Mająca biura w Opolu i Gliwicach spółka SBB Energy S.A. - jeden liderów branży energetycznej - z sukcesem zakończyła kluczowy projekt w elektrowni Kosovo B w Kosowie. Trwające ponad dziewiętnaście miesięcy zadanie związane było z dylatacją dwóch kotłów i wymagało od polskich inżynierów zastosowania wielu nietypowych rozwiązań. Zakończone zadanie pozwoli na dalszą pracę kosowskiej elektrowni oraz otworzy drogę do kolejnych realizacji prośrodowiskowych.
Zakończyły się intensywne prace związane z projektowaniem, dostawą i realizacją prac obiektowych na kotle B1 oraz B2 w elektrowni Kosowo B - największej siłowni w Kosowie o łącznej mocy 678 MW.
SBB Energy S.A., jako jedna z niewielu polskich firm działających na tamtejszym rynku, odpowiadało za wymianę istotnych elementów dwóch kotłów (B1 i B2) – płyt ślizgowych w układzie rurosuszarek, od których zależy prawidłowa praca całego układu. Elementy te, działające w miejscu wysokich temperatur i ciśnień, uległy znacznemu zużyciu na przestrzeni lat i wymagały poważnych modernizacji.
- Za nami wiele tygodni intensywnych prac i wyzwań, które zakończyły się sukcesem dzięki ogromnemu zaangażowaniu całego zespołu SBB Energy S.A. Zrealizowaliśmy to zadanie kompleksowo, od projektu, przez dostawę po realizację. Uczestniczyliśmy także w finalnym rozruchu na zimno i gorąco, a po pomyślnej weryfikacji parametrów gwarantowanych przez inwestora, mogliśmy zamknąć inwestycję. Pozwoliło to odtworzyć prawidłową pracę rurosuszarek kotłów i zabezpieczyło działanie elektrowni Kosowo B w tym zakresie na kolejne lata – mówi Jarosław Oliwa, kierownik projektu SBB Energy S.A.
To szczególnie istotny projekt z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego tego niewielkiego, 2 mln państwa.
Zrealizowany został przez konsorcjum firm – SBB Energy S.A. występującego w roli generalnego wykonawcy i lidera oraz lokalnego, kosowskiego przedsiębiorstwa Intering, odpowiadającego za część montażu mechanicznego, izolację oraz pozostałe prace serwisowe. O skuteczności międzynarodowej współpracy specjalistów z SBB Energy S.A. świadczy m.in. szybkość realizacji - pierwszy etap inwestycji został zakończony przed czasem, latem 2023 r., już po niecałych trzech miesiącach pracy.
- Skuteczna realizacja projektu przez SBB Energy S A., a także spełnienie wszystkich wymaganych kryteriów, były kluczowe, aby rozpocząć inwestycję odazotowania spalin oraz wymiany elektrofiltrów (ESP) na kotłach B1 i B2 w elektrowni Kosova B. To przedsięwzięcie jest możliwe dzięki środkom przyznanym przez biuro UE w Prisztinie i liczymy, że będzie ono realizowane w latach 2025/2026. Chciałbym z tego miejsca wyrazić swoje uznanie dla pracy i zaangażowania całego konsorcjum - mówi Arben Avdiu, kierownik projektu w Korporata Energjetike e Kosovës - KEK.
Projekt zrealizowany został w ramach równolegle biegnących kontraktów w Kosowie „Projekt, dostawa i realizacja prac związanych z dylatacją kotłów B1 i B2 w Elektrowni Kosowo B” – kontrakt główny, a także „ Produkcja, dostawa i wykonanie dodatkowych dostaw i prac przy dylatacji kotłów B1 i B2 w Elektrowni Kosowo B”.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
W sercu Brennej powstanie nowy duży kompleks hotelowy. Tak ma wyglądać (wizualizacje)
3599Najlepsze budowy ze śląskiego wyróżnione! Znamy laureatów 28. edycji konkursu "Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku"
856Hit czy... wymyślanie koła na nowo? Innowacyjny recyklomat rozpętał burzę w sieci
799JSW Koks ma oddać Rafako kaucję - nagły zwrot akcji czy fake news? Spółka dementuje
759Rewolucja kolejowa w Katowicach. Ruszyła wielka przebudowa
708Znani inwestorzy na pokładzie Digitree Group. Transakcja za ponad 12 mln zł
+6 / -0Medyczna inwestycja stulecia. W Gliwicach powstanie szpital za 2 miliardy złotych
+6 / -0900 dodatkowych miejsc dla samochodów. Katowice Airport buduje parking za ponad 10 mln złotych
+4 / -0W Katowice Airport ruszyła budowa multimodalnego węzła przeładunku towarów i paliw za 117 mln zł
+3 / -0Spektakularna inwestycja w centrum Katowic. Do renowacji 11 zabytkowych kamienic (wizualizacje)
+2 / -0Wyszły na jaw kolejne fakty o Elektrowni Rybnik. "Wiedziano o jej likwidacji w 2020 roku"
0JSW Koks ma oddać Rafako kaucję - nagły zwrot akcji czy fake news? Spółka dementuje
0Ekolodzy chcieli zablokować budowę elektrowni gazowej. Wojewoda nieugięty
0Dolina Krzemowa po śląsku. W Gliwicach ruszy realizacja dużego lotniczego projektu
0Kupił, nie kupił... kupił, choć mniej i dużo później. 8 wodorowców za rok zasili flotę GZM
0