Większość osób, które otrzymują stały dochód, ma swoje osobiste konto w banku. Gdy prowadzi się firmę, najlepiej rozdzielić swoje prywatne środki od tych, które zarabia przedsiębiorstwo. Aby to zrobić, należy otworzyć rachunek przeznaczony dla działalności gospodarczej. Gdzie szukać informacji na ten temat i na co zwrócić uwagę?
Warto zacząć od wyjaśnienia, czym jest konto firmowe dla jednoosobowej działalności gospodarczej. Określenie to odnosi się do rachunku, na który spływają środki uzyskiwane przez przedsiębiorstwo. Otwiera się je w wybranym banku podobnie jak ROR osobisty. Warunki utrzymywania takiego konta nieco różnią się od tego, jak wygląda to w przypadku klienta indywidualnego. Szczególnie zauważalne jest to w kwestii kosztów utrzymania rachunku. Może okazać się, że na darmowe prowadzenie konta mogą pozwolić sobie jedynie przedsiębiorcy z ustalonymi wpływami czy ci wykonujący regularne przelewy do ZUS-u. Dlatego tak ważne jest dokładne zapoznawanie się z każdą ofertą.
Co ważne, każdy przedsiębiorca według prawa musi mieć konto w banku, ale nie musi to być konto firmowe. Może gromadzić pieniądze na osobistym rachunku, jednak takie rozwiązanie nie jest polecane. Znacznie wygodniej jest oddzielić swoje osobiste środki od tych przeznaczonych na utrzymanie i rozwijanie firmy. Pomaga to m.in. w lepszym kontrolowaniu wydatków i rozliczaniu się np. z urzędami skarbowymi. Ponadto ZUS ma dostęp do historii konta, z którego przedsiębiorca wykonuje do niego przelewy. Tym bardziej zatem zaleca się odseparowanie swoich prywatnych wydatków od tych firmowych.
Konto dla jednoosobowej działalności gospodarczej to mnóstwo udogodnień. Bardzo ważnym aspektem jest to, że jeśli prowadzi się firmę bazującą na sprzedaży towarów, to tylko właściciele takich rachunków mogą oferować swoim konsumentom możliwość płatności kartą. W dzisiejszych czasach udogodnienie to jest już normą i odebranie takiej opcji klientom może wiązać się ze spadkami sprzedaży, bo nie każdy nosi przy sobie gotówkę.
Prowadzenie konta firmowego pozwala na korzystanie z usług bankowych przeznaczonych jedynie dla przedsiębiorstw. Zaliczają się do tego m.in. atrakcyjne oferty kredytów, które można przeznaczyć np. na rozwój marki czy zakup nowego wyposażenia do związanego z działalnością. Ponadto rachunek dla jednoosobowej działalności gospodarczej to ogromna pomoc w utrzymaniu porządku w swoich finansach i kontrolowaniu ich. Pozwala to zapanować m.in. nad nadmiernym wydawaniem gotówki.
Rachunek firmowy pozwala także na korzystanie z opcji split payment. Niektóre firmy są zobowiązane do tzw. rozdzielonych płatności, które są związane z VAT-em, a na koncie osobistym nie miałyby takiej możliwości. W przypadku poszerzania zespołu przedsiębiorca może upoważnić swoich pracowników do posiadania np. karty przypisanej do rachunku firmowego.
Każdy przedsiębiorca przed wybraniem konkretnego banku, w którym otworzy rachunek firmowy, powinien zapoznać się z ofertami różnych placówek finansowych. Najłatwiej zrobić to w jednym miejscu. W tym celu można skorzystać z zestawień, które są aktualizowane wraz z unowocześnianiem się poszczególnych ofert. Jednym z nich jest ranking kont firmowych 2023 Bankiera.
Uwagę właściciela działalności gospodarczej powinny zwrócić przede wszystkim koszty prowadzenia rachunku. Każdy bank może oferować inną kwotę miesięczną, którą będzie pobierać za samo posiadanie konta. Okazać może się także, że po spełnieniu pewnych wymogów da się zrezygnować z wydatku. Czasami wystarczy, że przedsiębiorca musi wykonać np. jeden przelew do ZUS-u w miesiącu, aby uniknąć kosztów.
Kolejnymi czynnikami, które mogą generować wydatki, są karty przypisane do rachunków i korzystanie z bankomatów. Niektóre placówki finansowe mogą pobierać kilka złotych miesięcznie za dysponowanie kartą, ale niekiedy również te koszty są redukowane po spełnieniu określonych wymagań. Należą do nich np. wykonanie określonej liczby transakcji bezgotówkowych w każdym miesiącu. Warto dowiedzieć się, ile płaci się za wybieranie gotówki z bankomatów i czy np. liczba darmowych wypłat jest w jakiś sposób ograniczona.
Istotną rolę w wyborze konkretnej oferty mogą pełnić warunki związane z przelewami. Przedsiębiorcy zwykle wykonują ich bardzo dużo, a w niektórych bankach może to wiązać się z kosztami. Najlepiej wybierać te oferty, które mają opcję darmowych transakcji lub ich liczba jest spora. Dzięki temu można oszczędzać np. kilkanaście złotych każdego dnia, co w podsumowaniu rocznym lub miesięcznym może okazać się bardzo znaczące.
Założenie konta w banku jest banalnie proste niezależnie od tego, czy chodzi o rachunek osobisty, czy firmowy. Najpowszechniejszą formą zawierania umowy jest wizyta w placówce. Przedsiębiorca udaje się do wybranego banku, a następnie po zapoznaniu się ze szczegółami dotyczącymi prowadzenia konta podpisuje umowę i zostaje przedstawicielem firmy, na którą otwiera rachunek.
Nowoczesne technologie pozwalają również na jeszcze prostszy proces założenia konta. Wszystko da się zrobić online, poprzez stronę internetową konkretnego banku. Pomocne w tym mogą okazać się aplikacje mobilne, dzięki którym da się szybko zweryfikować tożsamość danej osoby i podpisać umowę. W rankingu Bankier przy każdej ofercie znajduje się napis „Dalej”, dzięki któremu można przejść na witrynę banku i poznać wszelkie szczegóły i wymagania.
Niektóre placówki umożliwiają jednoczesne otwarcie nie tylko konta firmowego, ale i jednoosobowej działalności gospodarczej. Wszystko to da się zrobić za pośrednictwem jednego dokumentu i to z własnego domu. Wiele banków oferuje również bonusy za skorzystanie z ich oferty, więc warto sprawdzić, ile można zarobić na posiadaniu konta w konkretnych miejscach. Czasami kwoty te sięgają nawet kilku tysięcy złotych.
JSW: wypadek w kopalni Zofiówka. 34-letni górnik poparzony
1985JSW: tragiczny wypadek w JZR. Zginął 44-latek
1710"Dyrektor terroryzuje pracowników". Związkowcy mówią o skandalu w JSW, spółka zabiera głos
1238Vox Patris - to największy dzwon świata. Powstał w Rydułtowach, i tu go możecie zobaczyć! [FOTO]
723Rozmowy płacowe w PGG. Jakie kwoty i kiedy otrzymają pracownicy?
712"Dyrektor terroryzuje pracowników". Związkowcy mówią o skandalu w JSW, spółka zabiera głos
+4 / -0Prasa samorządowa do kosza? Ministerstwo planuje rewolucję
+3 / -0Miliarder ze Śląska: liczba biurokratycznych absurdów jest przytłaczająca
+2 / -0Największy dzwon świata powstał na Śląsku. Waży 55 ton i trafi do Brazylii
+2 / -0A1: Chaos komunikacyjny na węźle Żory/DW935 – czy istnieje skuteczne rozwiązanie? Zobaczcie ciekawe wideo youtubera
+2 / -0Na tropie systemów promocyjnych typu piramida. UOKiK prześwietla strony o inwestowaniu
0Nowy sposób oszustów. Wyłudzacze podszywają się pod system drogowy e-TOLL
0Śladem Tesli i Polestara. Chiński producent elektryków chce sprzedawać Europie kredyty węglowe
0JSW: tragiczny wypadek w JZR. Zginął 44-latek
0PGG: zespół ekspertów od metanu zadba o bezpieczeństwo górników
0