O przyszłości przemysłu górniczego i całego regionu dyskutowano podczas wczorajszego spotkania, w którym udział wzięli minister przemysłu Marzena Czarnecka oraz samorządowcy Stowarzyszenia Gmin Górniczych w Polsce. - Chcę wspólnie z państwem przyciągnąć inwestorów do regionu, tak aby powstawały nowe miejsca pracy – zadeklarowała szefowa resortu.
Podczas poniedziałkowego spotkania minister Marzena Czarnecka omówiła stan prac nad notyfikacją umowy społecznej i nad modelem powiązania dostaw węgla i wytwórców energii.
Samorządowcy z kolei postulowali zmiany prawne, które zachęciłyby do inwestowania na licznych terenach pogórniczych w ich gminach.
- Chcę wspólnie z państwem przyciągnąć inwestorów do regionu, tak aby powstawały nowe miejsca pracy – zadeklarowała szefowa resortu.
O przyszłości przemysłu górniczego i całego regionu rozmawiano na spotkaniu min. @Marz_Czarnecka z samorządowcami Stowarzyszenia Gmin Górniczych w 🇵🇱. Minister omówiła stan prac nad notyfikacją umowy społecznej i nad modelem powiązania dostaw węgla i wytwórców energii.
— Ministerstwo Przemysłu (@MPgovpl) March 26, 2024
1/3 pic.twitter.com/QOTzd1212N
Minister przemysłu zapowiedziała, że w najbliższym czasie zorganizuje także spotkanie samorządowców z zarządami przedsiębiorstw górniczych, aby dyskutować o współpracy górnictwa z lokalną społecznością.
Przebieg spotkania relacjonuje w rozmowie z Redakcją Anna Hetman, Przewodnicząca Zarządu Stowarzyszenia Gmin Górniczych w Polsce i Prezydent Miasta Jastrzębie-Zdrój.
Regiony górnicze stoją przed ogromną zmianą, odejściem od węgla, transformacją energetyczną, redukcją zatrudnienia w branży górniczej, zmianą modelu gospodarczego, przy równoczesnym zachowaniu dziedzictwa pogórniczego - zaznacza. - Jest to duże wyzwanie i potrzeba dialogu wszystkich zainteresowanych stron, które będą brały udział w tym procesie zmian. Zarówno Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Jednostki Samorządu Terytorialnego, instytucje badawczo-naukowe, ośrodki biznesu czy organizacje, jak nasze Stowarzyszenie Gmin Górniczych w Polsce od kilku lat pracują nad tym, aby regiony górnicze wykorzystały szansę, którą daje proces transformacji. Wczoraj dialog ten również przeniósł się do Ministerstwa Przemysłu, dzięki otwartości Pani Minister Marzeny Czarneckiej. Jest to dobry prognostyk i sygnał, że nam wszystkim zależy na pozytywnej transformacji Górnego Śląska.
Spotkanie było nowym otwarciem w relacjach z samorządami i podkreśleniem chęci współdziałania. Dobrze, że Ministerstwo Przemysłu umiejscowione zostało w Katowicach, bo to skraca dystans i ułatwia odbywanie spotkań - ocenia prezydent Jastrzębia-Zdroju. - Przebieg spotkania był bardzo merytoryczny i konkretny. Po określeniu wzajemnych możliwości i wysłuchaniu potrzeb gmin górniczych pojawiły się pierwsze kierunki działania.
Wczoraj spotkaliśmy się w gronie samorządowców z prof. Marzeną Czarnecką, panią Minister Przemysłu oraz Stowarzyszeniem Gmin Górniczych w Polsce. Rozmawialiśmy o przyszłości przemysłu górniczego oraz przyszłości całego regionu. To ważne, by wybierać odpowiednie kierunki działań, między innymi w rewitalizacji poprzemysłowych przestrzeni - relacjonuje w rozmowie ze Śląskim Biznesem.
Wskazuje, że Katowice już pokazały, że takie przemiany mogą zakończyć się sukcesem, czego przykładem jest Strefa Kultury.
- Teraz taką rewitalizację będziemy przeprowadzać na terenie byłej Kopalni Wieczorek, gdzie powstanie Hub gamingowo-technologiczny - przypomina Marcin Krupa.
Wcześniej (w piątek 15 marca) min. Marzena Czarnecka spotkała się z sygnatariuszami umowy społecznej dla górnictwa, których zaznajomiła z pracami nad nowym wnioskiem notyfikacyjnym. Zapewniła, że zależy jej na jak najszybszym przygotowaniu dokumentu, który zostanie złożony w KE.
Minister przemysłu @Marz_Czarnecka spotkała się w piątek 15.03 w #Katowice z sygnatariuszami umowy społecznej dla górnictwa. Zaznajomiła z pracami nad nowym wnioskiem notyfikacyjnym. Zapewniła, że zależy jej na jak najszybszym przygotowaniu dokumentu, który zostanie złożony w KE. pic.twitter.com/y9RD89MFLV
— Ministerstwo Przemysłu (@MPgovpl) March 15, 2024
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Rząd szykuje plan awaryjny ws. ETS2. "Nie może uderzać w zwykłego Kowalskiego"
399Wielki powrót protestu rolników. Blokady również w województwie śląskim (mapa)
377Sejm za dodatkowym urlopem dla rodziców wcześniaków. O to walczyli też mieszkańcy Śląska
344Agencja Rozwoju Przemysłu i Fundusz Górnośląski będą razem wspierać przedsiębiorców
329Były prezes Parku Śląskiego po 5 latach skazany za korupcję. Sąd: przyjął 100 tys. zł łapówki
312"Węgiel trzyma nas przy życiu". Na rządowym planie transformacji eksperci nie zostawiają suchej nitki
+2 / -0Kim są kupujący raporty historii pojazdu? Statystyki Autobaza.pl
+1 / -0"Zdeprawowane" CBA do likwidacji. Przedsiębiorcy oceniają projekt ustawy
+1 / -0Finansowy gigant opuszcza klimatyczną koalicję banków. "Co było do zarobienia na zielonej modzie, już zarobili"
+1 / -0Biznes oferty InPost – jak Twoja firma może skorzystać? Te opcje dostawy zachwycą klientów!
+1 / -0Polacy w maślanej kropce. Do wysokich cen doszedł drugi problem
0Inflacja 2024: w listopadzie skok cen wyższy niż prognozowano
0"Zdeprawowane" CBA do likwidacji. Przedsiębiorcy oceniają projekt ustawy
0Lawina wniosków o wakacje składkowe. Oto dane dla poszczególnych oddziałów ZUS w woj. śląskim
0Były prezes Parku Śląskiego po 5 latach skazany za korupcję. Sąd: przyjął 100 tys. zł łapówki
0