- Musimy dokonać korekty funkcjonowania kopalń węgla kamiennego, połączyć interesy spółek węglowych i energetycznych, ustalimy nową strategię działania - zapowiedziała w piątek minister przemysłu Marzena Czarnecka. Zaznaczyła, że wniosek notyfikacyjny o zgodę na pomoc publiczną dla polskich kopalń został przez poprzedni rząd źle przygotowany.
– Nasi poprzednicy nigdy nie prowadzili rozmów na najwyższym szczeblu z unijną komisarz ds. konkurencji, a tylko z zastępcą dyrektora departamentu. Wniosek złożony w 2022 r. został źle sporządzony i wymaga korekty. Nie był on możliwy do procedowania biorąc pod uwagę procedury obowiązujące w Komisji Europejskiej. Od 1 marca będziemy przedkładać wnioski z korektą. Te planujemy przesłać w marcu i kwietniu. Wierzymy, że zdążymy z notyfikacją przed upływem tej kadencji Parlamentu Europejskiego – powiedziała dziś w Katowicach minister Czarnecka, cytowana przez "Rzeczpospolitą".
Kadencja kończy się w czerwcu tego roku. Do tego czasu Polska musi przedłożyć do Brukseli Krajowy Plan na Rzecz Energii i Klimatu. Przypomnijmy, że ustawa o wsparciu sektora węgla kamiennego przyjęta na początku 2022 r. zakładała dopłaty do "redukcji wydobycia węgla" w wysokości do 28,8 mld zł do 2031 roku.
Musimy dokonać korekty funkcjonowania kopalń węgla kamiennego, połączyć interesy spółek węglowych i energetycznych, ustalimy nową strategię działania. Mamy narzędzia, dzięki którym uda się obniżyć straty i zmniejszyć poziom dopłat w ramach Nowego Systemu Wsparcia dla kopalń. pic.twitter.com/4YXG3jYGoK
— Marzena Czarnecka (@Marz_Czarnecka) February 16, 2024
Jak zapowiedziała szefowa resortu, w dokumencie będzie ujęty poziom wydobycia węgla kamiennego na kolejne lata.
– Chcę jednak podkreślić, że zapisy umowy społecznej i plany zamykania kopalń będą obowiązywać wedle harmonogramu ujętego w umowie społecznej – zaznaczyła.
Dodała, że obecnie trwają wymiany kadr w spółkach węglowych, które nadzoruje Ministerstwo Aktywów Państwowych i dlatego trudno jest mówić o szczegółach nowych planów wydobycia węgla.
Jestem bardzo zadowolona ze spotkania z komisarzami UE w sprawie notyfikacji umowy społecznej. Ustaliliśmy, ze umowa obowiązuje w całości, ale wniosek został źle sporządzony i wymaga korekty, której wkrótce dokonamy. Oceniam, że procedowanie wniosku zakończymy w połowie roku. pic.twitter.com/H0aScTyNMy
— Marzena Czarnecka (@Marz_Czarnecka) February 16, 2024
Pytana o podwyżki dla górników pracujących w PGG, podkreśliła, że schemat podwyżek będzie realizowany zgodnie ze sposobem ujętym w umowie społecznej.
Przypomnijmy, że - jeszcze przed spotkaniem prasowym - nadzwyczajne walne zgromadzenie Polskiej Grupy Górniczej 15 lutego 2024 roku, podjęło uchwały o odwołaniu wszystkich dotychczasowych członków rady nadzorczej Polskiej Grupy Górniczej. Więcej na ten temat pisaliśmy <<Kadrowa miotła zamiata dalej. Dotarła do kolejnej spółki, tym razem padło na PGG>>.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
JSW: tragiczny wypadek w JZR. Zginął 44-latek
2050JSW: wypadek w kopalni Zofiówka. 34-letni górnik poparzony
2046"Dyrektor terroryzuje pracowników". Związkowcy mówią o skandalu w JSW, spółka zabiera głos
1673Rozmowy płacowe w PGG. Jakie kwoty i kiedy otrzymają pracownicy?
773Vox Patris - to największy dzwon świata. Powstał w Rydułtowach, i tu go możecie zobaczyć! [FOTO]
770"Dyrektor terroryzuje pracowników". Związkowcy mówią o skandalu w JSW, spółka zabiera głos
+4 / -0Prasa samorządowa do kosza? Ministerstwo planuje rewolucję
+3 / -0Miliarder ze Śląska: liczba biurokratycznych absurdów jest przytłaczająca
+2 / -0Największy dzwon świata powstał na Śląsku. Waży 55 ton i trafi do Brazylii
+2 / -0Dania gotowe ze Śląska podbijają Polskę. Znajdziesz je w każdym sklepie popularnej sieci
+1 / -0Transportowcy chcą zwrócić uwagę na problem w branży. Jutro protest w Gorzyczkach
0JSW: związkowcy z Bzia murem za dyrektorem Zofiówki. "Bazgroły, nikczemne stwierdzenia"
0Nowe narkotyki – śmiertelne zagrożenie. GIS ostrzega!
0Na tropie systemów promocyjnych typu piramida. UOKiK prześwietla strony o inwestowaniu
0Nowy sposób oszustów. Wyłudzacze podszywają się pod system drogowy e-TOLL
0