Rozpoczęły się prace przygotowawcze w Dolinie Ślepiotki w Katowicach. Na miejsce przywożone są niezbędne materiały, trwa także rozbiórka starej infrastruktury. Park powinien zostać udostępniony mieszkańcom wiosną przyszłego roku. Jednocześnie prowadzona jest rewitalizacja Stawu Starganiec. A to nie wszystkie prowadzone zielone inwestycje, które wzbogacą Katowice o nowe przestrzenie służące spędzaniu wolnego czasu.
Katowice zostały ogłoszone najlepszym miejscem do życia spośród 15 największych miast w Polsce. Wśród plusów stolicy Górnego Śląska obok miejsc pracy i oferty mieszkaniowej znalazła się dbałość o wysoką jakość życia. A tej sprzyjają m.in. inwestycje w miejsca rekreacji i spędzania wolnego czasu. Najnowszą ogłoszoną inwestycją jest rewitalizacja Doliny rzeki Ślepiotki.
- Dolina Ślepiotki ma stać się zieloną przestrzenią sprzyjającą rekreacji. W parku powstanie plac zabaw i wybieg dla psów, zamontowane zostaną nowe ławki, stoły i altany. Uporządkowana zostanie zieleń i zasadzonych zostanie prawie 50 drzew. To jedna z wielu zielonych inwestycji, które obecnie są realizowane w Katowicach. Ich rolą jest podniesienie jakości życia naszych mieszkańców – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.
Park zajmie powierzchnię 3,01 ha, a zlokalizowany jest w rejonie ulic Gen. Zygmunta Waltera-Jankego, B. Prusa oraz linii kolejowej. Umowa na remont parku została podpisana 3 lutego, następnego dnia odbyło się przekazanie placu budowy. Remont ma się zakończyć wiosną przyszłego roku, a jego koszt został oszacowany na ponad 10 mln zł.
Nowy park będzie miał leśno-łąkowy charakter. Zostanie w nim wybudowany plac zabaw i wybieg dla psów, a także ogród społeczny, w którym znajdą się donice do indywidualnego zagospodarowania przez mieszkańców. Ścieżki dla pieszych w parku zostały zaprojektowane na podstawie wydeptanych tras, którymi poruszali się mieszkańcy. Będą miejsca piknikowe, stojaki na rowery, ławki.
- Prace będą także polegały na pielęgnacji zieleni i zasadzeniu nowej roślinności, która będzie stanowiła uzupełnienie istniejącej. Szata będzie zróżnicowana i podzielona na obszary. Dzięki temu park będzie atrakcyjnym ekologicznie i wizualnie miejscem. Wśród wyróżnionych obszarów znajdzie się m.in. las i obszary gęsto zadrzewione, tereny podmokłe i rozlewiska, łąka i pas roślinności izolacyjnej. W parku zostanie zasadzonych 49 drzew, w tym 30 to gatunki wysokopienne, a 19 wielopniowe – mówi Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.
Wśród drzew, które pojawią się w parku można wymienić m.in. grab pospolity, dąb szypułkowy, wierzbę białą czy lipę drobnolistną. Z krzewów pojawią się m.in. leszczyna pospolita, bez czarny, róża polna. Oprócz tego będą byliny, m.in. konwalia majowa, kozłek lekarski, fiolek leśny, liliowiec żółty.
W październiku rozpoczęła się rewitalizacja terenu wokół stawu Starganiec, której celem jest przywrócenie dawnej świetności cieszącemu się ogromną popularnością wśród mieszkańców Katowic i Mikołowa miejscu. Obecnie realizowane są roboty ziemne, a inwestycja będzie gotowa jeszcze w tym roku.
- Starganiec to miejsce, w którym latem pojawiają się tłumy mieszkańców Katowic i okolicznych miast, aby korzystać z możliwości odpoczynku nad wodą. Lata świetności niestety miejsce to miało już za sobą, dlatego zdecydowałem, że czas je doinwestować. Dzięki współpracy z Mikołowem oraz nadleśnictwem mogliśmy w ubiegłym roku przystąpić do inwestycji, której wartość to 7 mln zł. Głównym punktem tej rewitalizacji jest zagospodarowanie oraz umocnienie plaży, a także zaadaptowanie małego stawu na kąpielisko. Oddanie tej inwestycji do użytku planowane jest na drugą połowę tego roku – mówi Marcin Krupa.
Przypomnijmy, że w ramach prac wykonany zostanie pomost składający się z dwóch części – stałej i pływającej, biegnącej równolegle do ścieżki pieszej. Umocnione zostaną także brzegi małego stawu. W części plażowej powstaną kładki z kompozytu imitującego drewno, które znajdą się na przedłużeniu ścieżek, aby ułatwić poruszanie się osobom z niepełnosprawnościami. Cały teren ma być pozbawiony barier architektonicznych, jak np. uskoki czy wystające krawędzie, które utrudniałyby poruszanie się.
- Obecnie trwają roboty ziemne związane z budową boiska do siatkówki plażowej. Wykonywana jest także podbudowa pod parking oraz pod nawierzchnie mineralne. Jednocześnie trwa kształtowanie terenów zielonych. W najbliższym czasie rozpocznie się palowanie pomostu, ogradzanie parkingu, roboty ziemne związane z elektryką, a także umacnianie brzegów faszyną, czyli wiązkami gałęzi i wikliny – mówi Mieczysław Wołosz.
Zielonych inwetycji w Katowicach jest więcej. Trwa zazielenienie ulicy Warszawskiej, która ma zyskać charakter bulwaru z ograniczonym ruchem samochodów. Oprócz tego modernizowane są cztery parki w Katowicach – park przy ul. Wantuły, park w Wełnowcu, park przy ul. Leopolda i LeRonda oraz dolina rzeki Ślepiotka. Miasto rozpoczęło rewitalizację Doliny 5 Stawów w Katowicach-Szopienicach. Przy północnym brzegu Stawu Morawa ma powstać kąpielisko – ten projekt jest na etapie przetargu. Głównym punktem tego miejsca będzie plaża, wyposażona między innymi w stanowisko dla ratownika oraz pochylnię dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi. W zeszłym roku otwarta została nowa stanica żeglarska nad stawem Morawa. Przemianie uległ także teren wokół – powstały alejki z oświetleniem, pomost, a także infrastruktura kąpieliskowa.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Niemiecka firma pierwsza w wyścigu o kluczowe polskie złoże. Gwóźdź do trumny JSW?
1284Park technologiczny, centrum laboratoryjne. Co zamiast fabryki Izery powstanie w Jaworznie? (wideo)
1234Woda z kopalni popłynie do śląskich kranów. PGG podpisała list intencyjny
746Ogromne elementy pojadą do Elektrowni Rybnik. Utrudnienia dla śląskich kierowców
516Czysty paradoks: kredytu 0 proc. nie będzie, więc Polacy kupią więcej mieszkań
472Park technologiczny, centrum laboratoryjne. Co zamiast fabryki Izery powstanie w Jaworznie? (wideo)
+3 / -0O zamykaniu kopalń "po polsku". "W większości przypadków barbarzyństwo i zbrodnia gospodarcza"
+2 / -0Katowice: Muzeum Śląskie zasili energia geotermalna z wód kopalnianych
+2 / -0Miliardy na bezpieczeństwo w JSW. W 2024 ponad 50 milionów więcej niż rok wcześniej
+1 / -0Nowe drogi, chodniki, ścieżki rowerowe. Katowice zbudowały sześć układów drogowych za 158 mln złotych
+1 / -0Prawdopodobnie najpiękniejsza przychodnia w Polsce - powstała na terenie dawnej kopalni w Katowicach
0Pałac Kota - 8 konceptów gastronomicznych w dawnej siedzibie katowickiego oddziału PKO BP
0Kolejna darowizna SRK dla pogórniczej gminy. 66 działek wartych ponad 6 mln zł
0Miliardy na bezpieczeństwo w JSW. W 2024 ponad 50 milionów więcej niż rok wcześniej
0O zamykaniu kopalń "po polsku". "W większości przypadków barbarzyństwo i zbrodnia gospodarcza"
0