Spotkanie się odbyło. Dalej wiemy, że niewiele wiemy – powiedział szef śląsko-dąbrowskiej „Solidarności” Dominik Kolorz po spotkaniu przedstawicieli górniczych związków zawodowych z premierem Mateuszem Morawieckim 25 lipca w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach. Związkowcy wskazują, że deklaracje rządzących dotyczące przyszłości górnictwa wzajemnie się wykluczają.
O tym, że górnicy doczekali się długo odkładanego spotkania w sprawie realizacji tzw. umowy społecznej, pisaliśmy wczoraj. Na Śląsk przyjechał premier Mateusz Morawiecki, żeby w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach dogadać się z przedstawicielami górniczych związków zawodowych.
Już wczoraj po spotkaniu padło pierwsze, zwięzłe podsumowanie ze strony Związku Zawodowego "Przeróbka".
Efektem spotkania jest prosty, choć trudny do zrozumienia komunikat - napisali górnicy na Facebooku.
Likwidacyjna górnictwo tzw. "Umowa społeczna...", która zakłada redukcję produkcji węgla i stopniową likwidację kopalń jest aktualnie realizowana z jednoczesnym wzrostem wydobycia, większą przeróbką i sprzedażą węgla - czytamy.
Dziś wczorajsze wydarzenia komentują szef śląsko-dąbrowskiej „Solidarności” Dominik Kolorz oraz Bogusław Hutek, szef górniczej „Solidarności”.
Jeżeli jest deklaracja, bo ona dzisiaj padła, że będziemy w końcu notyfikować umowę społeczną, a zarazem wszyscy mówią o tym, że będziemy zwiększać wydobycie, to coś tu nie gra, bo umowa społeczna, generalnie rzecz biorąc, zakłada zmniejszenie wydobycia, odchodzenie od węgla – powiedział Dominik Kolorz.
Bogusław Hutek zaznacza, że treść umowy społecznej w wersji przyjętej wiosną 2021 roku, czyli tej, która trafiła do notyfikacji, przewiduje, że w przyszłym roku PGG wydobędzie aż o 1 mln ton mniej węgla. Strona związkowa obawia się, że celem rządzących jest wykorzystanie górników do krótkotrwałego zwiększenia wydobycia węgla w najbliższych kilku latach, a następnie szybki powrót do polityki likwidacji górnictwa węgla kamiennego na rzecz gazu.
Spotkanie było dosyć ostre, męskie , ale myślę, że to nie może być ostatnie spotkanie – ocenił Dominik Kolorz, dodając, iż ma wrażenie, że w rządzie panuje „duży chaos kompetencyjny”.
W spotkaniu w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach obok premiera Morawieckiego uczestniczyli też wiceminister finansów Artur Soboń, który kilkanaście miesięcy temu jako wiceminister aktywów państwowych negocjował umowę społeczną z reprezentantami związków zawodowych, a także były minister energii Krzysztof Tchórzewski w rządach Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego. Tchórzewski jest wymieniany ostatnio jako potencjalny kandydat na członka rządu odpowiedzialnego za funkcjonowanie sektora paliwowo-energetycznego.
Obecność na spotkaniu Krzysztofa Tchórzewskiego to jest jakieś światełko nadziei, że może będzie lepiej, bo za ministra Tchórzewskiego akurat dobrze funkcjonował cały sektor paliwowo-energetyczny, ale to jest pytanie, czy pan minister Tchórzewski pojawi się w rządzie, jakie będzie miał kompetencje. Tego nie wiemy, a wewnętrzne tarcia w obozie władzy przerastają wszystkich nas też – skomentował Kolorz.
Myśmy chcieli dziś się dowiedzieć w jakim kierunku idziemy? - podsumował na zakończenie Bogusław Hutek.
Idziemy w prostym kierunku. Notyfikujemy umowę społeczną. Więc ludzie bójta się, bo węgla nie ma i nie będzie - zapowiedział.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
PKP Cargo planuje kolejne zwolnienia grupowe – pracę może stracić ponad 2400 pracowników. Spółka tłumaczy się restrukturyzacją
1352JSW: wydobycie i sprzedaż powyżej planu. "Plan Strategicznej Transformacji przynosi efekty"
1110„Masz tylko jedno życie”. Policja w woj. śląskim wprowadza w życie Czarny Alert Drogowy
736Polskie firmy MŚP nadrabiają zaległości w eksporcie. Wsparciem e-commerce i Amazon
620Dane GUS zaskoczyły. Inflacja w maju 2025 niższa niż prognozowano
587Nietypowe koszty uzyskania przychodu w działalności gospodarczej – które wydatki możesz zaliczyć do kosztów firmowych?
+3 / -0UOKiK stawia zarzuty 11 przewoźnikom z aglomeracji śląskiej: podejrzenie zmowy przetargowej w przetargu wartym 1,3 mld zł
+1 / -0JSW: wydobycie i sprzedaż powyżej planu. "Plan Strategicznej Transformacji przynosi efekty"
+1 / -0JSW uruchamia Centrum Rozwoju SkillUp w Katowicach
+1 / -0Powstaje Plan Urządzenia Lasu. Mieszkańcy mogą zdecydować o jego przyszłości
+1 / -1Od Katowic lepszy tylko Poznań. Stolica województwa wysoko w rankingu
0„Youth of the Future” – konkurs, który zmienia życie. Finał w Muzeum Śląskim był świętem młodych innowatorów
0Hipermarkety i sieci convenience zyskują na znaczeniu. Dyskonty dochodzą do ściany
075% śląskich lokali gastronomicznych z naruszeniami. UOKiK: „brak cenników, oszukiwanie na składnikach i gramaturze”
0„Masz tylko jedno życie”. Policja w woj. śląskim wprowadza w życie Czarny Alert Drogowy
0