Siemens wraz z firmą Stacjeladowania.com uruchomił na śląskim odcinku autostrady A1 pierwszą stację szybkiego ładowania w sieci publicznej. Urządzenie SICHARGE D pozwala na pełne ładowanie pojazdu w czasie kilkukrotnie krótszym niż za pomocą wolnych ładowarek prądu przemiennego AC (o mocy mniejszej lub równej 22 kW).
Ładowarka samochodów elektrycznych uruchomiona została na stacji paliw przy węźle autostradowym Rybnik w miejscowości Bełk. Składa się z czterech punktów ładowania, w tym dwóch ultraszybkich. Oficjalnie została uruchomiona 26 maja i działa w sieci NOXO Energy.
SICHARGE D Siemensa jest jedną z najnowocześniejszych stacji na rynku, z najwyższą w swojej klasie, 96-procentową wydajnością. Modułowa budowa umożliwia skalowalność urządzenia i jego dostosowywanie do zmieniających się standardów rynkowych - zarówno pod względem liczby stanowisk ładowania równoległego, jak i dostępnej mocy.
Według zapewnień producenta pozwalają naładować akumulatory w ciągu kilkunastu minut.
- Obecnie z szybkiego ładowania w przypadku SICHARGE D mogą korzystać dwa pojazdy elektryczne jednocześnie. Pobierana jest wtedy moc maksymalnie do 300 kW z każdego punktu ładowania prądem stałym. Dzięki możliwości dodania kolejnych dystrybutorów możliwe jest jednoczesne ładowanie aż czterech pojazdów w tym samym czasie. Dodatkowy, piąty samochód może ładować się z gniazda AC - mówi Łukasz Bancarzewski, specjalista ds. rozwoju biznesu w Siemens Polska, ekspert w dziedzinie elektromobilności i infrastruktury ładowania.
Stacja zlokalizowana przy węźle Rybnik oferuje obecnie moc minimalną, ale w razie zapotrzebowania może ona zostać zwiększona, i to w ciągu zaledwie kilku godzin.
- Nasze urządzenia pozwalają na maksymalnie efektywne wykorzystanie dostępnej mocy. W przypadku równoległego ładowania kilku pojazdów moc zostaje automatycznie podzielona w taki sposób, aby zoptymalizować czas ładowania. Dynamiczny i inteligentny podział mocy ładowania (DPA) umożliwia wykorzystanie pełnego potencjału stacji - uzupełnia Mariusz Kondraciuk, dyrektor branży Smart Infrastructure w Siemens Polska.
W ciągu kilku lat park osobowych samochodów z napędem elektrycznym w Polsce zwiększył się niemal ośmiokrotnie, podczas gdy sieć ogólnodostępnych stacji ładowania zaledwie trzykrotnie. Komisja Europejska szacuje, że do 2030 roku w całej UE potrzeba będzie co najmniej 3 milionów dodatkowych punktów ładowania samochodów elektrycznych.
- Polski rynek pojazdów elektrycznych rozrasta się coraz bardziej dynamicznie. Popularyzacja elektromobilności wymaga jednak znacznego przyspieszenia rozbudowy infrastruktury szybkiego ładowania, tak by docelowo przypominała ona obecną sieć stacji benzynowych - wyjaśnia Maciej Zieliński, prezes zarządu Siemens Polska.
Firma planuje do końca 2023 r. dostarczyć na polski rynek sto stacji szybkiego i ultraszybkiego ładowania.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Lotnisko w Pyrzowicach czeka nietypowe malowanie. Przez zmiany bieguna magnetycznego
1222Izera to nie wszystko. KSSE i Jaworzno podpisały umowę o współpracy
994Rafako dogadało się z JSW Koks. Budowa elektrowni podrożeje o 150 mln zł
959Lider gier wideo ulokował się w Katowicach. Na Śląsku działa największe biuro gamingowe w Europie
957Mikołów: Donald Tusk gromi CPK. "Horała ma takie same kompetencje jak Sasin"
911Na Śląsku stanie warta pół miliarda najnowocześniejsza walcownia w Europie
+9 / -0Jak mieć najlepszą stronę internetową?
+8 / -0Śląskie z rekordową unijną dotacją. Jezioro Żywieckie ma być perłą na mapie turystycznej Polski
+8 / -2Największy inwestor KSSE nie zwalnia tempa. Startuje budowa nowej hali Eko-Okien
+5 / -0Mikołów: Donald Tusk gromi CPK. "Horała ma takie same kompetencje jak Sasin"
+2 / -0Farmy czy elektrownia fotowoltaiczna? Co w małej gminie na Śląsku wybuduje Tauron?
0Lider gier wideo ulokował się w Katowicach. Na Śląsku działa największe biuro gamingowe w Europie
0Izera to nie wszystko. KSSE i Jaworzno podpisały umowę o współpracy
0Lotnisko w Pyrzowicach czeka nietypowe malowanie. Przez zmiany bieguna magnetycznego
0Rafako dogadało się z JSW Koks. Budowa elektrowni podrożeje o 150 mln zł
0