Mamy zielone światło do budowy SMR-ów w Polsce, z których pierwszy powstanie do 2030 roku - poinformował szef Orlenu Daniel Obajtek. Pozytywną decyzję wydała minister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska. Spośród planowanych przez spółkę Orlen Synthos Green Energy obiektów energetyki jądrowej w technologii BWRX-30 jeden ma zostać wybudowany w województwie śląskim, w Dąbrowie Górniczej.
Przypomnijmy, Dąbrowa Górnicza znalazła się w grupie sześciu pierwszych lokalizacji dla budowy małych reaktorów atomowych, które chcą budować wspólnie PKN Orlen oraz Synthos, koncern chemiczny należący do Michała Sołowowa, jednego z najbogatszych Polaków. Więcej na ten temat pisaliśmy w kwietniu <<Mała elektrownia atomowa może powstać w woj. śląskim. Daniel Obajtek wskazuje na Dąbrowę Górniczą>>.
Teraz zielone światło dla budowy SMR-ów dla spółek Orlen Synthos Green Energy dała minister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska. Obok Dąbrowy Górniczej, pozostałe lokalizacje to: Włocławek, Stawy Monowskie, Stalowa Wola, Ostrołęka i Nowa Huta.
"Mamy zielone światło do budowy SMR-ów w Polsce, z których pierwszy powstanie do 2030 roku. To bardzo dobra wiadomość dla Polaków i polskiej gospodarki, bo SMR-y to gwarancja taniej energii i ciepła dla miast" – napisał prezes Orlenu Daniel Obajtek na platformie X.
.@MKiS_GOV_PL wydał decyzję zasadniczą dla lokalizacji małych reaktorów atomowych. Tym samym mamy zielone światło do budowy SMRów w Polsce, z których pierwszy powstanie do 2030 roku. To bardzo dobra wiadomość dla Polaków i polskiej gospodarki, bo SMRy to gwarancja taniej energii…
— Daniel Obajtek (@DanielObajtek) December 7, 2023
Decyzja została wydana mimo negatywnej opinii ABW w tej sprawie.
Postępowanie ABW prowadzone przez panów Wacławka, Kamińskiego i Wąsika w sprawie jednej z opinii potrzebnych do wydania decyzji zasadniczej trudno określić inaczej niż jako niekompetentne i nieodpowiedzialne. W ciągu ponad 230 dni postępowania ABW ani razu nie spotkała się ani z wnioskodawcą czyli spółką OSGE, z dostawcą technologii, czyli amerykańskim GE-Hitachi, ani nie zapoznała się z danymi dotyczącymi wnioskowanych lokalizacji. Nie wiemy na jakiej podstawie ABW wydała swoje opinie – czytamy w oświadczeniu spółki OSGE na platformie X.
Biorąc pod uwagę moment pojawienia się informacji oraz towarzyszącą jej akcje medialną, typową dla wielu innych sytuacji z udziałem obecnego kierownictwa ABW, uważamy, że działania te maja na celu wywarcie wpływu na Minister Klimatu i Środowiska i utrudnienie wydania decyzji zasadniczej przez resort – zauważają przedstawiciele spółki Orlen Synthos Green Energy.
Oświadczenie Spółki OSGE:
— ORLEN Synthos Green Energy (@ORLEN_Synthos) December 7, 2023
Poziom emisji CO2 w Polsce wyniósł dzisiaj 928g/kWh i jest najwyższy w Europie oraz jeden z najwyższych na świecie. W latach 2018–2022 r. najwięksi producenci energii elektrycznej w Polsce - Polska Grupa Energetyczna, Tauron, Enea, Energa oraz ZE PAK…
Przypomnijmy, że eksperci Business Insidera stworzyli niedawno aktualną mapę, by zobrazować, jak może wyglądać w przyszłości atomowa Polska. Mapa zawiera potencjalne lokalizacje elektrowni jądrowych analizowane lub wskazane przez spółki i państwo i uwzględnia zarówno tzw. "duży" atom, jak i SMR-y.
Jak się okazuje, na najnowszej atomowej mapie Polski znaleźć można trzy lokalizacje leżące w województwie śląskim. Oprócz wspomnianej już Dąbrowy Górniczej, znajdują się na niej Łaziska oraz Rybnik. Więcej na ten temat pisaliśmy <<Trzy lokalizacje atomówki w Śląskiem! Powstała mapa elektrowni jądrowych w Polsce>>.
Przypomnijmy, że na świecie nie funkcjonuje jeszcze ani jeden komercyjny reaktor SMR.
Zaledwie wczoraj pisaliśmy o tym, że w USA porzucono projekt budowy pierwszych komercyjnych modułowych reaktorów atomowych. Jak się okazało, prąd z SMR-ów byłby o ponad połowę droższy niż wcześniej zakładano.
Tymczasem w naszym kraju małe reaktory wciąż przedstawiane są jako energetyczne wunderwaffe, a firma odpowiedzialna za nieudaną inwestycję ma budować SMR-y również w Polsce - komentuje sprawę portal solidarnosckatowice.pl.
Autor artykułu podnosi, że przyszłość SMR-ów wcale nie rysuje się w tak różowych barwach.
Komercjalizacja tej technologii wcale nie będzie zadaniem łatwym. Co więcej, nawet jeżeli uda się je w końcu wykonać, energia z SMR-ów wcale nie będzie tania - ocenia solidarnosckatowice.pl.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Była świadkiem sukcesów i górniczych tragedii. Kluczowa kopalnia JSW fedruje już 50 lat
569Bielsko-Biała: na terenie kultowej Befamy – dawnej ikony przemysłu – powstaną mieszkania
525Frankowicze lekko wyhamowali. W sądach mniej pozwów niż rok temu
443Katowice za 15 mln zł przebudują ulicę Wieżową, łącząc dwie dzielnice miasta
417Szef zakładowej "Solidarności" o przedłużeniu działania konwencjonalnej Elektrowni Rybnik: Krok w dobrą stronę, ale tylko krok
381Woda dołowa odnawialnym źródłem energii. Kopalnia PGG będzie odzyskiwać ciepło
+2 / -0Nie tylko wielkie areny. Prawie 38 mln złotych na inwestycje sportowe w Śląskiem
+2 / -0Nowy Wełnowiec w Katowicach. Potężna inwestycja deweloperska wkracza w kluczową fazę realizacji (wideo)
+3 / -1W Katowicach rusza spektakularna inwestycja. 11 zabytkowych kamienic do remontu
+2 / -0"Skomunikuje tereny inwestycyjne". Bliżej budowy węzła Klimontów na S1 w Sosnowcu
+2 / -0Zabytkowy Pałac Donnersmarcków w rękach Grupy Arche. Transakcja za 14 mln złotych
0Mobilne paczkomaty w kurortach narciarskich. Pierwszy na Śląsku, na "Złotym Groniu" w Istebnej
0Najbardziej zadłużone gminy województwa śląskiego. Te samorządy toną w długach (LISTA)
0Tu rozwijała się secesja. W śląskim "małym Wiedniu" powstała nowa atrakcja turystyczna
0Woda dołowa odnawialnym źródłem energii. Kopalnia PGG będzie odzyskiwać ciepło
0