Dziś (15 października) od godz. 7:00, trwają wybory do Sejmu i Senatu RP. Z danych Państwowej Komisji Wyborczej wynika, że frekwencja w porównaniu do poprzednich wyborów parlamentarnych jest wysoka. W lokalach wyborczych w całym województwie śląskim ustawiają się kolejki chętnych do głosowania.
AKTUALIZACJA (godz. 19:00)
Wszystko wskazuje na to, że frekwencja w trwających wyborach do Sejmu i Senatu RP będzie rekordowa.
Do godz. 17.00 wyniosła 57,54 proc., czyli prawie 12 punktów procentowych więcej niż cztery lata temu.
W samym województwie śląskim zagłosowało prawie 1,9 mln ludzi.
Wcześniej pisaliśmy:
W niedzielę 15 października 2023 r. o godzinie 7:00 w całym kraju otworzyły się lokale wyborcze. Mieszkańcy tłumnie ruszyli do urn. W niektórych trzeba swoje "odstać" w kolejce.
Z danych Państwowej Komisji Wyborczej, która podała frekwencję w wyborach do Sejmu i Senatu RP na godz. 12.00, wynika, że jest ona bardzo wysoka - w porównaniu do poprzednich wyborów parlamentarnych - zarówno w całej Polsce, jak i samym województwie śląskim.
Frekwencja w Polsce wyniosła 22,59 proc., a w województwie śląskim 22,57 proc. W regionie wydano 738 520 kart do głosowania. Tymczasem podczas wyborów parlamentarnych w 2019 roku było to 18,14 proc. (18,52 proc. w województwie śląskim), a cztery lata wcześniej 16,47 proc. (16,73 proc. w województwie śląskim).
Przypomnijmy, w tegoorcznych wyborach parlamentarnych wybieramy 460 posłów i 100 senatorów.
Wybierając się do lokalu wyborczego musisz mieć przy sobie dokument tożsamości. O to zostaniesz poproszony w pierwszej kolejności. Po weryfikacji dostaniesz 3 karty do głosowania: do sejmu, do senatu i w referendum.
Uwaga! Każdy z wyborców może odmówić przyjęcia którejkolwiek z kart do głosowania. Ta sama zasada dotyczy referendum. Aby to zrobić, należy o rezygnacji uprzedzić wyraźnie komisję przed odebraniem kart do głosowania! Podkreśliła to dzisiaj Magdalena Pietrzak, Szefowa Krajowego Biura Wyborczego
W wytycznych Państwowej Komisji Wyborczej szczegółowo opisana jest procedura. Po stwierdzeniu tożsamości wyborcy i odnalezieniu go na spisie komisja wydaje wszystkie karty do głosowania, czyli w dniu dzisiejszym trzy: do Sejmu, Senatu i referendum. W momencie, kiedy wyborca stwierdzi, że nie chce brać udziału w którymkolwiek z tych głosowań, to komisja mu takiej karty nie wydaje. Kartę zostawia, a w odpowiedniej rubryce — "uwagi" — musi odnotować ten fakt, pisząc której karty wyborca nie odebrał — oznajmiła.
Aby głos był ważny, zarówno w wyborach do Sejmu, jak i do Senatu, można głosować tylko na jedną listę, stawiając znak „X” przy nazwisku jednego kandydata.
W referendum składającym się z 4 pytań, przy każdym z nich należy zaznaczyć znakiem "X" jedną z dwóch odpowiedzi: TAK albo NIE.
Jeżeli nie dojdzie do zmian, lokale wyborcze powinny zamknąć się o godzinie 21:00. Wtedy też pojawią się pierwsze wyniki exit poll.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
"Węgiel trzyma nas przy życiu". Na rządowym planie transformacji eksperci nie zostawiają suchej nitki
2014Po katastrofie na torach w Kuźni Raciborskiej: cztery wagony wkolejone
973Renta wdowia 2025: Ile? Dla kogo? Jak złożyć wniosek?
436Nie tylko górnikom nie podoba się rządowy plan transformacji. Wtórują im organizacje pozarządowe
366Odlewnia Zawiercie odcina się od zarzutów o skandalicznych warunkach pracy w zakładzie
351Miał oszukać Siły Zbrojne RP na blisko 70 mln zł. Producent obuwia spod Częstochowy uniewinniony
+4 / -0"Psia grypa" na dobre rozpanoszyła się w policji. Solidarność: Mamy do czynienia z "pudrowaniem trupa"
+3 / -0"Węgiel trzyma nas przy życiu". Na rządowym planie transformacji eksperci nie zostawiają suchej nitki
+2 / -0"Kobiety w trakcie zmiany przerzucają nawet 2 tony żelastwa!". PIP ujawnia skandaliczne warunki pracy w odlewni w Zawierciu
+3 / -1Biznes oferty InPost – jak Twoja firma może skorzystać? Te opcje dostawy zachwycą klientów!
+1 / -0PAS: decyzja NFOŚiGW to start programu "Brudne Powietrze". Jest apel do premiera Tuska
0Rząd szykuje plan awaryjny ws. ETS2. "Nie może uderzać w zwykłego Kowalskiego"
0Przerwa w przyjmowaniu wniosków. "Czyste powietrze" do poprawy!
0W całej Polsce wprowadzono stopnie alarmowe BRAVO-CRP i Bravo. Czym one są?
0Sejm zdecydował: Wigilia będzie dniem wolnym od pracy, choć jeszcze nie w tym roku
0