W piątek (8 marca) w budynku przy ul. Powstańców 30 w Katowicach - we wspólnej siedzibie PGG oraz Ministerstwa Przemysłu odbyło się - zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią - spotkanie przedstawicieli związków zawodowych spółki z szefową resortu Marzeną Czarnecką. Jak podkreśliło ministerstwo, zostało na nim poruszonych wiele "ważnych kwestii dotyczących Polskiej Grupy Górniczej". Jakie to kwestie? Rozmawiamy z Rafałem Jedwabnym, szefem WZZ "Sierpień '80" w PGG.
O tym, że związki zawodowe działające w Polskiej Grupie Górniczej zaapelowały do minister przemysłu Marzeny Czarneckiej o pilne wyznaczenie terminu spotkania, pisaliśmy. Szefowa nowego resortu z siedzibą w Katowicach przychyliła się do postulatu, a rzeczony termin ustaliła na dziś (piątek, 8 marca) <<Związkowcy z PGG dopięli swego. Znają datę spotkania z min. przemysłu Marzeną Czarnecką>>.
Jak poinformowało ministerstwo w mediach społecznościowych, podczas spotkania zostało poruszonych "wiele ważnych kwestii dotyczących Polskiej Grupy Górniczej i górnictwa".
Minister poinformowała m. in. o stanie prac nad unormowaniem odbiorów węgla - czytamy na platformie X.
Wiele ważnych kwestii dotyczących @PGG_SA i górnictwa zostało poruszonych podczas piątkowego (8.03.2024) spotkania minister przemysłu Marzeny Czarneckiej ze stroną społeczną Polskiej Grupy Górniczej. Minister poinformowała m. in. o stanie prac nad unormowaniem odbiorów węgla,
— Marzena Czarnecka (@Marz_Czarnecka) March 8, 2024
1/3 pic.twitter.com/lM7IL9FwC2
Szczegółowo przebieg dzisiejszych rozmów relacjonuje Śląskiemu Biznesowi Rafał Jedwabny, przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień '80" w Polskiej Grupie Górniczej.
Nasz rozmówca potwierdza, że dzisiejsze spotkanie dotyczyło głównie problemów z węglem, który zostaje na zwałach, bo nie jest odbierany przez energetykę.
Rozmowa była bardzo konstruktywna - ocenia Rafał Jedwabny. - Pani minister ma parę pomysłu na to, żeby jednak w polskich elektrowniach lądował węgiel z polskich kopalń, a nie tak jak teraz - z importu, który nie dość, że jest droższy, to jeszcze gorszej jakości. Zobaczymy, jakie będą efekty tych rozmów.
Przedstawiciel strony społecznej PGG przypomina, że sytuacja jest paląca, zwłaszcza na kopalni Ziemowit i jednej z kopalń ROW-u, ale górnicy otrzymali zapewnienie, że problem uda się rozwiązać.
Jakie konkretne rozwiązania przedstawiło związkowcom ministerstwo przemysłu?
Głównie chodzi o to, żeby jednak energetyka, jeśli zobowiąże się do odbioru węgla, rzeczywiście odbierała go od nas - wyjaśnia Rafał Jedwabny. - Nie tak jak do tej pory, kiedy np. PGE zamawiała u nas węgiel, a później nas z nim zostawiała. Teraz ma się to zmienić. Jeśli kontrakty będą podpisane, to mają zostać zrealizowane, a tym samym węgiel ma być odebrany.
Drugim tematem, który został poruszony podczas spotkania, był temat umowy społecznej.
Mamy zapewnienie, że w czerwcu umowa zostanie zaakceptowana przez Komisję Europejską, choć tu oczywiście życie pokaże, jak będzie - relacjonuje szef "Sierpnia 80". - Cieszy nas to, że w końcu po 3 latach jest duże prawdopodobieństwo, że tak się stanie. To dla nas bardzo ważne, bo przecież są tam zawarte istotne zapisy: np. gwarancje zatrudnienia.
Rozmowy z szefową resortu przemysłu nie dotyczyły natomiast kwestii podwyżek dla pracowników PGG.
Wzrost wynagrodzeń mamy ustalony w umowie społecznej - tłumaczy nasz rozmówca. I myślę, że dopóki nie będzie ona akceptowana przez KE, to temat jest jakby zamknięty, na ten rok mamy tego wzrostu 3,4% i do momentu akceptacji dokumentu tutaj żadnych zmian nie będzie.
- Wydaje się, że pani minister - jako pierwsza od dłuższego czasu, od czasów ministra Tchórzewskiego (Krzysztofa Tchórzewskiego - do 2019 ministra energii w rządach Beaty Szydło oraz Mateusza Morawieckiego - przyp. red.), orientuje się, jak wygląda nasza firma i co trzeba zrobić, żeby nam pomóc. Ale oczywiście czas pokaże, a potrzeba około 3-4 miesięcy, żeby ocenić, czy te rozmowy przełożą się na życie - podsumowuje Rafał Jedwabny.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Od 1 listopada więcej dróg płatnych w Polsce. Na liście m.in. odcinek autostrady A1 i drogi S1
969"Psia grypa" na dobre rozpanoszyła się w policji. Solidarność: Mamy do czynienia z "pudrowaniem trupa"
910"Nikt nie straci pracy". PGG przedstawiła plan dla KWK Ruda
478"Kobiety w trakcie zmiany przerzucają nawet 2 tony żelastwa!". PIP ujawnia skandaliczne warunki pracy w odlewni w Zawierciu
426Ponad 59,6 mln zł świadczenia wspierającego wypłacił ZUS w woj. śląskim
348"Psia grypa" na dobre rozpanoszyła się w policji. Solidarność: Mamy do czynienia z "pudrowaniem trupa"
+3 / -0Składka zdrowotna - "cierń w sercu" dla rządu, gwóźdź do trumny MŚP. Przedsiębiorcy apelują do premiera
+3 / -0Wigilia Bożego Narodzenia wolna od pracy: jesteście za czy przeciw?
+2 / -0Ponad 58 mln zł przychodów. Digitree Group szacuje wyniki za trzy kwartały 2024 roku
+1 / -0Wypłata zysku ze spółki – jak to zrobić korzystnie?
+1 / -0PAS sprawdził, jak najtaniej ogrzać dom w sezonie 2024. Lider wciąż ten sam
0Koniec z bezwzględnym zakazem pracy na L4. Od 1 stycznia rewolucja w zwolnieniach lekarskich
0Ptasia grypa w Śląskiem. Wojewoda wprowadził obostrzenia (mapa)
0Długie weekendy 2025. Jak najkorzystniej rozplanować urlop?
0"Kobiety w trakcie zmiany przerzucają nawet 2 tony żelastwa!". PIP ujawnia skandaliczne warunki pracy w odlewni w Zawierciu
0