36 specjalistów ds. kadr Polskiej Grupy Górniczej ukończyło szkolenia organizowane przez Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach. Ich celem było przygotowanie kadr do lepszego wspierania pracowników w zakresie doradztwa zawodowego, szkoleń oraz planowania dalszej ścieżki zawodowej – szczególnie w kontekście możliwych zmian zatrudnienia.
2025-05-19 16:00Idzie nowe w kwestii odejścia od węgla: Polska Grupa Górnicza przygotowuje się do utworzenia Zakładu Likwidacji Kopalń. Po zmianie ustawy o funkcjonowaniu górnictwa, nowa jednostka ma przejąć zadania dotychczas realizowane przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń, koncentrując się na zagospodarowaniu nieprodukcyjnych części zakładów górniczych. Jak podkreśla spółka, likwidacja będzie stosowana wyłącznie w ostateczności.
2025-02-25 12:00Ministerstwo Przemysłu pracuje nad nowelizacją ustawy o funkcjonowaniu górnictwa, która ma dostosować regulacje do realiów wygaszania sektora węglowego. Swoje uwagi do projektu zgłosiły już największe spółki górnicze – Polska Grupa Górnicza, Południowy Koncern Węglowy i Węglokoks Kraj. Łącznie przedstawiono 44 poprawki, które dotyczą m.in. urlopów górniczych, odpraw dla pracowników oraz zasad finansowania likwidacji kopalń. Jakie konkretne zmiany chcą wprowadzić górnicze spółki i co mogą one oznaczać dla pracowników? Sprawdzamy.
2025-02-12 09:00W środę 5 lutego ruszył Punkt Konsultacji Pracowniczej KWK Ruda - informuje w komunikacie Polska Grupa Górnicza. Pracownicy kopalni Halemba i Bielszowice mają w nim uzyskać informacje dotyczące spraw związanych z procesem restrukturyzacji zaplanowanym na lata 2025-2026.
2025-02-06 16:00- Pytamy w imieniu pracowników JSW - jaka jest prawda? - pisze w mediach społecznościowych Artur Fildebrandt, przewodniczący ZZ Kadra KWK Pniówek. Związkowcy z JSW chcą wiedzieć, jak faktycznie wygląda dziś kondycja węglowego giganta, którego aktualna sytuacja "owiana jest wielką tajemnicą". W piśmie z 24 stycznia 2025 r. zadają zarządowi JSW szereg pytań. Dokument został również wysłany do wiadomości ministra aktywów państwowych Jakuba Jaworskiego i minister przemysłu Marzeny Czarneckiej.
2025-01-30 16:0044 uwagi w ramach trwających konsultacji publicznych projektu nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego zgłosiły wspólnie do Ministerstwa Przemysłu Polska Grupa Górnicza, Południowy Koncern Węglowy i Węglokoks Kraj. Spółki wnioskują o 29 poprawek w treści przepisów ustawy - jak zauważają, wiele uwag ma charakter formalny lub uzupełnia, uściśla i ujednoznacznia treść proponowanych przepisów.
2025-01-28 12:00Ponad jedna trzecia wszystkich pracowników Polskiej Grupy Górniczej gotowa jest odejść z pracy w górnictwie - tak wynika z przeprowadzonej w grudniu przez węglowego giganta ankiety. Jedynym warunkiem jest uzyskane jednorazowej odprawy pieniężnej lub przejścia na pomostowy urlop do emerytury.
2025-01-24 10:00Zgodnie z decyzją rządu, zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł netto za 1 MWh zostało przedłużone do 30 września 2025 roku. Dzięki temu Polacy będą mogli jeszcze przez dziewięć miesięcy unikać wzrostu kosztów energii elektrycznej. – Dopłaty jako sposób walki z wysokimi cenami energii nie są dobrym rozwiązaniem, bo one nie zlikwidują problemu – ocenia tymczasem europoseł Konfederacji Marcin Sypniewski. Jego zdaniem, znacznie prostszym rozwiązaniem byłby powrót do tańszych źródeł energii - w przypadku Polski takim tanim źródłem jest węgiel i elektrownia atomowa.
2025-01-15 16:02