Tego można było się spodziewać. Szefowie górniczych związków zawodowych odrzucili rządowy projekt umowy społecznej regulującej zasady transformacji górnictwa i zamykania kopalń do 2049 roku. Mają przedstawić własny plan.
- Strona związkowa odrzuca założenia rządowego programu restrukturyzacji górnictwa węgla i 15 stycznia przedstawi własne propozycje - powiedział Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności dziennikarzom po zakończeniu krótkiego spotkania przedstawicieli rządu ze związkowcami. Wyjaśnił, że propozycja związkowców ma także obejmować „Plan transformacji Regionu Śląska i Zagłębia”.
Jak podaje ISBNews w next.gazeta.pl to, co przedstawił w swojej propozycji rząd, według związkowców „to była kpina ze Śląska”. Stąd związki zapowiedziały, że w najbliższy piątek, 15 stycznia, przedstawią własne propozycje dotyczące restrukturyzacji górnictwa węgla. Dalsze rozmowy ze stroną rządową odbędą się 25 stycznia.
- Potwierdzam, umówiliśmy się na 25 stycznia na dalsze rozmowy i że rozmawiać będziemy nad projektem, który nam przedstawi strona związkowa do końca tego tygodnia" - powiedział , co potwierdził wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń, pełnomocnik rządu ds. transformacji górnictwa i energetyki dziennikarzom. - Mamy wolę, żeby rozmowy zakończyć do połowy lutego i aby następnie rozpoczął się proces prenotyfikacji w Komisji Europejskiej - dodał.
Oddanych głosów: 6136
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Zabrze zaciska pasa. Plastrem na horrendalny dług błyskawiczny plan naprawczy
555Rząd zaskoczył. Płaca minimalna od 1 stycznia 2025 jeszcze wyższa niż planowano
522Będzie głośno ws. Elektrowni Rybnik. Związkowcy zapowiadają manifestację
505Produkcja prądu w Polsce rośnie. Problemem wciąż jeden rodzaj elektrowni
458Nowe świadczenia ZUS dla rodzin: "Aktywnie w domu" zamiast RKO
439Koszykówka dla Chłopców i Dziewcząt w Gliwicach – Trenuj z Nami!
+12 / -0Dlaczego wynajem odzieży ochronnej zyskuje na popularności?
+3 / -0Sztuka Innowacji. Amazon świętował w Gliwicach 10-lecie istnienia w Polsce (foto, wideo)
+2 / -0Ubezpieczenie mienia w czasie powodzi - od czego chroni polisa i na co mogą liczyć poszkodowani?
+2 / -0Budosprzęt – sprzedaż i wynajem sprzętu budowlanego dla Twojej firmy
+1 / -0Przedsiębiorcy dotknięci powodzią mogą wnioskować o świadczenie interwencyjne. Ile i dla kogo?
0Renta rodzinna dla studenta. ZUS przypomina o ważnym terminie
0Oskładkowanie umów cywilnoprawnych - dla rządu drobna zmiana, dla ZUS - ciężka przeprawa
0Stopy procentowe bez zmian. "Retoryka sugeruje obniżki w połowie 2025 r."
0Afera z alko-tubkami. Po sklepach chodzą inspektorzy
0
~sympatyk 2021-01-13
16:10:54
No i co, nie o to chodzi, by złapać króliczka, ale by gonić go! Zwłaszcza w sytuacji, gdy króliczek nie tylko ucieka, ale i przychodzi zaciekawiony do marchewki, którą mu się od czasu do czasu pomacha z daleka. Wymarzone pole do popisu dla Łowców Ideologicznych. Tychże cechuje niepewność co do celu i własnych intencji oraz skłonność do ucieczek.
Jak tu związkowcy mają coś mądrego wymyśleć i napisać, jeżeli dzisiaj Senat jednogłośnie przyjął bez poprawek ustawę o wsparciu morskiej energetyki wiatrowej. Do 2040 roku planowane jest uruchomienie 5,9 GW mocy z morskich farm wiatrowych. Projekty zlokalizowane na Bałtyku będą oddawane do użytku pomiędzy 2024 a 2033 rokiem. Polacy popierają rozwój energetyki wiatrowej: 85% popiera rozwój lądowych farm wiatrowych, a 76% chciałoby wykorzystywać energię elektrycznej z morskich farm wiatrowych.