Zatwierdzenie wniosku notyfikacyjnego dotyczącego umowy społecznej w sprawie górnictwa - to zadanie wskazała w piątek w Katowicach minister Marzena Czarnecka jako najważniejsze i najpilniejsze dla Ministerstwa Przemysłu. Zapowiedziała wyjazd w tej sprawie do Brukseli w połowie stycznia.
Nowa minister przemysłu Marzena Czarnecka za swoje główne zadanie uznaje zakończenie notyfikacji pomocy publicznej dla kopalń.
Najtrudniejsze zadanie, przed którym stoimy, to zatwierdzenie decyzji dotyczącej notyfikacji pomocy publicznej dla górnictwa i umowy społecznej. Naszym poprzednikom nie udało się dopiąć tego przez blisko dwa lata. Mam nadzieje, że uda się to nam w najbliższym czasie — mówiła minister Czarnecka 29 grudnia 2023 r. w Katowicach.
Na pierwszą połowę stycznia 2024 r. zapowiedziała swoją wizytę w tej sprawie w Brukseli. Polskie spółki węglowe od 2022 r. otrzymują dopłaty od państwa bez zgody Komisji Europejskiej.
Podczas konferencji minister skupiła się również na organizacji nowo powstałego resortu.
Jego siedziba będzie na pewno na Śląsku, co podniesie rangę regionu. Przed tym regionem stoi wyzwanie związane z transformacją - zaznaczyła.
Nowemu ministerstwu podlegać mają spółki górnicze, a także elektrownie węglowe, ale już po wydzieleniu ze spółek elektroenergetycznych. Przy czym pomysł nowego rządu - w przeciwieństwie do strategii poprzedników - nie zakłada tworzenia Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego w celu uporządkowania sytuacji.
W pierwszej fazie rozwoju nowego Ministerstwa Przemysłu obsługę zapewnią mu — zgodnie z rozporządzeniem premiera — Ministerstwo Aktywów Państwowych i Śląski Urząd Wojewódzki.
Przypomnijmy, umowa społeczna ze związkami zawodowymi w obecnym kształcie zakłada odejście od wydobycia węgla kamiennego do 2049 r. Minister Czarnecka nie odpowiedziała póki co na pytanie, czy ta data jest aktualna, nie odniosła się też jednoznacznie do kwestii odpraw dla górników, którzy będą musieli z kopalń odejść.
Musimy to przeprocedować w ramach Komisji Europejskiej - powiedziała.
Zapytana natomiast o zmiany w harmonogramie zamykania kopalń, powiedziała, że "kopalnie będą pracować tak długo, jak nie zabraknie węgla w złożach".
Szefowa resortu potwierdziła też, że dopłaty do produkcji, obecnie - przypomnijmy - niezbędne dla Polskiej Grupy Górniczej, są zagrożone.
W chwili obecnej są one zagrożone dlatego, że te dopłaty znajdują się w ustawie okołobudżetowej zawetowanej przez prezydenta. Tam jest 7 mld zł zabezpieczone, więc dopóki weto będzie, to tych pieniędzy nie ma — tłumaczyła.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Zabrze zaciska pasa. Plastrem na horrendalny dług błyskawiczny plan naprawczy
555Rząd zaskoczył. Płaca minimalna od 1 stycznia 2025 jeszcze wyższa niż planowano
522Będzie głośno ws. Elektrowni Rybnik. Związkowcy zapowiadają manifestację
505Produkcja prądu w Polsce rośnie. Problemem wciąż jeden rodzaj elektrowni
458Nowe świadczenia ZUS dla rodzin: "Aktywnie w domu" zamiast RKO
439Koszykówka dla Chłopców i Dziewcząt w Gliwicach – Trenuj z Nami!
+12 / -0Dlaczego wynajem odzieży ochronnej zyskuje na popularności?
+3 / -0Sztuka Innowacji. Amazon świętował w Gliwicach 10-lecie istnienia w Polsce (foto, wideo)
+2 / -0Ubezpieczenie mienia w czasie powodzi - od czego chroni polisa i na co mogą liczyć poszkodowani?
+2 / -0Budosprzęt – sprzedaż i wynajem sprzętu budowlanego dla Twojej firmy
+1 / -0Przedsiębiorcy dotknięci powodzią mogą wnioskować o świadczenie interwencyjne. Ile i dla kogo?
0Renta rodzinna dla studenta. ZUS przypomina o ważnym terminie
0Oskładkowanie umów cywilnoprawnych - dla rządu drobna zmiana, dla ZUS - ciężka przeprawa
0Stopy procentowe bez zmian. "Retoryka sugeruje obniżki w połowie 2025 r."
0Afera z alko-tubkami. Po sklepach chodzą inspektorzy
0