Kopalni Dębieńsko w Czerwionce-Leszczynach już od dawna nie ma, pozostały za to trzy charakterystyczne hałdy. Nie mają jeszcze swoich imion. To się zmieni? Z takim pomysłem wyszedł Piotr Flajszok, jeden z mieszkańców gminy. Co na to tamtejsi urzędnicy?
Trzy charakterystyczne hałdy w Czerwionce-Leszczynach są niejako symbolami tej gminy i świadectwem górniczej historii. Na odpadach pogórniczych pojawiła się roślinność. Stały się też obiektami zaciekawienia amatorów wspinaczki. Piotr Flajszok widzi w tych hałdach jeszcze większy potencjał. Jego zdaniem wzniesienia powinny jednak nosić jakieś imiona - tak jak się to miało z najwyższą hałdą w Europie - Szarlotą. Dlatego też złożył wniosek do Urzędu Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny o „wszczęcie procedury nadania nazw fizjograficznych”.
Na dzień dzisiejszy nie posiadają nazw na mapach. Nieliczne mapy oznaczają te obiekty jako „hałdy KWK Dębieńsko” lub „stożek I, II, III” – zauważa.
Mieszkaniec gminy przypomina, że historia miejscowości jest ściśle związana z działalnością górniczą, czego niepodważalnym dowodem są m.in. stożki odpadów kopalnianych tzw. „hołdy”.
Obecnie obiekty te stanową przykład należytej rekultywacji takich terenów i trwale wpisały się w piękną panoramę Czerwionki-Leszczyn. Podjęcie działań mających na celu nadanie konkretnych nazw fizjograficznych dla tych obiektów mogłoby stanowić zalążek do pozyskania tego terenu w zasób gminy oraz jego wykorzystania w przyszłości jako terenów turystyczono-rekreacyjnych, co może spotęgować efekt przeprowadzonej w ostatnim czasie, rewitalizacji Parku im. P. Furgoła – wyjaśnia we wniosku.
Dodaje, że po nadaniu nazw, pojawią się one na mapach, w przewodnikach turystycznych czy systemach nawigacyjnych.
To niepodważalny element działań promocyjnych przynoszących korzyść zarówno mieszkańcom gminy, jak i turystom. Tak charakterystyczne obiekty, posiadające nazwy związane z miejscem i historią ich powstania, mogą dodatkowo wzmacniać pozytywny wizerunek naszej gminy, która dba o kształtowanie tożsamości regionalnej i buduje więź między mieszkańcami – przekonuje Piotr Flajszok.
Sam zaproponował, jak nazwać hałdy: Ciosek, Marianna, Dębieńsko, lub Karlik, Barbórka, Karolinka.
Co na to UGiM Czerwionka-Leszczyny? Nie mówi „nie”.
Wniosek pana Piotra Flajszoka będzie procedowany, rozpatrywany, konsultowany z mieszkańcami, nie mówimy „nie” nadaniu imion hałdom. Widzimy, że w internecie już pojawiają się propozycje nawiązujące do poprzemysłowego dziedzictwa naszej miejscowości, co wydaje nam się także najlepszym kierunkiem, ale na pewno wybór imion trzeba skonsultować z mieszkańcami – zaznacza Hanna Piórecka-Nowak, rzeczniczka UGiM.
Wyjaśnia jednak, że stożki, o których mowa w piśmie (nie chodzi tutaj o zwały płaskie), są własnością Skarbu Państwa i znajdują się w Zarządzie Spółki Restrukturyzacji Kopalń.
Nie jest to teren gminny. Stożki są zazielenione, żadna eksploatacja, rekultywacja czy inne działania, w których brałaby udział gmina, nie są prowadzone. Przebywanie na terenie hałd może być jednak niebezpieczne, ze względu na ewentualne zapożarowanie wewnątrz stożków. Dlatego też promowanie hałd, jako atrakcji turystycznej, jest w tym momencie niemożliwe – zauważa nasza rozmówczyni.
Trzy stożki, które wpisały się w krajobraz naszej miejscowości zostały objęte strefą ochrony konserwatorskiej krajobrazu na mocy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (ustalono nakaz zachowania kształtu i wysokości budowli ziemnych hałd stożkowych).
Materiał oryginalny: https://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,ciosek-marianna-debiensko-haldy-w-czerwionce-leszczynach-dostana-imiona,wia5-3266-57298.html
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
PKP Cargo planuje kolejne zwolnienia grupowe – pracę może stracić ponad 2400 pracowników. Spółka tłumaczy się restrukturyzacją
1352JSW: wydobycie i sprzedaż powyżej planu. "Plan Strategicznej Transformacji przynosi efekty"
1110„Masz tylko jedno życie”. Policja w woj. śląskim wprowadza w życie Czarny Alert Drogowy
734Polskie firmy MŚP nadrabiają zaległości w eksporcie. Wsparciem e-commerce i Amazon
619Dane GUS zaskoczyły. Inflacja w maju 2025 niższa niż prognozowano
587Nietypowe koszty uzyskania przychodu w działalności gospodarczej – które wydatki możesz zaliczyć do kosztów firmowych?
+3 / -0UOKiK stawia zarzuty 11 przewoźnikom z aglomeracji śląskiej: podejrzenie zmowy przetargowej w przetargu wartym 1,3 mld zł
+1 / -0JSW: wydobycie i sprzedaż powyżej planu. "Plan Strategicznej Transformacji przynosi efekty"
+1 / -0JSW uruchamia Centrum Rozwoju SkillUp w Katowicach
+1 / -0Powstaje Plan Urządzenia Lasu. Mieszkańcy mogą zdecydować o jego przyszłości
+1 / -1„Youth of the Future” – konkurs, który zmienia życie. Finał w Muzeum Śląskim był świętem młodych innowatorów
0Hipermarkety i sieci convenience zyskują na znaczeniu. Dyskonty dochodzą do ściany
075% śląskich lokali gastronomicznych z naruszeniami. UOKiK: „brak cenników, oszukiwanie na składnikach i gramaturze”
0„Masz tylko jedno życie”. Policja w woj. śląskim wprowadza w życie Czarny Alert Drogowy
0JSW: większe wpływy dla PBSz po aneksowaniu umowy z KGHM
0