Co to jest komunikacja? Dlaczego jest ona taka ważna na co dzień i w biznesie - firmie, korporacjach? Dlaczego tak ważne jest to, co mówimy? Odpowiedzi na te pytania szukali uczestnicy Kongresu Corporate Governance 2023, który miał miejsce 21 czerwca w rybnickiej filii Uniwersytetu Ekonomicznego.
To była czwarta odsłona Corporate Governance 2023. Jak przypomniał dr inż. prof. UE Tomasz Zieliński – dyrektor filii UE w Rybniku, wcześniejsze spotkania dotyczyły technologii, regulacji, czy etyki.
Przyszedł czas na komunikację. Dzisiaj przewagę konkurencyjną może uzyskać taka firma, w której jest dobra komunikacja między zarządem, managerami a pracownikami. Ci ostatni będą musieli realizować wasze plany, strategie. Komunikacja to hot topic, bo żyjemy w gospodarce cyfrowej, dla której wiadomość, informacje to podstawowe terminy. Nie chodzi o przekazywanie władczych komend, poleceń. To by było za proste. To musi być komunikacja otwarta, oparta na wzajemnym szacunku, respektowaniu swoich praw. Żyjemy w świecie wzajemnych uwarunkowań. Cieszę się spotkanie poświęcone jest tym kwestiom komunikacji. Komunikacja powinna być budulcem firmy – zaznaczył Tomasz Zieliński w swoim wystąpieniu.
Z kolei prof. dr hab. inż. Celina Olszak, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach wskazała na miejsce spotkania.
To kolejna edycja tej konferencji, która budzi ogromne zainteresowanie. Moja radość związana jest też z drugą częścią wydarzenia. Będziemy świadkami graduacji absolwentów kierunku studiów podyplomowych. Będą wręczane dyplomy około 30 osobom. To świadczy o tym, jaką tutaj wykonano ogromną pracę. Rybnicki ośrodek ma doskonałe relacje, prowadzi świetną komunikację z otoczeniem. Cieszy mnie z punktu widzenia pełnionej funkcji, że mamy na uniwersytecie takich wspaniałych pracowników, zaangażowanych w tworzenie wspólnoty akademickiej – dodała.
Posłuchaliśmy też wystąpienia prof. dr hab. Zbigniewa Nęckiego – „Blaski i cienie komunikacji społecznej”. Jak wyjaśnił na wstępie, jest siedem poziomów komunikacji i każdy jest w to włączony, czy tego się chce, czy nie.
Nie można się wycofać z morskiej fali komunikacji, kiedy płyniesz w oceanie życia społecznego. Nawet jak nic nie mówisz to komunikujesz, jak się odwracasz do ludzi plecami, to komunikujesz, wychodzisz wzburzony ze spotkania, masz milczące dni – komunikujesz – wyliczał.
Pierwszym poziomem jest porozumiewanie się z samym sobą.
Dla niektórych jest trudne dogadać się z samym sobą niż z innymi. W tej komunikacji panuje totalny chaos, nic nie jest bardziej chaotyczne niż umysł człowieka, nasze myśli gonią jak małpki na drzewie. Skacze z problemu na problem – zażartował prof. Nęcki.
Jeżeli już dogadamy się z samym sobą, pojawia się druga osoba – czyli komunikacja w driadzie.
Może być partnerska, na równym poziomie, ale i niepartnerska – czyli na zasadzie kto jest ważniejszy. Wtedy komunikacja zaczyna się giąć jak metale pod wpływem temperatury. Nie dostrzegamy tego, ale zmienia się rzeczywistość. Z kolei komunikacja grupowa zaczyna się od 3 osób. Pojawiają się koalicje, już można skrzyknąć się na trzeciego, dynamika robi się agresywna. To sytuacje znane w życiu publicznym i prywatnym – usłyszeliśmy.
Jest też komunikacja międzygrupowa, na jej poziomie znika człowiek, a pojawiają się role społeczne. Potem mamy komunikację masową, a na samym końcu znajduje się poziom międzykulturowy.
- Liczyliśmy, że jak kultury będą się ścierać, to pojawi się integracja. Pojawiły się konflikty – dodał profesor posiłkując się przykładami z Francji, czy stolicy Wielkiej Brytanii – Londynu.
Jest nadzieja w studentach, ale to jeszcze przyszłość – zaznaczył.
Następnie zwrócił się do uczestników kongresu z ważnym przesłaniem.
Przez słowa, gesty, można ludzi wzmacniać, dodawać im skrzydeł, wiary, nadziei. Z drugiej strony czai się mobbing, można człowieka wykończyć. W Kielcach przełożona tak mobbowała ludzi, że zaczęli chorować psychicznie. Przez komunikację można budować i mordować. To nie w ujęciu metaforycznym, ale dosłownie. Przez całe sekwencje poniżenia, dyskwalifikacji, tworzą się ludzie złamani, pognębieni. Nie daj Boże, by ktoś znalazł się w szponach negatywnego procesu komunikowania – oznajmił i dodał, że przede wszystkim trzeba wyciągać rękę do młodych ludzi.
Kongres Corporate Governance 2023 trwał do godzin popołudniowych. Zobaczcie zdjęcia z wydarzenia.
Materiał oryginalny: https://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,przez-komunikacje-mozna-budowac-i-mordowac-bylismy-na-kongresie-corporate-governance-2023,wia5-3266-56046.html
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.