Obecnie firmowa strona internetowa jest podstawowym kanałem komunikacji z klientami. Służy także do prowadzenia sprzedaży i prezentowania oferty, dlatego pełni funkcję wizytówki online. Nazwa witryny jest więc elementem identyfikacji marki, ale zdarza się, że może zostać przejęta lub bezprawnie używana przez konkurencję. Podpowiadamy, jak ją odzyskać i jak rozwiązać spory domenowe, aby osiągnąć pozytywny rezultat!
Rejestracja domeny nie jest równoznaczna z tym, że automatycznie stajesz się jej właścicielem. Przysługuje Ci wyłącznie prawo do posługiwania się domeną przez określony czas w ramach wykupionego abonamentu. Teoretycznie, nikt nie powinien wówczas korzystać z podobnej nazwy witryny, jednak w praktyce wygląda to nieco inaczej. Coraz częściej można się spotkać z szantażem domenowym, który jest metodą na wyłudzenie pieniędzy. Mechanizm działania naciągaczy polega na skontaktowaniu się z przedsiębiorcą i powiadomieniu go, że ktoś jest zainteresowany zakupem domeny o tej samej nazwie, ale z innym rozszerzeniem. Za określoną opłatą można tego uniknąć i zlecić odzyskanie domeny na zasadzie pierwokupu.
Inną sytuacją jest świadome posługiwanie się nieswoją nazwą przez konkurenta. Możesz wtedy spróbować polubownie załatwić sprawę i za porozumieniem wykonać cesję umowy z przepisaniem abonenta. Zwykle jednak spory domenowe rozwiązuje się na drodze oficjalnej z zaangażowaniem Sądu Polubownego ds. Domen Internetowych, działającego przy Polskiej Izbie Informatyki i Komunikacji. O wyniku postępowania sądowego w dużej mierze decyduje to, jakimi prawami do domeny dysponujesz i czy Twoja marka jest objęta ochroną prawną.
Postępująca cyfryzacja i rozwój technologiczny zwiększają możliwości cyberprzestępców, którzy czerpią korzyści z naruszania praw innych. Przejęcie nazwy witryny nie jest obecnie niczym trudnym, ale odzyskiwanie domeny https://aomb.pl/uslugi/spory-domenowe/ jest już znacznie bardziej skomplikowane. Aby uniknąć sporów domenowych oraz czasochłonnego i często kosztownego postępowania sądowego, warto zawczasu zadbać o ochronę swojej własności.
Jednym z najskuteczniejszych sposobów jest zarejestrowanie słownego znaku towarowego w Urzędzie Patentowym. Wówczas nadawana jest także ochrona domeny internetowej, jeśli jej nazwa jest tożsama z zastrzeżonym znakiem. Daje Ci to prawo do dochodzenia swoich roszczeń w przypadku naruszeń ze strony konkurencji i zwiększa szanse na odzyskanie domeny internetowej w razie jej przejęcia.
Koszt ochrony domeny zależy od terytorium, na jakim ma obowiązywać zastrzeżenie marki. Na ostateczną cenę ma też wpływ zakres ochrony znaku towarowego, który należy wskazać we wniosku do Urzędu Patentowego. Należy także pamiętać, że ochrona domeny internetowej musi być przedłużana co 10 lat, jeśli dalej chcesz korzystać ze swojego prawa do własności. To również wiąże się z koniecznością poniesienia stosownej opłaty.
PGG. Wypadek zbiorowy w kopalni. Są ranni górnicy
1101Marszałek zrywa współpracę z Prezydentem RP. Poszło o „lex Tusk”
797Spółki węglowe o zrzutach wód z kopalń do rzek: Chronimy rzeki jak się da
748Spektakularny włam do jubilera. Złodzieje działali jak w Mission Impossible
556Studia tatuażu na Śląsku pod kontrolą. Posypały się mandaty
520„Kark” zagroził mu przed domem. Działacz Sierpnia 80 prowadzący profil związkowy na FB w szoku
+37 / -8Jerzy Polaczek: Śląsk nie straci kontroli nad Pyrzowicami. Lotnisko czekają inwestycje rzędu 1,5 mld zł
+7 / -2Ruch w Katowice Airport rośnie aż miło. Kwiecień 2023 roku to kolejny przebity szklany sufit
+4 / -0Sztuczna inteligencja pomaga ogrzewać Gliwice. Miasto nagrodzone za innowację
+2 / -0Marszałek zrywa współpracę z Prezydentem RP. Poszło o „lex Tusk”
+2 / -0Udana akcja śląskiej KAS. Suczka "wyniuchała" nielegalny towar
0Gliwice: mieszkańcy dostali od dewelopera do dopłaty 250 tys. zł za prąd
0Proces byłego posła PiS Grzegorza J. Trwają przesłuchiwania kolejnych świadków
0Obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur już w przyszłym roku
0Górskie uzdrowiska niewidoczne w programie Czyste Powietrze. Ale opłaty od turystów biorą
0Czy powietrze w śląskich Beskidach jest na tyle czyste, by kurorty pobierały opłaty od turystów?
Oddanych głosów: 7