Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego (WRDS) w Katowicach alarmuje: przedwczesne zamknięcie Elektrowni Rybnik zagraża bezpieczeństwu energetycznemu Polski oraz przyszłości Rybnika i całego regionu. W przyjętym stanowisku rada zaapelowała o przemyślaną analizę przyszłości tej jednostki. Już 9 stycznia w Warszawie NSZZ „Solidarność” planuje protest, broniąc miejsc pracy w elektrowniach Rybnik i Łaziska.
2025-01-02 12:10
Za sprawą nowej strategii Ministerstwa Klimatu i Środowiska polska energetyka w najbliższych latach ma przejść totalną transformację. Resort zapowiada istotne zmiany w polskim miksie energetycznym w odpowiedzi na unijną politykę klimatyczną. W efekcie z węglem mamy pożegnać się na przestrzeni najbliższych kilkunastu lat.
2024-10-14 15:00
PGG sprzeda w tym roku 5 mln ton węgla mniej niż zakładano. - To nie spadek, a tąpnięcie popytu - ocenia prezes giganta, Leszek Pietraszek. Ciosem dla spółki będzie zapowiedzane przez Tauron wycofanie dwunastu tzw. "dwusetek" – bloków o mocy 200 MW. Czy w obliczu zmian, Polska powinna podążyć w stronę importu węgla? I czy umowa społeczna dla górnictwa w obecnej formie jest wciąż aktualna? O tym wszystkim dyskutowano podczas panelu o energetyce konwencjonalnej na konferencji Energy Days 2024 w Katowicach.
2024-10-09 12:10Mająca biura w Opolu i Gliwicach spółka SBB Energy S.A. - jeden liderów branży energetycznej - z sukcesem zakończyła kluczowy projekt w elektrowni Kosovo B w Kosowie. Trwające ponad dziewiętnaście miesięcy zadanie związane było z dylatacją dwóch kotłów i wymagało od polskich inżynierów zastosowania wielu nietypowych rozwiązań. Zakończone zadanie pozwoli na dalszą pracę kosowskiej elektrowni oraz otworzy drogę do kolejnych realizacji prośrodowiskowych.
2024-01-05 12:00Stabilność energetyczna to jeden z kluczowych czynników dobrobytu i bezpieczeństwa naszego kraju – mówił minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda na targach Energetab 2023 w Bielsku-Białej. Minister zachęcał przedsiębiorców z branży energetycznej do korzystania ze środków z Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG), który z budżetem 7,9 mld euro jest największym w UE programem przeznaczonym na badania, rozwój i innowacje.
2023-09-14 15:00Dzięki ciepłej zimie i zgromadzonym zapasom rynek gazowy w Europie wygląda stabilnie. Europa będzie w stanie bezpiecznie przejść tę zimę bez rosyjskiego gazu. To znaczy, że szantaż się nie powiódł, nie doprowadził do tych rezultatów, które Kreml miał nadzieję uzyskać. Doprowadził za to do poważnych problemów Gazpromu – wskazuje Iwona Wiśniewska z Ośrodka Studiów Wschodnich. Rosyjski gigant gazowy nie ma na razie realnej alternatywy dla unijnego rynku, a analitycy szacują, że jego zysk netto w drugim półroczu 2022 roku był bliski zeru. To zwiastuje w nadchodzącym czasie poważne problemy dla samego Gazpromu, który będzie musiał się liczyć z dalszym spadkiem dochodów, jak i rosyjskiego budżetu, dla którego Gazprom jest głównym płatnikiem
2023-01-25 09:30Tychy znalazły sposób na niższe rachunki za prąd. Miasto testuje innowacje i pracuje nad systemem automatyzacji oświetlenia, bazującym na danych o ruchu ulicznym.
2022-10-12 08:20Nadchodząca zima będzie trudna dla wielu polskich gospodarstw domowych z powodu wysokich kosztów ciepła i energii elektrycznej. W najnowszym raporcie autorstwa ekspertów Forum Energii, dr Sonia Buchholtz i Piotr Kleinschmidt opisują ponad 30 konkretnych działań, które można wdrożyć łatwo i niewielkim kosztem jeszcze przed nadchodzącą zimą. Pozwoli to obniżyć rachunki oraz poprawić bezpieczeństwo energetyczne kraju. Raport uzupełnia przewodnik po dostępnym wsparciu publicznym dla gospodarstw domowych.
2022-09-26 10:45Wprowadzenie definicji biometanu, wsparcie produkcji, określenie zasad prowadzenia działalności gospodarczej w tym zakresie i wprowadzenie gwarancji pochodzenia – to najważniejsze zmiany przewidziane w projektowanej nowelizacji ustawy o OZE, które mają zdynamizować rynek biometanu i biogazu. W tej chwili brak szczegółowych regulacji ogranicza bowiem jego rozwój. Tymczasem Polska ma warunki, aby stać się na nim potentatem - donosi Newseria.
2022-06-28 09:37
Polski sektor energetyczny wymaga 1,3-1,7 biliona zł inwestycji do 2030 roku. To wysiłek porównywalny z odbudową Polski po II wojnie światowej – uważa Paweł Strączyński, wiceprezes Pekao S.A. ds. finansowych.
2022-06-07 08:00