Posiadanie osobistego rachunku w banku to dziś nie tylko norma, ale i konieczność. Po kilku latach często jednak okazuje się, że warunki zawarte przy podpisywaniu umowy zdążyły się zmienić, a stawki w tabeli opłat i prowizji wzrosły. W takim momencie warto zastanowić się nad zmianą usługodawcy. Gdzie jednak szukać najlepszych ofert? Okazuje się, że… we własnym domu!
Dzięki przejściu do innego banku można nie tylko zaoszczędzić na kosztach prowadzenia rachunku, ale również dodatkowo zyskać bonusy finansowe z tytułu zostania nowym klientem. Ofert jest jednak na tyle dużo, że niezbędne jest ich porównanie. Najlepsza metoda, by zestawić wszystkie naraz, to skorzystanie z internetowego agregatora ofert.
Porównywarką kont osobistych, którą warto wypróbować jest Zgarnij premię. Po wejściu w link https://zgarnijpremie.pl/ranking-kont-osobistych/ osoby zainteresowane zmianą banku mogą przejrzeć aktualne oferty. Wyszczególniono w nich opłaty za usługi, które może ponieść klient. Wśród nich są stawki za:
Cechą, która wyróżnia Zgarnij premię na tle innych porównywarek różnego typu kont i kredytów, jest ułatwiony dostęp do dodatkowych wymogów banków. By je przeczytać, wystarczy nacisnąć ikonę 🛈. W ten sposób szybko można zweryfikować, czy atrakcyjne na pozór warunki rzeczywiście będą korzystne. Dla przykładu przy sekcji Utrzymanie konta często pojawia się minimalna kwota, jaka powinna regularnie (czyli co miesiąc) wpłynąć na rachunek, aby otrzymać zwolnienie z opłat. Podobne obwarowania na ogół znajdują się przy pozostałych szczegółach oferty. Co ważne, nie trzeba sprawdzać każdego wymogu osobno. Zamiast tego można wybrać przycisk: Sprawdź szczegóły, który kryje je wszystkie w jednym miejscu.
Podstawowe warunki przedstawiane przez banki nie są jedynymi wytycznymi, którymi należy się kierować. O zadowoleniu z usług decydują też czynniki dla jednych istotne, dla innych mające niewielkie lub wręcz zerowe znaczenie. W szczególności warto je mieć na uwadze, mieszkając w małym miasteczku lub na wsi. Niekiedy zdarza się, że właśnie te dodatkowe kryteria przesądzają o podpisaniu umowy z tym, a nie innym bankiem.
Bankowość elektroniczna w dużej mierze zastępuje dziś tę tradycyjną, stacjonarną. By dorównać konkurencji (a najlepiej być o krok przed nią), banki dbają o zwiększanie funkcjonalności swoich aplikacji mobilnych i internetowych serwisów transakcyjnych. Mimo dokładania starań klienci niektórych z nich nadal jednak nie mogą korzystać ze wszystkich opcji. Dobrym przykładem jest integracja konta z rządowym profilem zaufanym, która jest dostępna tylko w części banków. Chcąc załatwiać sprawy urzędowe online, najpierw trzeba więc sprawdzić, które z nich dają tę możliwość. Warto przy tym pamiętać, że lista takich banków nie zmieniła się od kilku lat. Tym samym nie ma podstaw do zakładania, że pozostałe szybko dołączą do tego grona.
Tą samą ostrożnością należy się kierować w przypadku braku innych usług. Nadal bowiem nie wszystkie banki wdrożyły choćby płatności przy pomocy BLIKA. W aplikacjach na smartfony i na portalach transakcyjnych czasem brakuje także opcji zamawiania innych produktów bankowych. Z tego powodu osoby, które nie mogą udać się do lokalnego oddziału lub po prostu preferują składanie wniosków o np. kredyty, dodatkowe karty, lokaty, ubezpieczenia mienia lub otwarcie dodatkowego rachunku powinny najpierw dowiedzieć się, jakie funkcje ma bankowość elektroniczna. Należy przy tym pamiętać, że nowe możliwości dodawane są stosunkowo rzadko, przez co lepiej wybrać bank już teraz oferujący dostęp do jak największej ilości opcji.
Rozbudowana funkcjonalność bankowości elektronicznej jest jak najbardziej pozytywnym zjawiskiem. Kosztem, który przychodzi płacić klientom, staje się jednak coraz gorszy dostęp do terenowych placówek banków. Ich liczba powoli, ale sukcesywnie się zmniejsza, nawet w dużych miastach. W mniejszych o dostęp do oddziałów jest jeszcze trudniej. Na ogół swoje siedziby ma w nich jeden lub dwa banki. Z tego względu należy zastanowić się jak często i czy w ogóle dostęp do oddziału będzie potrzebny. Jeśli tak, lepiej wybrać ofertę instytucji działającej w pobliżu miejsca zamieszkania, nawet kosztem nieco wyższych opłat za prowadzenie konta.
Osoby, które wolą płacić gotówką, powinny zwrócić szczególną uwagę na opłaty za korzystanie z bankomatów. Najlepiej oczywiście wybierać oferty, w których są one zerowe przynajmniej w części z nich. Alternatywą pozostaje bowiem jedynie podpisanie umowy z bankiem mającym własne urządzenia w pobliżu miejsca zamieszkania. Nawet jednak w takim przypadku dodatkowe koszta mogą się pojawić. Używanie tylko fizycznych pieniędzy wiąże się z niewykorzystywaniem karty. Niedostateczna liczba transakcji bezgotówkowych skutkuje pobraniem z konta pewnej kwoty, na ogół kilku złotych.
Zmiana banku czasem może być konieczna. Raczej jednak nikt nie wiąże się nową umową z myślą o jej rozwiązaniu po krótkim czasie. Z tego powodu tak bardzo liczy się stosunek do stałych klientów. Z góry trzeba mieć na uwadze, że nie otrzymują oni tak atrakcyjnych warunków, jak nowe osoby. Powodem jest niemal pełne ubankowienie Polaków. Na rynku, na którym tak trudno o nowego klienta, walka między bankami jest zażarta i to właśnie na nich skupiają one swoje wysiłki.
W niektórych bankach dotychczasowi posiadacze kont mogą na szczęście korzystać z drobnych bonusów. Najczęstszym jest dodatkowa gotówka za skuteczne (czyli zakończone podpisaniem umowy) polecenie banku osobie, która dotychczas nie była jego klientem. Zdarza się też, że dostają szansę na wzięcie kredytu na preferencyjnych warunkach, szczególnie jeśli wcześniej terminowo spłacili inne zobowiązanie.
Śląskie walczy ze skutkami powodzi. W tych miejscach wciąż trwają utrudnienia drogowe (lista)
501Będzie pozew za wstrząsy z kopalni PGG? "Wpływają na długotrwały stres"
441Powódź w woj. śląskim: PLK wydała komunikat ws. przejezdności. "Sytuacja na sieci kolejowej jest dynamiczna"
389Pod względem zarobków w Śląskiem Katowice wcale nie są "jedynką". Zaskakujące dane GUS
375Wstrząs w kopalni PGG Staszic-Wujek. Czterech z jednenastu poszkodowanych górników w szpitalu
337Dlaczego wynajem odzieży ochronnej zyskuje na popularności?
+3 / -0Po "spontanicznym" proteście na torach w Katowicach: PLK chce wyciągnąć konsekwencje
+2 / -0Innowacja w Gliwicach: ciepło pozyskane od prywatnego inwestora zasili miejską sieć
+2 / -0Przyszłość tworzyw sztucznych w budownictwie w świetle unijnej strategii klimatycznej
+2 / -0Katowice Airport: na lotnisku powstanie nowa baza dla działów transportu i eksploatacji
+2 / -0Racibórz powoli wraca do życia sprzed powodzi. Poziom wody w Odrze sukcesywnie się obniża
0420 szkół i przedszkoli zamkniętych z powodu powodzi. ZUS przypomina, kto i jak może ubiegać się o zasiłek opiekuńczy
0Co działo się ponad 1000 metrów pod ziemią? PGG wraca do tragedii w Rydułtowach
0Ewakuacja w powiecie raciborskim to fake news! Miasto dementuje dezinformacje
0Powódź 2024. PLK: we wtorek ruch pociągów wciąż wstrzymany na 12 odcinkach linii lokalnych
0