Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. realizują projekt budowy nowych linii elektroenergetycznych o napięciu 400 kV relacji Godów – Pawłowice. Pozwolą one domknąć od południa województwa pierścień przesyłowy wokół aglomeracji śląskiej i zagwarantować bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej wytwarzanej w Elektrowni Opole oraz Elektrowni Jaworzno.
Trwają przygotowania do budowy nowych linii wysokiego napięcia na południu województwa śląskiego. Instalacje będą wzniesione w powiatach wodzisławskim, cieszyńskim oraz pszczyńskim, a także w granicach Jastrzębia-Zdroju. Obecnie Polskie Sieci Elektroenergetyczne prowadzą analizy techniczne i terenowe. trwają również rozmowy z mieszkańcami gmin objętych inwestycją, ponieważ budowa linii zmieni krajobraz, a także będzie wiązać się z wyburzeniami domów i przesiedleniami.
- Kluczowym celem dialogu z przedstawicielami lokalnej społeczności jest zminimalizowanie ingerencji inwestycji w życie okolicznych mieszkańców oraz środowisko - informuje Aleksander Maicher, główny specjalista, Centralna Jednostka Inwestycyjna PSE.
Rozmowy z mieszkańcami trwają od czerwca 2021 roku. Pracownicy PSE przeprowadzili kilkanaście spotkań roboczych z miejscowymi urzędnikami i specjalistami ds. planowania przestrzennego, także konsultacje z mieszkańcami. Przeanalizowano szereg koncepcji i rozwiązań w zakresie lokalizacji nowej infrastruktury, zgłoszonych zarówno przez inwestora, jak i mieszkańców oraz włodarzy gmin.
Kliknij i zobacz grafikę z koncepcjami w większym rozmiarze
- Po przeprowadzeniu analiz część z proponowanych rozwiązań okazała się niemożliwa do zrealizowania ze względu na zbyt dużą ingerencję w istniejącą zabudowę mieszkaniową i związane z tym koszty społeczne. Z tych względów niemożliwe jest zwłaszcza poprowadzenie linii wzdłuż autostrady A1, a następnie DW 933 z wykorzystaniem terenów pogórniczych, jak również wybudowanie infrastruktury przesyłowej wzdłuż planowanej trasy szybkiej kolei do CPK. Pierwsza z nich wymagałaby wysiedlenia mieszkańców co najmniej 21 domów, druga – aż 38 - informuje Aleksander Maicher.
Stanęło na wyborze koncepcja poprowadzenia dwóch linii 400 kV we wspólnym korytarzu (równolegle) przez tereny gmin Godów, Jastrzębie-Zdrój i Pawłowice. W opinii PSE koncepcja ta stanowi najlepsze z rozpatrywanych rozwiązań, gdyż w największym stopniu spełnia zarówno oczekiwania mieszkańców, jak i samorządów.
Trasa linii w większości przebiegu (60% trasy) pokrywa się z korytarzem terenu zarezerwowanym pod budowę linii w planie zagospodarowania przestrzennego Godowa i Jastrzębia -Zdroju. Dodatkowo budowa oznacza wyburzenie 8 budynków, czyli najmniej spośród wszystkich wariantów. W buforze 200 m od osi linii znajduje się najmniej budynków mieszkalnych spośród rozpatrywanych koncepcji. Co więcej, trasa linii jest najkrótsza. Liczy 41,1 km, zatem do jej realizacji wymagana jest najmniejsza liczba działek – 1171, przez co w najmniejszym stopniu ingeruje w otoczenie. Linia nie wchodzi też w kolizję z terenami zarezerwowanymi przez gminy na inwestycje.
- Na wybranych odcinkach linii rozważana jest ponadto możliwość zastosowania nowych rozwiązań technicznych w konstrukcjach słupów i wiązkach przewodów, które pozwolą dodatkowo zminimalizować powierzchnię terenu potrzebnego do budowy linii, a także zminimalizować wizualną ingerencję instalacji w otoczenie. PSE dołożą także wszelkich starań, aby uzgodnić satysfakcjonujące warunki zmiany miejsca zamieszkania z właścicielami domów, które znajdują się na planowanej trasie linii - dodaje przedstawiciel PSE.
Linia 400 kV Godów - Pawłowice stanowi fragment inwestycji pod nazwą "Budowa linii 400 kV Podborze – nacięcie Kopanina – Liskovec, Podborze – nacięcie Bujaków – Liskovec, Podborze – nacięcie Bieruń – Komorowice, Podborze – nacięcie Czeczott – Moszczenica i linii 400 kV Podborze – nacięcie Nosovice – Wielopole, Podborze – nacięcie Dobrzeń – Albrechtice wraz z budową stacji 400/220/110 kV Podborze" realizowanych przez PSE w woj. śląskim. Piszemy o nich w artykule "PSE: Będą nowe linie energetyczne na Śląsku. Zobacz mapę inwestycji". Zachęcamy do lektury
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Budowa S1 Przybędza - Milówka. Tak wyglądają dziś tunele pod Baranią Górą (foto)
3886Będą utrudnienia na A4 Katowice-Kraków. Rusza remont wiaduktu na węźle Brzęczkowice
1986SKO zablokowało budowę kompleksu hotelowo – mieszkalnego w Bielsku-Białej
822A po remoncie znów kajakiem. Kanał regatowy w Parku Śląskim przejdzie metamorfozę
801Była fabryka maszyn, będą mieszkania. Twórcy biurowców .KTW przebudują rybnicką Ryfamę
615W Beskidach może powstać kurort z termami. Ruszył przetarg na odwiert badający zasoby wód geotermalnych
+105 / -6Budowa S1 Przybędza - Milówka. Tak wyglądają dziś tunele pod Baranią Górą (foto)
+10 / -1Prymat, producent przypraw z Jastrzębia-Zdroju, rozbudował swoją fabrykę (foto, wideo)
+6 / -0Częstochowa przepłaciła, Bytom kupił podróbki. Afera o odblaskowe ludziki w Śląskiem
+5 / -2W JSW trwa rozruch nowoczesnej instalacji. Będzie wykorzystywana przy elekrociepłowni
+3 / -06 zadań - za niemal 150 mln zł. Katowice rozstrzygnęły przetarg na drogowe inwestycje
0Bez dni miasta i innych imprez z gwiazdami. Rybnik w 2023 roku zaciśnie pasa
0Osiedla przyszłości będą myśleć za mieszkańców. Lem to przewidział pół wieku temu
0To już pewne. Firma z Katowic stworzy plan naprawy A1 Pyrzowice - Piekary Śl.
0Rekordowe zamówienie polskiej kolei regionalnej. Polregio kupi składy za 7 mld zł
0