Resort przemysłu poinformował w poniedziałek o zablokowaniu sprowadzania do Polski węgla z zagranicy. Jednocześnie Ministertwo zapewnia, że trwają intensywne prace nad zagospodarowaniem nadwyżek surowca, których w 2023 roku zaimportowano blisko 17 mln ton. Oznacza to, że normy zapasów węgla sięgają ponad 200 proc.
Bieżące funkcjonowanie największych spółek górniczych: Polskiej Grupy Górniczej, Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Południowego Koncernu Węglowego i LW Bogdanka, było tematem poniedziałkowego spotkania przedstawicieli Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ Solidarność z minister przemysłu Marzeną Czarnecką w siedzibie resortu w Katowicach.
Bieżące funkcjonowanie największych spółek górniczych ⚒️ – @PGG_SA, @JSW_SA, PKW i @LWBogdanka było tematem spotkania przedstawicieli Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ @Solidarnosc_ z minister @Marz_Czarnecka w poniedziałek 8 kwietnia w siedzibie resortu.
1/5 pic.twitter.com/384kpay53i— Ministerstwo Przemysłu (@MPgovpl) April 8, 2024Zobacz także
- Ceny węgla 2024: kupować czy czekać? I czy zimą 2024 Polakom zabraknie opału? Sytuację analizuje PIGSW
- Rozporządzenie ws. jakości węgla "absolutnie niedopuszczalne". Związkowcy: to rychły powrót do palenia śmieciami
- Minister przemysłu kontrowersyjnie o "fatalnej" jakości polskiego węgla. Ocenia branża
Po spotkaniu Ministerstwo Przemysłu poinformowało o zablokowaniu importu węgla z zagranicy. Jak wynika z danych, do których dotarła "Rzeczpospolita", w 2023 r. do Polski zaimportowano blisko 17 mln ton węgla, a normy zapasów surowca sięgają ponad 200 proc.
Rozwiązanie problemu resort finansów przewiduje w 2025 roku.
2024 r. będzie pod względem zagospodarowania węgla bardzo trudny, ponieważ obowiązują jeszcze umowy handlowe zawierane przez poprzednie zarządy, w tym zarząd PGE Paliwa, ale w 2025 r. MP ma nadzieję rozładować już ten problem – mówiła min. Marzena Czarnecka, cytowana przez Money.pl.
Przypomnijmy, że chodzi o trwające w Brukseli postępowanie, dotyczące zmiany wniosku notyfikacyjnego podpisanej w maju 2021 r. umowy społecznej, regulującej zasady i tempo wygaszania kopalń węgla energetycznego w Polsce do 2049 r. Wniosek poprzedniego rządu złożony w tej sprawie do Komisji Europejskiej okazał się wadliwy.
W odpowiedzi minister Czarnecka poinformowała, że podpisano umowę z doświadczoną, specjalizującą się w kwestiach pomocy publicznej, kancelarią prawną, która zajmuję się gruntowną poprawą wniosku, aby mógł być procedowany w bardzo intensywny sposób. W sprawę włączył się także UOKiK.
Jednocześnie Ministerstwie Przemysłu trwają prace nad rozwiązaniem alternatywnym dla pomysłu Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego, która miała skupiać wszystkie elektrownie węglowe — mówiła szefowa tego resortu w wywiadzie dla wnp.pl.
— Pracujemy nad alternatywą dla pomysłu Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego, która miała polegać za czasu rządów Zjednoczonej Prawicy na tym, że ze spółek energetycznych tylko wyodrębnia się węglowe źródła wytwórcze — mówiła portalowi minister Czarnecka.
Zaznaczyła, że nie ma jeszcze ostatecznego stanowiska w sprawie sposobów na połączenie górnictwa z energetyką, ale na pewno trzeba tu będzie "uwzględnić umowę społeczną dla górnictwa, w tym kwestie dotyczące złóż węgla w poszczególnych kopalniach".
Trzeba także wziąć pod uwagę żywotność bloków energetycznych na węgiel oraz uwzględnić rozporządzenie dotyczące emisji metanu, aby kopalnie funkcjonowały według określonego klucza i nie musiały ponosić dodatkowych kosztów z tytułu emisji metanu — dodała podczas rozmowy.
🗨️ Pracujemy nad alternatywą dla pomysłu NABE. Dodatkowo musimy uwzględniać umowę społeczną. Skoordynowanie i spięcie tego wszystkiego będzie dość trudne, ale musi się udać - mówi minister @Marz_Czarnecka w rozmowie dla @WNPpl.
— Ministerstwo Przemysłu (@MPgovpl) April 8, 2024
➡️https://t.co/mcMwS7HTi7
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
"Węgiel trzyma nas przy życiu". Na rządowym planie transformacji eksperci nie zostawiają suchej nitki
2017Po katastrofie na torach w Kuźni Raciborskiej: cztery wagony wkolejone
983Renta wdowia 2025: Ile? Dla kogo? Jak złożyć wniosek?
442Nie tylko górnikom nie podoba się rządowy plan transformacji. Wtórują im organizacje pozarządowe
381JSW opublikowała wyniki za III kwartał. Strata w tym roku to już ponad 6 mld złotych
361Miał oszukać Siły Zbrojne RP na blisko 70 mln zł. Producent obuwia spod Częstochowy uniewinniony
+4 / -0"Psia grypa" na dobre rozpanoszyła się w policji. Solidarność: Mamy do czynienia z "pudrowaniem trupa"
+3 / -0"Węgiel trzyma nas przy życiu". Na rządowym planie transformacji eksperci nie zostawiają suchej nitki
+2 / -0"Kobiety w trakcie zmiany przerzucają nawet 2 tony żelastwa!". PIP ujawnia skandaliczne warunki pracy w odlewni w Zawierciu
+3 / -1Biznes oferty InPost – jak Twoja firma może skorzystać? Te opcje dostawy zachwycą klientów!
+1 / -0PAS: decyzja NFOŚiGW to start programu "Brudne Powietrze". Jest apel do premiera Tuska
0Rząd szykuje plan awaryjny ws. ETS2. "Nie może uderzać w zwykłego Kowalskiego"
0Przerwa w przyjmowaniu wniosków. "Czyste powietrze" do poprawy!
0W całej Polsce wprowadzono stopnie alarmowe BRAVO-CRP i Bravo. Czym one są?
0Sejm zdecydował: Wigilia będzie dniem wolnym od pracy, choć jeszcze nie w tym roku
0