Zakończył się pierwszy etap budowy powstającej na zrekultywowanym składowisku odpadów paleniskowych w Mysłowicach-Dziećkowicach farmy fotowoltaicznej. Inwestycja o docelowej mocy 100 MW będzie największą elektrownią słoneczną Grupy Tauron.
Przypomnijmy, inwestycja w Mysłowicach realizowana jest dwuetapowo. W pierwszym etapie, który dobiegł końca, zamontowanych zostało ponad 82,5 tys. paneli fotowoltaicznych o mocy 450 Wp każdy, co łącznie daje 37 MW.
Tej wielkości farma w ciągu roku wyprodukuje 39 tys. MWh zielonej energii, co odpowiada zapotrzebowaniu na energię elektryczną 20 tysięcy gospodarstw domowych. Do budowy farmy zostało użytych 1100 ton stołów fotowoltaicznych, a zamontowane panele zajmują powierzchnię 16 hektarów, czyli 22 boisk do piłki nożnej <<Mysłowice: ponad 80 tys. paneli już jest>>.
Farma w Mysłowicach będzie największą elektrownią słoneczną Taurona o docelowej mocy 100 MW <<Największa w Polsce farma fotowoltaiczna rośnie w siłę. Powstaje na Śląsku>>
Na terenie farmy zamontowano 140 inwerterów - urządzeń odpowiadających za transformację pozyskiwanego z instalacji prądu stałego na prąd zmienny - o mocy 250 kW każdy oraz 10 stacji transformatorowych pośrednich o napięciu 0,8/20kV. Jednym z istotniejszych elementów całej inwestycji jest stacja transformatorowa 20/110kV wraz z rozdzielnią 20 kV i rozdzielnią 110 kV, która jest już przygotowana pod realizację II etapu inwestycji. Spięcie całego systemu w funkcjonalną całość jest możliwe dzięki zastosowaniu 545 km różnego rodzaju kabli.
- Dużym wyzwaniem było wykonanie przyłącza farmy, tj. podziemnej linii kablowej o napięciu 110 kV i długości ponad 5 km łączącej farmę ze stacją elektroenergetyczną 110kV zlokalizowaną w Jaworznie - tłumaczy Wojciech Przepadło, wiceprezes Tauron Inwestycje. - W trakcie jej realizacji konieczne było wykonanie przewiertów sterowanych m.in. pod nasypem kolejowym, ulicą Promienną w Jaworznie oraz rzeką Przemszą - dodaje Przepadło.
Głównym wykonawcą farmy w Mysłowicach była spółka Tauron Serwis, która odpowiadała za cały proces inwestycyjny od oczyszczenia terenu pod inwestycję, po montaż wszystkich urządzeń.
- Wspólne budowanie kompetencji związanych z realizacją odnawialnych źródeł energii wpisuje się w proces transformacji energetyki. Niezwykle istotny jest fakt, że pomimo trudnej sytuacji na rynku budowlanym związanej z działaniami militarnymi za naszą granicą, a co za tym idzie problemami z dostawami, inwestycja została przeprowadzona sprawnie i terminowo - wyjaśnia Mirosław Trybała, dyrektor ds. kontraktów Tauron Serwis.
Inwestycja dofinansowana jest z Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko pożyczką preferencyjną w wysokości 82,5 mln złotych z możliwością umorzenia do 20% kosztów kwalifikowanych, tj. około 24 mln zł. Umowa o dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 została zawarta z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Rozpoczęły się już prace związane z przygotowaniem drugiego etapu inwestycji. Obecnie podejmowane działania to: uzyskanie warunków zabudowy, pozyskanie warunków przyłączenia, wykonanie badań geologicznych gruntu mających określić sposób posadowienia elementów farmy, a także, co najważniejsze, wykonanie projektu budowlanego wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę.
Założeniem projektu budowalnego jest maksymalne wykorzystanie dostępnego terenu. Zielona elektrownia docelowo osiągnie moc niemal 100 MWp. Ta farma fotowoltaiczna w ciągu roku wyprodukuje ponad 105 tys. MWh energii elektrycznej. Produkcja takiego wolumenu energii da w efekcie ograniczenie emisji CO2 aż o 80 tys. ton w stosunku do generacji z konwencjonalnych bloków węglowych.
Budowa farm fotowoltaicznych jest istotnym elementem realizacji Zielonego Zwrotu. Tauron eksploatuje dziś trzy farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 55 MW (w Jaworznie, Choszcznie i Mysłowicach), a w budowie znajduje się farma Proszówek o mocy 55 MW oraz drugi etap farmy w Mysłowicach o mocy około 60 MW.
W fazie budowy znajdują się też cztery farmy wiatrowe o łącznej mocy 140 MW. Trzy z nich zostaną uruchomione w przyszłym roku - Mierzyn o mocy 58 MW, Gamów o mocy 33 MW i Warblewo o mocy 30 MW. Pierwszy prąd z farmy Nowa Brzeźnica (20 MW) popłynie natomiast w 2025 roku.
Zgodnie z założeniami strategii, w 2030 roku Grupa będzie dysponować 1400 słonecznymi megawatami.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Medyczna inwestycja stulecia. W Gliwicach powstanie szpital za 2 miliardy złotych
969PGE GiEK oficjalnie potwierdza doniesienia ws. Elektrowni Rybnik
537Setki pracowników fabryki w Gliwicach zostanie bez pracy. "Zwolnienia posypały się z tygodnia na tydzień"
508Czarny dzień dla Rafako. Gigant energetyki z Raciborza upada
457Szykują się objazdy w Katowicach. Kolejarze zaczną prace na kolejnym wiadukcie
377Znani inwestorzy na pokładzie Digitree Group. Transakcja za ponad 12 mln zł
+6 / -0Medyczna inwestycja stulecia. W Gliwicach powstanie szpital za 2 miliardy złotych
+6 / -0900 dodatkowych miejsc dla samochodów. Katowice Airport buduje parking za ponad 10 mln złotych
+4 / -0W Katowice Airport ruszyła budowa multimodalnego węzła przeładunku towarów i paliw za 117 mln zł
+3 / -0Parkowanie w Katowicach po nowemu. Będzie taniej w Strefie Kultury
+2 / -0Hit czy... wymyślanie koła na nowo? Innowacyjny recyklomat rozpętał burzę w sieci
0SRK wykupi kolejne pogórnicze mieszkania
0Czołowy deweloper przemysłowy Górnego Śląska i Zagłębia postawi w Gliwicach kolejne centrum logistyczne
0Rewolucja kolejowa w Katowicach. Ruszyła wielka przebudowa
0Czynsze w Katowicach w górę. Tak uplasują się na tle innych polskich miast
0