Resort przemysłu poinformował w poniedziałek o zablokowaniu sprowadzania do Polski węgla z zagranicy. Jednocześnie Ministertwo zapewnia, że trwają intensywne prace nad zagospodarowaniem nadwyżek surowca, których w 2023 roku zaimportowano blisko 17 mln ton. Oznacza to, że normy zapasów węgla sięgają ponad 200 proc.
Bieżące funkcjonowanie największych spółek górniczych: Polskiej Grupy Górniczej, Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Południowego Koncernu Węglowego i LW Bogdanka, było tematem poniedziałkowego spotkania przedstawicieli Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ Solidarność z minister przemysłu Marzeną Czarnecką w siedzibie resortu w Katowicach.
Bieżące funkcjonowanie największych spółek górniczych ⚒️ – @PGG_SA, @JSW_SA, PKW i @LWBogdanka było tematem spotkania przedstawicieli Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ @Solidarnosc_ z minister @Marz_Czarnecka w poniedziałek 8 kwietnia w siedzibie resortu.
1/5 pic.twitter.com/384kpay53i— Ministerstwo Przemysłu (@MPgovpl) April 8, 2024Zobacz także
- Ceny węgla 2024: kupować czy czekać? I czy zimą 2024 Polakom zabraknie opału? Sytuację analizuje PIGSW
- Rozporządzenie ws. jakości węgla "absolutnie niedopuszczalne". Związkowcy: to rychły powrót do palenia śmieciami
- Minister przemysłu kontrowersyjnie o "fatalnej" jakości polskiego węgla. Ocenia branża
Po spotkaniu Ministerstwo Przemysłu poinformowało o zablokowaniu importu węgla z zagranicy. Jak wynika z danych, do których dotarła "Rzeczpospolita", w 2023 r. do Polski zaimportowano blisko 17 mln ton węgla, a normy zapasów surowca sięgają ponad 200 proc.
Rozwiązanie problemu resort finansów przewiduje w 2025 roku.
2024 r. będzie pod względem zagospodarowania węgla bardzo trudny, ponieważ obowiązują jeszcze umowy handlowe zawierane przez poprzednie zarządy, w tym zarząd PGE Paliwa, ale w 2025 r. MP ma nadzieję rozładować już ten problem – mówiła min. Marzena Czarnecka, cytowana przez Money.pl.
Przypomnijmy, że chodzi o trwające w Brukseli postępowanie, dotyczące zmiany wniosku notyfikacyjnego podpisanej w maju 2021 r. umowy społecznej, regulującej zasady i tempo wygaszania kopalń węgla energetycznego w Polsce do 2049 r. Wniosek poprzedniego rządu złożony w tej sprawie do Komisji Europejskiej okazał się wadliwy.
W odpowiedzi minister Czarnecka poinformowała, że podpisano umowę z doświadczoną, specjalizującą się w kwestiach pomocy publicznej, kancelarią prawną, która zajmuję się gruntowną poprawą wniosku, aby mógł być procedowany w bardzo intensywny sposób. W sprawę włączył się także UOKiK.
Jednocześnie Ministerstwie Przemysłu trwają prace nad rozwiązaniem alternatywnym dla pomysłu Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego, która miała skupiać wszystkie elektrownie węglowe — mówiła szefowa tego resortu w wywiadzie dla wnp.pl.
— Pracujemy nad alternatywą dla pomysłu Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego, która miała polegać za czasu rządów Zjednoczonej Prawicy na tym, że ze spółek energetycznych tylko wyodrębnia się węglowe źródła wytwórcze — mówiła portalowi minister Czarnecka.
Zaznaczyła, że nie ma jeszcze ostatecznego stanowiska w sprawie sposobów na połączenie górnictwa z energetyką, ale na pewno trzeba tu będzie "uwzględnić umowę społeczną dla górnictwa, w tym kwestie dotyczące złóż węgla w poszczególnych kopalniach".
Trzeba także wziąć pod uwagę żywotność bloków energetycznych na węgiel oraz uwzględnić rozporządzenie dotyczące emisji metanu, aby kopalnie funkcjonowały według określonego klucza i nie musiały ponosić dodatkowych kosztów z tytułu emisji metanu — dodała podczas rozmowy.
🗨️ Pracujemy nad alternatywą dla pomysłu NABE. Dodatkowo musimy uwzględniać umowę społeczną. Skoordynowanie i spięcie tego wszystkiego będzie dość trudne, ale musi się udać - mówi minister @Marz_Czarnecka w rozmowie dla @WNPpl.
— Ministerstwo Przemysłu (@MPgovpl) April 8, 2024
➡️https://t.co/mcMwS7HTi7
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
PGG otwarta na współpracę z Rudą Śląską. Kolejne rozmowy o transformacji
837Kiedy paczka brzęczy. Pszczoły na pokładzie - innowacja w transporcie
528Tauron z rekordową EBITDA za 2024 rok. Wzrosty mimo spadku przychodów i niższych cen energii
514Wojna celna USA - czy uderzy w polski i śląski biznes? Eksperci: Największym zagrożeniem niepewność
489Wielki Piątek na stacjach paliw. Na Śląsku najtańsze benzyna i diesel, LPG też w dobrej cenie
472Wielkanoc 2025: Święta droższe niż zwykle – jak radzą sobie polskie gospodarstwa?
+4 / -0Wojna celna USA - czy uderzy w polski i śląski biznes? Eksperci: Największym zagrożeniem niepewność
+3 / -0Tauron z rekordową EBITDA za 2024 rok. Wzrosty mimo spadku przychodów i niższych cen energii
+2 / -0Stylowy taras i bezpieczny samochód - komfort na Twoim podwórku przez cały rok
+1 / -0Człowiek z pasją - pan Krzysztof posiada największą kolekcję dzwonków na świecie. Swoją fascynacją dzieli się z całym światem
+1 / -0"One in, two out". Przełom deregulacyjny staje się faktem - premier przedstawił propozycje dla biznesu
0UE odrobiła lekcje po powodzi 2024. Szybsze reakcje na klęski żywiołowe
0ZUS przypomina: wnioski o 800 plus tylko do końca kwietnia
0Stylowy taras i bezpieczny samochód - komfort na Twoim podwórku przez cały rok
0Tauron z rekordową EBITDA za 2024 rok. Wzrosty mimo spadku przychodów i niższych cen energii
0