Jak z opakowań po napojach oddzielić wszystkie surowce i ponownie je wykorzystać? To pytanie spędza sen z powiek tych, którzy zajmują się recyklingiem i ochroną środowiska. Z pomocą może przyjść technologia opracowana przez naukowców z Politechniki Śląskiej. To skuteczna metoda odzyskiwania z tetrapaków nie tylko kartonu, ale także folii i aluminium.
Opakowania po napojach składają się z papieru, warstwy polietylenu, czyli tworzywa sztucznego oraz aluminium. Każdy ze składników pełni ważną funkcję – karton zapewnia wytrzymałość, polietylen chroni przed wilgocią, a dzięki aluminium soki czy mleko mają dłuższe terminy przydatności do spożycia. Niestety, do ponownego wykorzystania udaje się odzyskać z tzw. tetrapaków jedynie papier, który stanowi 75% opakowania.
– Dużo bardziej skomplikowane jest odzyskanie pozostałych surowców, czyli aluminium i polietylenu z laminatu, który pozostaje po odseparowaniu papieru. W Polsce to wciąż nierozwiązany problem – tłumaczy prof. dr hab. Jan Zawadiak z Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej.
Być może wkrótce się to zmieni, bo zespół pod kierunkiem profesora Zawadiaka opracował nową metodę odzysku surowców z tetrapaków. Laminat jest rozdrabniany i mieszany z gorącym rozpuszczalnikiem. Aluminium z nim nie reaguje, dlatego można je odwirować. Następnie, po odparowaniu rozpuszczalnika, polietylen wytrąca się w postaci granulek.
– Stosowane do tej pory rozpuszczalnikowe metody odzyskiwania tych surowców, dają w efekcie polietylen w postaci roztworu o dużej lepkości, z którego trudno oddzielić jest rozpuszczalnik. Zaletą naszej technologii jest to, że uzyskujemy proszek polietylenu o właściwościach prawie całkowicie zbliżonych do czystego surowca. – tłumaczy prof. Zawadiak.
Opracowana w Gliwicach technologia została zgłoszona do Urzędu Patentowego, a jej wdrożeniem zainteresowała się Fabryka Papieru i Tektury w Wadowicach, jeden z zakładów zajmujących się recyklingiem tetrapaków. Naukowcy przetestowali już pilotażową instalację w papierni. – Polietylen, który potrafimy odzyskać jest produktem, który sprzedaje się na pniu. Można go wykorzystać do produkcji opakowań foliowych, w których przezroczystość nie jest kluczowa np. worków na śmieci. Nadaje się do produkcji doniczek czy nawet mebli ogrodowych. A odzyskiwane aluminium można wykorzystać w hutnictwie – mówi Szymon Wojciechowski, doktorant pracujący w zespole prof. Zawadiaka.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
PKP Cargo planuje kolejne zwolnienia grupowe – pracę może stracić ponad 2400 pracowników. Spółka tłumaczy się restrukturyzacją
1248JSW: wydobycie i sprzedaż powyżej planu. "Plan Strategicznej Transformacji przynosi efekty"
1009„Masz tylko jedno życie”. Policja w woj. śląskim wprowadza w życie Czarny Alert Drogowy
631Dane GUS zaskoczyły. Inflacja w maju 2025 niższa niż prognozowano
556Polskie firmy MŚP nadrabiają zaległości w eksporcie. Wsparciem e-commerce i Amazon
546Nietypowe koszty uzyskania przychodu w działalności gospodarczej – które wydatki możesz zaliczyć do kosztów firmowych?
+3 / -0UOKiK stawia zarzuty 11 przewoźnikom z aglomeracji śląskiej: podejrzenie zmowy przetargowej w przetargu wartym 1,3 mld zł
+1 / -0JSW: wydobycie i sprzedaż powyżej planu. "Plan Strategicznej Transformacji przynosi efekty"
+1 / -0JSW uruchamia Centrum Rozwoju SkillUp w Katowicach
+1 / -0Powstaje Plan Urządzenia Lasu. Mieszkańcy mogą zdecydować o jego przyszłości
+1 / -1„Masz tylko jedno życie”. Policja w woj. śląskim wprowadza w życie Czarny Alert Drogowy
0JSW: większe wpływy dla PBSz po aneksowaniu umowy z KGHM
0Polskie firmy MŚP nadrabiają zaległości w eksporcie. Wsparciem e-commerce i Amazon
0"Akcja Lato" z MOSiR Żory. Jakie atrakcje na was czekają?
0Długi weekend: więcej patroli, kontrole trzeźwości, zakaz dla ciężarówek
0
~mlodypolak 2019-05-13
12:47:31
Brak polskiej myśli technologicznej na świecie więc każde takie projekty powinny być suto dofinansowywane przez Rząd. Mam nadzieję, że władze się obudzą i zainteresują takimi kierunkami rozwoju...
~Bogdan Thomalla 2019-05-14
23:22:45
Z rozpuszczalnikiem? Palność, wybuch, specjalna aparatura, regeneracja, podgrzewanie ogromnych jego ilości, oddzielanie itd., itd. Nie te czasy. Proponuję: po rozdrobnieniu do wody, na dole aluminium (gęstość 2,7 g/cm3), w środku pulpa papierowa, na wierzchu PE (0,85 do 0,9 g/cm3), wirówka lub osadnik. Pulpę na papier toaletowy, aluminium do huty, PE do przetwórstwa.
Albo inaczej po rozdrobnieniu: separacja z taśmy elektromagnetyczna Al., reszta na opał po zbrykietowaniu. Pozdrawiam