Tego można było się spodziewać. Szefowie górniczych związków zawodowych odrzucili rządowy projekt umowy społecznej regulującej zasady transformacji górnictwa i zamykania kopalń do 2049 roku. Mają przedstawić własny plan.
- Strona związkowa odrzuca założenia rządowego programu restrukturyzacji górnictwa węgla i 15 stycznia przedstawi własne propozycje - powiedział Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności dziennikarzom po zakończeniu krótkiego spotkania przedstawicieli rządu ze związkowcami. Wyjaśnił, że propozycja związkowców ma także obejmować „Plan transformacji Regionu Śląska i Zagłębia”.
Jak podaje ISBNews w next.gazeta.pl to, co przedstawił w swojej propozycji rząd, według związkowców „to była kpina ze Śląska”. Stąd związki zapowiedziały, że w najbliższy piątek, 15 stycznia, przedstawią własne propozycje dotyczące restrukturyzacji górnictwa węgla. Dalsze rozmowy ze stroną rządową odbędą się 25 stycznia.
- Potwierdzam, umówiliśmy się na 25 stycznia na dalsze rozmowy i że rozmawiać będziemy nad projektem, który nam przedstawi strona związkowa do końca tego tygodnia" - powiedział , co potwierdził wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń, pełnomocnik rządu ds. transformacji górnictwa i energetyki dziennikarzom. - Mamy wolę, żeby rozmowy zakończyć do połowy lutego i aby następnie rozpoczął się proces prenotyfikacji w Komisji Europejskiej - dodał.
Oddanych głosów: 6044
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
ROW, najlepsza kopalnia PGG, uruchamia nową ścianę
14659Ustawa o rekompensatach do węgla dziurawa. Prawnik: skorzystają tylko kopalnie
8649Będzie drożej na A4 Katowice – Kraków. Wyższe stawki od lipca
6749Górnicy krytykują rządowy projekt dopłat do węgla. Kolorz: lepiej wrócić do kartek
3780Strzały i helikoptery na Śląsku. W nocy na dawnych kopalniach ćwiczyło wojsko
3426Skandal na Pniówku. Związkowiec zwolniony za fikcyjne zjazdy
+168 / -14Policja złapała 4 oszustów skupujących węgiel ze sklepu PGG (wideo)
+52 / -2Górnicy krytykują rządowy projekt dopłat do węgla. Kolorz: lepiej wrócić do kartek
+45 / -2Program dla Śląska już bez górników. Kolorz: na rząd nie ma co liczyć
+17 / -4Ciepłownie w tarapatach. Związkowcy ostrzegają: kaloryfery mogą być zimne
+12 / -4Wakacyjna promocja na paliwo nie dla wszystkich. Obajtek: Taniej o 30 groszy tylko dla klientów Orlen
1Rybnik ponownie wygrywa w sprawie kopalni Paruszowiec. Sąd odrzucił skargę Bapro
0Wielki powrót smogu i palenia, czym popadnie? Rząd zawiesza normy jakości węgla
0W lipcu gigantyczne premie w JSW. Spółka podpisała porozumienie
0Rząd otwiera Polskę na wiatraki. To sposób na tańszy prąd
0
~sympatyk 2021-01-13
16:10:54
No i co, nie o to chodzi, by złapać króliczka, ale by gonić go! Zwłaszcza w sytuacji, gdy króliczek nie tylko ucieka, ale i przychodzi zaciekawiony do marchewki, którą mu się od czasu do czasu pomacha z daleka. Wymarzone pole do popisu dla Łowców Ideologicznych. Tychże cechuje niepewność co do celu i własnych intencji oraz skłonność do ucieczek.
Jak tu związkowcy mają coś mądrego wymyśleć i napisać, jeżeli dzisiaj Senat jednogłośnie przyjął bez poprawek ustawę o wsparciu morskiej energetyki wiatrowej. Do 2040 roku planowane jest uruchomienie 5,9 GW mocy z morskich farm wiatrowych. Projekty zlokalizowane na Bałtyku będą oddawane do użytku pomiędzy 2024 a 2033 rokiem. Polacy popierają rozwój energetyki wiatrowej: 85% popiera rozwój lądowych farm wiatrowych, a 76% chciałoby wykorzystywać energię elektrycznej z morskich farm wiatrowych.