Polski sektor energetyczny wymaga 1,3-1,7 biliona zł inwestycji do 2030 roku. To wysiłek porównywalny z odbudową Polski po II wojnie światowej – uważa Paweł Strączyński, wiceprezes Pekao S.A. ds. finansowych.
Prezes Strączyński wziął udział w panelu dyskusyjnym "European Energy Diversification: How alternative sources, routes, and clean technologies can bolster energy security", który odbył się w Polish House podczas Światowego Forum Ekonomicznego w szwajcarskim Davos. Według niego projekty nisko- i zeroemisyjne stanowią przyszłość polskiej energetyki.
Nikt nie jest dziś gotowy do inwestowania w stare technologie, bo nie wpisują się w światowe projekty energetyczne – mówił prezes Strączyński.
Według niego polski sektor energetyczny wymaga do 2030 roku inwestycji rzędu od 1,3 do 1,7 biliona złotych. To wysiłek porównywalny z odbudową Polski po II wojnie światowej.
W tej kwocie zawierają się inwestycje zarówno w infrastrukturę energetyczną, budowę nowych źródeł energii, ale również w sieci dystrybucyjne, zarówno prądu, jak i gazu, a następnie - również wodoru. Powinna powstać infrastruktura związana z transportem i przetwórstwem paliw oraz magazynowaniem energii - wyliczał przedstawiciel Pekao S.A.
Nie będą to jednak wyłącznie inwestycje spółek skarbu państwa czy podmiotów państwowych.
W tej chwili rozstrzygany jest drugi etap na tworzenie morskich farm wiatrowych, proceduralnie nazywa się to udzielaniem pozwoleń na tworzenie sztucznych wysp. Kolejka prywatnych inwestorów jest bardzo długa – mówił prezes Strączyński.
Inwestycje w nowoczesny sektor energetyczny są atrakcyjne dla firm czy banków pod wieloma względami. Po pierwsze, znakomicie wpisują się w strategię ESG.
W Polsce polityka ESG zaczyna dopiero funkcjonować, ale dostajemy wyraźne sygnały, jeśli chodzi o instytucje finansujące z Europy czy ze świata, że bez względu na atrakcyjność ekonomiczną, nie będą angażowały się w inwestycje, które nie wpisują się w ich polityki ESG – mówił przedstawiciel Banku Pekao S.A.
Ponadto finansowanie nowoczesnej energetyki jest atrakcyjne dla inwestorów, ponieważ kontrakty realizują duże podmioty, o stabilnych podstawach, albo wyspecjalizowane spółki join venture tworzone przez polskie podmioty z zagranicznymi kontrahentami. Jako przykłady tego typu działań prezes Strączyński podał współpracę Polskiej Grupy Energetycznej z Orstedem, czy Orlenu z Nordlandem w zakresie budowy morskich farm wiatrowych.
Nie wszystkie inwestycje da się jednak rozpocząć od razu, m.in. z powodu przeszkód w dziedzinie regulacji prawnych. Z taką sytuacją mamy do czynienia obecnie w przypadku energetyki jądrowej.
Inwestycje w atom można będzie brać pod uwagę dopiero wtedy, gdy w taksonomii Unii Europejskiej pojawi się ostateczne stwierdzenie, że energetyka jądrowa jest zeroemisyjna – stwierdził przedstawiciel Pekao.
Drugą przeszkodą mogą być kwestie środowiskowe. Przygotowanie każdej inwestycji w dziedzinie energetyki jest związane z badaniami jej oddziaływania na środowisko, nawet kiedy jest niskoemisyjna. Ponadto trzeba sprawdzić, czy istnieją rozwiązania konstrukcyjne i technologiczne, pozwalające na realizację danego projektu.
I czwarty aspekt, który należy brać pod uwagę, kiedy inwestujemy w nowoczesną energetykę – opłacalność ekonomiczna. Z naszych symulacji wynika jednak, że nawet w sytuacjach skrajnych, projekty rozwiązań nisko- i zeroemisyjnych przynoszą bardzo zadowalające stopy zwrotu, zarówno dla inwestorów, jak i dla sektora bankowego - podsumował prezes Strączyński.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Marcin Kamiński, deweloper butikowy: „Każda transakcja to ogromna odpowiedzialność. Bo to czyjeś marzenia, wspomnienia, plany”
1773Inwestycja za 114 mln zł. Legendarne kąpielisko Fala wraca do TAURON Parku Śląskiego w nowej odsłonie
791Ogromny hangar przy pasie startowym. Śląska spółka zrealizowała inwestycję w samym sercu Katowice Airport
774Politechnika Śląska i CPK będą wspólnie kształcić kadry dla sektora transportu i kolei dużych prędkości
643Raport CEIAS: hub elektromobilności w Jaworznie może wzmocnić polski przemysł EV
587Ogromny hangar przy pasie startowym. Śląska spółka zrealizowała inwestycję w samym sercu Katowice Airport
+14 / -1Marcin Kamiński, deweloper butikowy: „Każda transakcja to ogromna odpowiedzialność. Bo to czyjeś marzenia, wspomnienia, plany”
+8 / -13,2-kilometrowy pas startowy zmienił Katowice Airport. Jubileusz jednej z najdłuższych dróg startowych w Polsce
+3 / -0Politechnika Śląska i CPK będą wspólnie kształcić kadry dla sektora transportu i kolei dużych prędkości
+2 / -0KSSE i SRK zagospodarują tereny po kopalniach. W planie inwestycje m.in. na 80 hektarach w Jastrzębiu-Zdroju
+2 / -0Katowice: zakończono weryfikację 81 wniosków na mieszkania KTBS przy Mariackiej. 69 osób na liście najemców
0Raport CEIAS: hub elektromobilności w Jaworznie może wzmocnić polski przemysł EV
0Marcin Kamiński, deweloper butikowy: „Każda transakcja to ogromna odpowiedzialność. Bo to czyjeś marzenia, wspomnienia, plany”
0Ogromny hangar przy pasie startowym. Śląska spółka zrealizowała inwestycję w samym sercu Katowice Airport
0Business Mixer KSSE w Pszowie: porozumienie na rzecz lokalnego biznesu na terenie dawnej kopalni Anna
0