W 2025 roku polski rząd planuje przeznaczyć ponad 9 miliardów złotych na wsparcie górnictwa węgla kamiennego. Kwota ta zostanie rozdysponowana na kilka różnych sposobów, w tym głównie w formie dotacji i subwencji, które mają wynieść około 3,5 mld złotych. Dodatkowo, aż 2,4 miliarda złotych przewidziano na dopłaty związane z redukcją zdolności produkcyjnych, co ma pomóc w pokryciu strat generowanych przez nierentowne kopalnie. - Haczyk tkwi w tym, że rząd wcale żadnego spadku wydobycia nie zakłada - zauważają eksperci z portalu wysokienapiecie.pl.
2024-09-04 16:30- Domagamy się pilnego spotkania sygnatariuszy Umowy Społecznej, dotyczącej transformacji sektora górnictwa węgla kamiennego - piszą w liście do premiera Donalda Tuska górniczy związkowcy: Bogusław Hutek oraz Dominik Kolorz. Apel uzasadniają pogarszającą się kondycją polskiego górnictwa oraz szeregiem zaniechań ze strony rządu, które mogą doprowadzić do wcześniejszej likwidacji polskich kopalń węgla kamiennego.
Przedstawiciele reprezentatywnych związków zawodowych działających przy Jastrzębskiej Spółce Węglowej wystosowali list otwarty do Ministerstwa Aktywów Państwowych, Ministerstwa Przemysłu oraz Marszałka Województwa Śląskiego. - Zarząd nie pracuje nad wzrostem wydobycia, a planuje kolejne oszczędności i cięcia - skarżą się w piśmie związkowcy.
Należąca do Węglokoksu Kraj kopalnia Bobrek w Bytomiu będzie prowadzić wydobycie tylko do końca 2025 roku. Jednocześnie reprezentanci związków zawodowych działąjących w spółce otrzymali od minister przemysłu Marzeny Czarneckiej zapewnienie, że żaden z górników pracujących w tamtejszym zakładzie nie straci pracy. Co zatem resort planuje w związku z likwidacją Bobrka?
2024-07-23 16:15
Polacy dość dobrze oceniają prowadzony w Polsce proces tzw. transformacji energetycznej. Z najnowszego badania wynika, że tak twierdzi 45,9% rodaków. Z kolei 29,9% respondentów ma wręcz odwrotne zdanie. Natomiast 24,2% ankietowanych nie wyrobiło sobie jeszcze opinii na ten temat.
2024-07-22 09:00- Wzywamy Panią Minister do podjęcia wszelkich działań blokujących wejście w życie Rozporządzenia MKiŚ w sprawie norm jakości węgla - pisze w liście do Marzeny Czarneckiej Bogusław Ziętek, przewodniczący WZZ "Sierpień 80". Związkowcy podnoszą w piśmie, że wejście w życie nowych regulacji w obecnym stanie jest absolutnie niedopuszczalne, a jego konsekwencją byłoby pogłębienie ubóstwa energetycznego Polek i Polaków i w efekcie powrót do palenia śmieciami.
2024-06-18 15:00"Polski węgiel jest tak fatalnej jakości, wszyscy to wiemy, szału nie ma" - powiedziała minister przemysłu Marzena Czarnecka podczas wtorkowego posiedzenia podkomisji stałej do spraw sprawiedliwej transformacji. Kontrowersyjna wypowiedź obiegła media społecznościowe. Czy rodzący się wniosek, że w takim razie jak najszybciej powinniśmy z rodzimego opału zrezygnować, jest prawdziwy? O komentarz poprosiliśmy przedstawicieli branży węglowej.
2024-06-13 14:00
Spółki węglowe szykują się do wypłaty premii dla pracowników. W samej Polskiej Grupie Górniczej tegoroczne premie będą aż dwie - w wysokości 1,6-2,6 tys. zł brutto. Jak ustalił Business Insider, tylko w tym roku polskie kopalnie potrzebują 7 mld zł z państwowej kasy. Tymczasem, co potwierdza Ministerstwo Przemysłu, wobec braku zgody Brukseli na taką pomoc publiczną, Polska dotuje górnictwo nielegalnie.
2024-05-20 10:40Resort przemysłu poinformował w poniedziałek o zablokowaniu sprowadzania do Polski węgla z zagranicy. Jednocześnie Ministertwo zapewnia, że trwają intensywne prace nad zagospodarowaniem nadwyżek surowca, których w 2023 roku zaimportowano blisko 17 mln ton. Oznacza to, że normy zapasów węgla sięgają ponad 200 proc.
O przyszłości przemysłu górniczego i całego regionu dyskutowano podczas wczorajszego spotkania, w którym udział wzięli minister przemysłu Marzena Czarnecka oraz samorządowcy Stowarzyszenia Gmin Górniczych w Polsce. - Chcę wspólnie z państwem przyciągnąć inwestorów do regionu, tak aby powstawały nowe miejsca pracy – zadeklarowała szefowa resortu.
2024-03-26 14:00