"Polska zajmuje trzecie miejsce na świecie pod względem średnich zarobków nauczycieli do średnich zarobków w kraju. Średnie zarobki nauczyciela w Polsce są wyższe o prawie 57% niż średnia zarobków w Polsce" - takie wnioski wypływają z badania przeprowadzonego przez Preply. Opublikowane w minionym miesiącu zestawienie miało na celu wyłonienie miejsca na świecie, które jest najlepsze do pracy jako nauczyciel. Czy rzeczywiście sytuacja nauczycieli w Polsce jest tak dobra, jak wskazują wyniki badania? O komentarz poprosiliśmy Związek Nauczycielstwa Polskiego.
Miesiąc temu, w celu uczczenia Światowego Dnia Nauczyciela, który przypada 5 października, Preply postanowiło przeprowadzić badanie, aby wyłonić miejsce na świecie, które jest najlepsze do pracy jako nauczyciel.
Oto najważniejsze wnioski, płynące z opublikowanego raportu, dotyczące naszego kraju:
Poza powyższymi stwierdzeniami, z badania wynika, że Kanada, Meksyk i Austria "wybijają się na prowadzenie najlepszych krajów na świecie do bycia nauczycielem"; Kanadyjczycy płacą swoim nauczycielom najlepiej, przy średniej rocznej pensji brutto wynoszącej 306 500 zł (70,331 dolarów); Meksyk, Austria i Argentyna to "miejsce niektórych z najbardziej zadowolonych nauczycieli na świecie". Ponadto najmłodsze społeczeństwo (w rankingu Preply, poniżej 19 roku życia) znajduje się w Izraelu - w ilości prawie 36%.
"Sytuacja nauczycieli w Polsce nie jest może najlepsza na świecie, ale wydaje się całkiem satysfakcjonująca" - taki wniosek z przeprowadzonego badania wysnuwa Preply.
Cieszy nas fakt, że Polska zajmuje trzecie miejsce na świecie pod względem średnich zarobków nauczycieli do średnich zarobków w kraju, ustępując jedynie Portugalii i Kanadzie. Średnie zarobki nauczyciela w Polsce są wyższe o prawie 57% niż średnia zarobków w Polsce - komentują autorzy zestawienia.
Przyznają, że ciężko konkurować tutaj samą wysokością zarobków rocznych z takimi krajami jak Kanada, Australia, czy Nowa Zelandia. Z ich wyliczeń wynika, że średnie zarobki nauczyciela w Polsce oznaczają około 140 000 zł (32 000 dolarów) rocznie.
Dodatkowo należy zaznaczyć, że niemal 20% populacji Polski to osoby w wieku szkolnym (poniżej 19 lat), co umieszcza nas na 33. miejscu w rankingu młodego społeczeństwa. Dla porównania najmłodsze społeczeństwo (w naszym rankingu) znajduje się w Izraelu - prawie 36% - dowiadujemy się.
Jeśli mówimy wyłącznie o wynagrodzeniu i możliwościach zatrudnienia, to na czele znajdują się anglojęzyczne kraje, takie jak Australia, Kanada i Nowa Zelandia. Jednak, jeśli uwzględnimy także poziom szczęścia i wskaźniki satysfakcji, to Kanada, Meksyk i Austria wybijają się na prowadzenie jako najlepsze kraje do bycia nauczycielem - czytamy w komentarzu do badania.
Czytaj kolejne strony:
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Karawaning = wolność. Miłość do biwakowania bytomianin przekuł w biznes
738Losy Rafako w rękach PBG. Politycy murem za załogą giganta z Raciborza
715Europa otwiera się na krótszy tydzień pracy. Od Polaków dłużej pracują tylko Grecy
683Rafako na kolejnym zakręcie. Niespodziewana zmiana w zarządzie spółki z Raciborza
612Restauratorzy cienko przędą. Polacy rzadziej stołują się poza domem [RAPORT]
501Branża piekarnicza boi się nowego roku. "Taniej nie będzie"
0Restauratorzy cienko przędą. Polacy rzadziej stołują się poza domem [RAPORT]
0Rafako na kolejnym zakręcie. Niespodziewana zmiana w zarządzie spółki z Raciborza
0Losy Rafako w rękach PBG. Politycy murem za załogą giganta z Raciborza
0Karawaning = wolność. Miłość do biwakowania bytomianin przekuł w biznes
0