Zmieniły się zasady kwarantanny osób pracujących i uczących się za granicą. Z kwarantanny zwolnione są osoby przekraczające granicę RP, stanowiącą granicę wewnętrzną, w celach zawodowych, służbowych lub zarobkowych wykonywanych w Polsce lub w państwie UE lub EOG. Dotyczy to również osób pracujących w Szwajcarii i Wielkiej Brytanii, na podstawie zawartych przez te kraje umów i porozumień z UE.
Dodajmy, że z kwarantanny zwolnione są również dzieci objęte wychowaniem przedszkolnym, uczniowie i studenci przekraczający granicę RP, stanowiącą granicę wewnętrzną tylko jeśli pobierają nauki w Polsce lub państwie sąsiadującym. Kwarantanna nie obejmuje także ich opiekunów przekraczających wraz z nimi granicę.
Poluzowanie obowiązku kwarantanny rodzi sporo pytań. Na te pojawiające się najczęściej odpowiedzi udziela Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Z kwarantanny zwolnione są osoby przekraczające granicę RP, stanowiącą granicę z państwami UE, w celach zawodowych, służbowych lub zarobkowych wykonywanych w Polsce lub w innym państwie UE, Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, na przykład osoby pracujące na kontrakcie w wymienionych państwach, ale są zameldowane w Polsce i zjeżdżają do rodziny. Przyjazd z zagranicy należy traktować jak powrót z pracy do domu. Na granicy należy przedstawić dokumenty potwierdzające zatrudnienie w wymienionych państwach i meldunek w Polsce – na ich podstawie ostateczną decyzję podejmuje Straż Graniczna.
Obywatele Ukrainy są zwolnieni z kwarantanny, jeśli pracują w polskiej firmie i jadą do Niemiec. Pozostałe osoby podróżujące na trasie Ukraina – Polska – Niemcy mają obowiązek poddania się kwarantannie.
Tak, o ile nie mieszkają na stałe za granicą.
Niestety przejazd przez Czechy i Słowację jest nadal niemożliwy. Przepisy tych krajów dotyczące tranzytu mogą ulec zmianie. Warto śledzić komunikaty na stronach www.gov.pl/czechy i www.gov.pl/slowacja.
Niestety, osoby mieszkające i pracujące na stałe w innych państwach Unii Europejskiej, Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii nie będą mogły być obecnie zwolnione z kwarantanny. Z kwarantanny zwolnione są tylko osoby przekraczające granicę RP z państwami UE, w celach zawodowych, służbowych lub zarobkowych wykonywanych w Polsce lub w innym państwie UE, Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Dyskutowali o sukcesji - i nie tylko. Za nami VI Śląskie Spotkanie Właścicieli Biur Rachunkowych (foto, wideo)
53570 tras do 61 lotnisk w 34 państwach. Katowice Airport przedstawiło rozkład Zima 2024/2025
413W Katowicach o kształtowaniu przyszłości. Za nami 14. Europejski Kongres MŚP (foto, wideo)
327Business Boost No. 2 – Śniadanie dla Przedsiębiorców. Zaprasza Bielsko-Biała
324Event Upgrade Your Business vol. 59: O finansach
240W Katowicach o kształtowaniu przyszłości. Za nami 14. Europejski Kongres MŚP (foto, wideo)
+3 / -0Sektor MŚP kształtuje przyszłość. Rusza 14. Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw
+3 / -0"Przez zmiany przejdźmy razem". Prezes PGG uspokaja załogę kopalni Bielszowice
+1 / -0Shape The Future Now - w Katowicach trwa 14. Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw
+1 / -070 tras do 61 lotnisk w 34 państwach. Katowice Airport przedstawiło rozkład Zima 2024/2025
+1 / -0"Przez zmiany przejdźmy razem". Prezes PGG uspokaja załogę kopalni Bielszowice
0Budynek-Płomień, czyli Muzeum Ognia obchodzi dziesiąte urodziny
0Największe targi rzemiosła zawitają do Katowic!
0W Katowicach o kształtowaniu przyszłości. Za nami 14. Europejski Kongres MŚP (foto, wideo)
0Event Upgrade Your Business vol. 59: O finansach
0