Podpisaliśmy umowę obejmującą wykonanie pozostałych do zrealizowania prac na autostradzie A1, na odcinku Częstochowa Północ - Częstochowa Blachownia - poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Zadanie zrealizuje firma Strabag. Jego wartość to prawie 87 mln zł.
To już ostatnia umowa, która zakończy cały zakres budowy tego 20-kilometrowego odcinka A1, po tym jak w kwietniu 2019 r., z przyczyn leżących po stronie wykonawcy (konsorcjum firm Salini oraz Todini), GDDKiA odstąpiła od umowy na realizację.
Do wykonania, w ramach podpisanej umowy, pozostają m.in. prace związane z:
W ramach tej umowy zostaną też dobudowane trzecie pasy ruchu o długości prawie 1,8 km. Zlokalizowane będą po wewnętrznej stronie istniejących jezdni. Początek swój będą miały około 700 m przed wiaduktem autostradowym (WA352) nad linią kolejową, a koniec w rejonie węzła Częstochowa Północ.
Roboty wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie powinny zostać ukończone w terminie nie dłuższym niż 9 miesięcy od daty podpisania umowy. Do czasu realizacji robót nie będzie wliczany okres zimowy od 16 grudnia do 15 marca.
Na tym odcinku, pomimo że od grudnia ubiegłego roku ruch pojazdów odbywa się pełnym przekrojem obu jezdni (po trzy pasy w każdym z kierunków), nadal trwają prace wykończeniowe.
Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem, a wykonawca deklaruje uzyskanie pozwolenia na użytkowanie do 23 czerwca br. Zatem przed rozpoczęciem wakacji ograniczenia prędkości wynikające z realizowanych prac zostaną usunięte. Podobnie jak na sąsiednim odcinku Radomsko - granica woj. łódzkiego i śląskiego. W efekcie kierowcy zyskają kolejny, blisko 24-kilometrowy odcinek autostrady z maksymalną dopuszczalną Kodeksem drogowym prędkością przejazdu - informuje GDDKiA.
To nie koniec dobrych wiadomości.
Trwają ostatnie prace na dwóch kolejnych odcinkach, Tuszyn - Piotrków Trybunalski oraz Kamieńsk - Radomsko, gdzie w najbliższym czasie również planujemy usunąć obecne ograniczenia prędkości do 100 km/h. W budowie jest ostatni, 24-kilometrowy odcinek pomiędzy Piotrkowem Trybunalskim i Kamieńskiem, który zostanie udostępniony do ruchu w tym roku - dodaje Marek Prusak, rzecznik GDDKiA.
Obecnie kierowcy mają do dyspozycji jedną jezdnię, po dwa pasy ruchu, w obu kierunkach.
Budowa autostrady A1 Pyrzowice - Częstochowa oraz Częstochowa - Tuszyn jest współfinansowana z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Nowy Wełnowiec w Katowicach. Potężna inwestycja deweloperska wkracza w kluczową fazę realizacji (wideo)
672Dramatyczna kondycja polskiego górnictwa. ARP ujawniła miliardową stratę
581W Katowicach rusza spektakularna inwestycja. 11 zabytkowych kamienic do remontu
532JSW ma nowy plan na trudne czasy. Gigant chce w dwa lata zaoszczędzić 8,5 miliarda złotych
425Chcesz kupić mieszkanie w Katowicach? Sprawdź, ile pensji musisz odłożyć
395Chorzowski Alstom dostarczy do Niemiec 130 elektrycznych piętrowych pociągów
+4 / -0Nowy Wełnowiec w Katowicach. Potężna inwestycja deweloperska wkracza w kluczową fazę realizacji (wideo)
+3 / -1W Katowicach rusza spektakularna inwestycja. 11 zabytkowych kamienic do remontu
+2 / -0"Skomunikuje tereny inwestycyjne". Bliżej budowy węzła Klimontów na S1 w Sosnowcu
+2 / -0Właściwie "odczytali historie sąsiadów". Nowa inwestycja w Katowicach z nagrodą SARP 2024
+2 / -0159 mln zł dla śląskiego na realizację zadań wspierających sprawiedliwą transformację
0"Przejdźmy od słów do czynów". Deweloperzy chcą wspierać budownictwo społeczne
0Bielsko-Biała: na terenie kultowej Befamy – dawnej ikony przemysłu – powstaną mieszkania
0PGE i PSE wydłużyły działanie konwencjonalnej Elektrowni Rybnik!
0Nie tylko górnicze gminy. SRK chce sprzedawać pokopalniane grunty wszystkim samorządom
0