Wynik finansowy netto sektora górnictwa węgla kamiennego w I kw. 2022 r. wyniósł 2,055 mld zł wobec straty 706,38 mln zł w I kwartale 2021 roku - tak wynika z raportu Agencji Rozwoju Przemysłu, która analizuje rynek węgla. Oznacza to, że sektor górnictwa węgla kamiennego po latach strat wygenerował wreszcie pozytywny wynik finansowy. Mimo to, sytuacja na rynku węglowym wciąż jest niestabilna. Teraz rząd zapowiada zmiany, które mogą znacząco wpłynąć na marże firm pośredniczących w sprzedaży surowca.
Agencja Rozwoju Przemysłu Oddział Katowice opublikowała raport "Wyniki techniczno-ekonomiczne działalności oraz inwestycyje w górnictwie węgla kamiennego w Polsce w marcu oraz w okresie styczeń-marzec 2022 r."
Wyniki obejmują następujące jednostki: Polska Grupa Górnicza, Jastrzębska Spółka Węglowa, LW Bogdanka, Tauron Wydobycie, Spółka Restrukturyzacji Kopalń, Węglokoks Kraj, PG Silesia, Eko-Plus.
Z danych podanych przez ARP wynika, że:
Jednocześnie sprzedaż węgla w Polsce w kwietniu 2022 roku wyniosła 4,7 mln ton wobec 5,5 mln ton w marcu i 4,8 mln ton w kwietniu 2021 roku.
Produkcja węgla w kwietniu 2022 roku wyniosła 4,7 mln ton wobec 5,5 mln ton w marcu i wobec 4,6 mln ton rok wcześniej. Stan zapasów wyniósł 1,3 mln ton wobec 1,35 mln ton miesiąc wcześniej i 5,55 mln ton rok wcześniej.
Zatrudnienie w górnictwie w kwietniu 2022 roku wyniosło z kolei 74,9 tys. wobec 75,4 tys. w marcu i wobec 79,1 tys. rok temu.
Ceny węgla energetycznego oraz dla rynku ciepła wzrosły w kwietniu - wynika tymczasem z analizy indeksów cenowych, tworzonych wspólnie przez Agencję Rozwoju Przemysłu i Towarową Giełdę Energii.
Jak wskazuje Biznes Interia, sytuację na krajowym rynku węgla energetycznego obrazują dwa indeksy, bazujące na danych miesięcznych ex-post i wyrażające cenę zbytu węgla kamiennego, w jakości dostosowanej do potrzeb odbiorców.
Indeks PSCMI1 (z ang. Polish Steam Coal Market Index) wyraża ceny węgla dla tzw. energetyki zawodowej i przemysłowej, indeks PSCMI2 - dla ciepłowni przemysłowych i komunalnych. Wyrażona w indeksach wartość to cena węgla netto "na wagonie" w punkcie załadunku - bez uwzględnienia podatku akcyzowego, kosztów ubezpieczenia oraz kosztów dostawy - czytamy.
Indeks PSCMI1 w kwietniu 2022 r. poprawił swój wynik o 3,7 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem i wyniósł 300,90 zł/t. W porównaniu z kwietniem 2021 r. wynik ten jest lepszy o 21,6 proc.
Indeks PSCMI2 w kwietniu 2022 r. poprawił swój wynik o 26,2 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem i wyniósł 481,63 zł/t. W porównaniu z kwietniem 2021 r. wynik ten jest lepszy o 72,2 proc.
Węgiel płynie do Polski - oznajmiła tymczasem w środę 1 czerwca na Twitterze minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
Prowadzone wraz ze spółkami Skarbu Państwa działania mają na celu zapełnienie luki węglowej po decyzji o zaprzestaniu importu tego surowca z Rosji. Dystrybucja węgla, sprowadzonego z pięciu kierunków, ma teraz objąć cały kraj, tak aby przed najbliższym sezonem grzewczym dotarł on do wszystkich potrzebujących.
Na dziś mamy zabezpieczone ponad 8 mln ton węgla. Jesteśmy po bezpiecznej stronie - podkreśliła minister.
Mimo zapewnień rządu o węglowym bezpieczeństwie Polski, jego dostępność dla przeciętnego Kowalskiego oraz ceny, zwłaszcza po uwzględnieniu marż firm pośredniczących w sprzedaży surowca, pozostawiają wiele do życzenia.
Dramatyczną sytuację na rynku węgla wskazują przedstawiciele górników. W miniony piątek, 3 czerwca, informowaliśmy, że pracownicy Polskiej Grupy Górniczej żądają natychmiastowych rozmów z zarządem PGG w sprawie podwyżek zarobków. Chodzi nie tylko o dodatki do wynagrodzeń, ale również o podwyżkę deputatów węglowych. Przedstawiciele związków zawodowych podkreślają, że sytuacja na rynku węgla jest trudna i niestabilna, a to przynosi górnikom realne straty. Pieniężny ekwiwalent za węgiel jest bowiem nieadekwatny do rosnących cen surowca.
Niejednokrotnie informowaliśmy również o problemach z dostępnością węgla w e-sklepie PGG, którego funkcjonowanie jest aktualnie dogłębne analizowane przez zarząd spółki. Problem z dostępnością surowca nie dotyczy tylko klientów indywidualnych. Paliwa nie są w stanie kupić nawet ci, którzy to paliwo produkują, czyli górnicy. <<E-sklep PGG: górnicy też nie są w stanie kupić węgla. Czy Jacek Sasin wkroczy do akcji?>>
W sobotę rzecznik rządu Piotr Müller zapowiedział decyzje, które mogą wpłynąć na marże pośredników w sprzedaży węgla.
Wprowadzamy mechanizmy dotyczące niwelowania pośredników po drodze; to znaczy spółki Skarbu Państwa zostały zmobilizowane do tego, aby zajmować się również sprzedażą bezpośrednią produktów, a nie przez pośredników, co ma też obniżyć marże na końcowej cenie - mówił.
Rządowe działania mają mieć szerszy zakres. Mają uwzględnić m.in. pomoc w zakupie węgla osobom, które najbardziej potrzebują wsparcia, np. tym, którzy mniej zarabiają.
Decyzje mogą być przygotowane w ciągu miesiąca - zapowiedział Piotr Müller, interpretując wcześniejszą zapowiedź prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.
Wcześniej wicepremier Kaczyński przyznał, że działania osłonowe wobec wysokich cen węgla, to jeszcze "nieskończona operacja".
Ale z całą pewnością to zrobimy; to jest na pewno dla tych, którzy mają trudno, i których byśmy skazywali na to, że nie będą mogli mieć w zimie ogrzanych mieszkań - zaznaczył Jarosław Kaczyński.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Razem w obronie elektrowni i przemysłu. Dziś wielki protest związkowców w Warszawie (foto, wideo)
614„Wiadomość dla inżynierów-imigrantów”. Przedsiębiorca ze Śląska wywiesił nietypowy apel do cudzoziemców
399I po "świątecznym cudzie". Z nowym rokiem na stacje paliw wraca drożyzna
390Jak Nowy Jork i Sydney. Katowice jako szóste polskie miasto przystępują do PPCA
375Ranking zakorkowanych miast: w godzinach szczytu najszybciej jeździ się w Katowicach
373Technologiczne przyspieszenie: wstęp do 2025 roku
+3 / -0Katastrofa budowlana w Cieszynie: znaleziono ciała dwóch osób
+2 / -0Poseł ocenił mrożenie cen energii. "Dopłaty nie zlikwidują problemu, ratunkiem powrót do węgla"
+1 / -0Górnicy w Warszawie: jak będzie trzeba, będziemy tu co miesiąc. W proteście uczestniczyło ok. 10 tys. osób
+1 / -0Jak Nowy Jork i Sydney. Katowice jako szóste polskie miasto przystępują do PPCA
+1 / -0ZUS wysyła informacje o rozliczeniu wpłat składek za ubiegły rok
0„Wiadomość dla inżynierów-imigrantów”. Przedsiębiorca ze Śląska wywiesił nietypowy apel do cudzoziemców
0"Stabilny, ale wykazuje tendencje deficytowe". ZUS przedstawił nową prognozę Funduszu Ubezpieczeń Społecznych
0Wniosek o rentę wdowią - ZUS instruuje, jak ominąć "pułapki" (poradnik)
0Poseł ocenił mrożenie cen energii. "Dopłaty nie zlikwidują problemu, ratunkiem powrót do węgla"
0