywiście pociągają mnie tematy typowo stalowe: produkcja, cięcie, gięcie, wytwarzanie, przetwarzanie.
Wychowywałam się w rodzinie wielopokoleniowej, wśród braci, którzy - wiadomo - zawsze albo rozkręcali swoje motory, albo je składali, więc wszystkie ich narzędzia zawsze były gdzieś w pobliżu. Kolejną osobą, która zawsze zabierała mnie do swojego warsztatu, był dziadek. Ale nigdy nie myślałam, że w tę stronę potoczy się moje życie zawodowe. Jako mała dziewczynka myślałam, że będę nauczycielką - opowiada.
Mimo wątpliwości zatem, zaryzykowała. I tak zrodziła się firma Metal Sonic, która dziś - po siedmiu latach - dysponuje własną halą produkcyjną przy ul. Zamkowej w Zabrzu.
Bardzo szybko okazało się, że ten niepozorny "kawałek blachy" jest potężnym narzędziem, dającym szereg możliwości.
Okazało się, że ta blacha jest nie tylko płaska, że można z niej coś zrobić, wyciąć, przetworzyć. I nagle - z zardzewiałej, podczas procesów obróbki i śrutowania - przeistacza się w piękną, srebrną stal. Wiadomo, mówimy tu o stali konstrukcyjnej, bo nierdzewka i aluminium mają swoją specyfikę - tłumaczy Sonia Piwowar.
Zdaniem naszej rozmówczyni siłą tej branży jest to, że ciągle "coś się dzieje".
Wciąż wytwarzamy coś nowego, pojawiają się kolejne niepowtarzalne tematy. Oczywiście doświadczenie związane z ekonomią bardzo mi się przydaje, ale nie ukrywam, że zapach smarów, oleju, środków chemicznych związanych z procesem wytwarzania - ma dla mnie swój urok. Jak się wchodzi na halę produkcyjną i czuć taki zapach, to wiadomo, że ta hala żyje - mówi z pasją właścicielka firmy.
Z biegiem czasu biznes zaczął się rozwijać.
Zakupiliśmy laser, wypalarkę gazową, wtedy zmieniła się specyfika, bo wcześniej skupialiśmy się głównie na grubych blachach 20-300 mm, przy lasarze się to odwróciło: zaczęliśmy pracować na blachach 0-20 mm. Oprócz stali czarnej pojawiły się też tematy związane ze stalą nierdzewną, aluminiową. Potem - wraz ze zmieniającym się rynkiem i potrzebami klientów - poszliśmy o krok dalej - zaczęliśmy świadczyć usługi w zakresie gięcia, oparte na współpracy z innymi kooperantami, teraz powoli budujemy park maszynowy u siebie, w Zabrzu - opowiada przedsiębiorczyni.
Zdaniem założycielki Metal Sonic, siłą firmy ze Śląska jest przede wszystkim otwartość na każdego klienta - niezależnie od skali zamówienia.
Współpracujemy zarówno z branżą energetyczną, firmami, które produkują małe i duże maszyny, często są to maszyny wykorzystywane w przemyśle spożywczym, samochodowym (produkcja naczep, urządzeń do transportowania - np. w hutach), świadczymy także usługi dla górnictwa - wylicza Sonia Piwowar. - Mamy też klientów z Niemiec, dla których wytwarzamy ciekawe podzespoły różnych maszyn, które "lecą" pod taśmę czy pod platformę do różnych kruszyw.
Drugim, równie istotnym, aspektem, który - w ocenie przedsiębiorczyni - stanowi o powodzeniu przedsięwzięcia, jest siła tkwiąca w zespole. Oprócz Soni Piwowar, trzon firmy Metal Sonic tworzy dziś 6 osób.
Ich siła, determinacja, kompetencje - składają się na spółną całość. To ważne, bo bez tego, w pojedynkę, trudno prowadzić skuteczny biznes - mówi z przekonaniem.
Do najbardziej spektakularnych zleceń zabrzańskiej firmy jej właścicielka zalicza te zrealizowane dla jednego z zagranicznych kontrahentów.
Niby cięliśmy dla nich zwykłe, duże pierścienie. Jak się później okazało - te "zwykłe" pierścienie w ostatecznym rozrachunku stawały się kołami zębatymi albo były podstawą form do produkcji opon. Albo były wykorzystywane do budowy wież wiatrowych. I nagle w głowie pojawia się takie "wow!". Bo przecież to naprawdę fascynujące tematy - zaznacza Sonia Piwowar.
- Oczywiście z biegiem lat ciągle zmieniają się trendy, zainteresowania, nabywamy coraz więcej wiedzy. I to właśnie te nieustanne zmiany wciąż pchają nas do przodu - zapewnia nasza rozmówczyni.
- Kiedy zakupiliśmy laser, okazało się, że można z blachy ciąć różne detale - nie tylko dla przemysłu, ale też elementy dla "mniejszych" klientów - to tzw. metaloplastyka, która jest wykorzystywana na wielu płaszczyznach: do tworzenia ozdób do domów, biur czy innych wnętrz. Można także tworzyć unikatowe ogrodzenia czy balustrady. Z pogiętej wypalonej blachy można też tworzyć dekoracje do ogrodów - wylicza właścicielka Metal Sonic.
Jedną z najciekawszych realizacji firmy z Zabrza było również stworzenie wyjątkowego... prezentu urodzinowego.
Mieliśmy kiedyś klienta, który szukał unikatowego prezentu dla dziadka, który właśnie kończył 90 lat. Zgłosił się do nas. Przy pomocy technologów odtworzyliśmy projekt fiata 125 p. Musieliśmy go oczywiście odpowiednia zminiaturyzować, żeby nadać mu "przystępną" do pomieszczenia wielkość. I przy okazji zrodził się pomysł, żeby dorobić do konstrukcji haczyki na klucze. Następnie "maluch" został przez nas pomalowany i pięknie zapakowany. Jak łatwo się domyślić, prezent zrobił furorę - wspomina Sonia Piwowar.
Właścicielka Metal Sonic zaznacza, że dynamiczny rynek napędza nieustanną potrzebę zmian i usprawnień.
Oczywiście konkurencja też nie śpi, ale uważam, że jeśli się współpracuje i wzajemnie wspiera, można tę konkurencję prowadzić na co najmniej przyzwoitym poziomie - zapewnia Sonia Piwowar. - Dlatego tak naprawdę konkurencji się nie boimy, chętnie dzielimy się własnymi doświadczeniami, ale też nieustannie czerpiemy inspirację z pracy innych.
Po katastrofie na torach w Kuźni Raciborskiej: cztery wagony wkolejone
1004Renta wdowia 2025: Ile? Dla kogo? Jak złożyć wniosek?
453Nie tylko górnikom nie podoba się rządowy plan transformacji. Wtórują im organizacje pozarządowe
410JSW opublikowała wyniki za III kwartał. Strata w tym roku to już ponad 6 mld złotych
395W całej Polsce wprowadzono stopnie alarmowe BRAVO-CRP i Bravo. Czym one są?
335Miał oszukać Siły Zbrojne RP na blisko 70 mln zł. Producent obuwia spod Częstochowy uniewinniony
+4 / -0"Węgiel trzyma nas przy życiu". Na rządowym planie transformacji eksperci nie zostawiają suchej nitki
+2 / -0"Kobiety w trakcie zmiany przerzucają nawet 2 tony żelastwa!". PIP ujawnia skandaliczne warunki pracy w odlewni w Zawierciu
+3 / -1Biznes oferty InPost – jak Twoja firma może skorzystać? Te opcje dostawy zachwycą klientów!
+1 / -0Po katastrofie na torach w Kuźni Raciborskiej: cztery wagony wkolejone
+1 / -0Drzwi za 40 tys. zł z dopłatą? Jest zawiadomienie do prokuratury ws. "Czystego Powietrza"
0Końcówka roku pracowita dla skarbówki - co sprawdzi fiskus? O tym powinni pamiętać podatnicy
0Wielki powrót protestu rolników. Blokady również w województwie śląskim (mapa)
0Sejm za dodatkowym urlopem dla rodziców wcześniaków. O to walczyli też mieszkańcy Śląska
0PAS: decyzja NFOŚiGW to start programu "Brudne Powietrze". Jest apel do premiera Tuska
0