Obecnie w biznesie wykorzystuje się wiele nowoczesnych technologii. Bez tego trudno zaistnieć na rynku. Chodzi tutaj między innymi o rozmaite oprogramowanie wspierające codzienną pracę, w tym takie, jak system MES. Co to jest i dlaczego system ten jest potrzebny?
W nowoczesnej firmie nie może zabraknąć oprogramowania wykorzystywanego do zarządzania poszczególnymi działami. Jego rola jest tak duża, że zwyczajnie nie sposób sobie poradzić bez tego wsparcia. Dotyczy to również, a może nawet przede wszystkim, produkcji. W tym dziale dzieje się bowiem bardzo wiele. Właśnie do zarządzania produkcją służy program MES. Oczywiście MES to skrót. Pochodzi on z angielskiej nazwy tego typu systemów – Manufacturing Execution System. W dosłownym tłumaczeniu byłby to zatem system wykonawczy produkcji. W rzeczywistości stosuje się różne nazwy, ostatecznie jednak zawsze chodzi o zarządzanie produkcją i pracą całego działu produkcji.
Zastanawiasz się może, czemu właściwie system MES jest tak potrzebny? Otóż powodów jest wiele. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, na produkcji wiele się dzieje. Jest to dział pracujący intensywnie, w którym zachodzą ciągłe zmiany. Nieustannie odbywają się odbiory dostaw komponentów, następnie trzeba je składować i przewozić. Jednocześnie trwa proces produkcji i kontroli, a wraz z nią odrzucania niewłaściwych owoców produkcji. Później jest kompletowanie gotowych produktów oraz ich pakowanie, a następnie wysyłka lub przekazanie towarów do innego działu.
Aby produkcja działała sprawnie, trzeba prowadzić dokładną ewidencję tego, co dzieje się w dziale. Chodzi tu o absolutnie wszystkie etapy produkcji i logistyki, od dostawy komponentów do wydania gotowych produktów. Jeśli człowiek miałby to robić samodzielnie, miałby bardzo dużo pracy wymagającej gigantycznego skupienia. Z pewnością pojawiałyby się też błędy. Dlatego wdraża się system zarządzania produkcją.
Warto w tym miejscu wskazać, że istnieje również inny powód, dla którego wdraża się system MES. Otóż system zarządzania produkcją pozwala połączyć pracę działu produkcji z innymi działami. To, co dzieje się na produkcji, ma znaczenie dla działu zarządzania transportem, działu finansów i często wielu innych. Dzięki oprogramowaniu działającemu na produkcji dane są przekazywane również do systemów w innych działach. Jednak aby było to możliwe, trzeba wdrożyć na produkcji odpowiedni system, który będzie się dało połączyć z innym oprogramowaniem.
Ważne jest nie tylko to, aby posiadać program do zarządzania produkcją, ale też, żeby było to oprogramowanie sprawdzone i z pełnym wsparciem twórców. Tylko wtedy można liczyć na sprawną obsługę działu i poprawną współpracę między działami. Rzecz w tym, iż tylko naprawdę dobre systemy dają się odpowiednio połączyć z innym oprogramowaniem. Warto wziąć pod uwagę systemy, które są dostępne online. Oznacza to bardzo łatwy dostęp do oprogramowania oraz możliwość jego obsługi z każdego miejsca. Ponadto cenione są systemy umożliwiające przechowywanie danych w chmurze, ponieważ nie trzeba wtedy przejmować się kwestią dostępności miejsca na własnym serwerze.
Policja zatrzymała pracowników kopalni PGG. Ma to związek ze śmiercią 29-letniego górnika
12385"Muszę dopłacić 5,5 tys. zł". Nadciąga apogeum absurdów Polskiego Ładu
4200Tauron i Rafako obrzucają się błotem, a blok w Jaworznie znów stanął. Sasin "umywa ręce"
3059Będzie drożej za przejazd A4 Katowice - Kraków. Stalexport tłumaczy się sytuacją gospodarczą
1400JSW wznowi akcję ratowniczą na Pniówku. Na kopalni konferencja, pod - pikieta ratowników
1121"Na łaźni giną rzeczy". Czy w kopalni JSW grasuje złodziej?
+10 / -3Biznesmen uciekł z pieniędzmi, księgowa popełniła samobójstwo. Sprawę bada prokuratura
+8 / -1Kolorz ostro o działaniach rządu. "Nikt nie panuje nad tym, co się dzieje w energetyce"
+3 / -0Zapłacimy więcej za prawo jazdy. Sejmik podpisał uchwałę ustalającą wysokość opłat
+2 / -0JSW wznowi akcję ratowniczą na Pniówku. Na kopalni konferencja, pod - pikieta ratowników
+3 / -1JSW wznowi akcję ratowniczą na Pniówku. Na kopalni konferencja, pod - pikieta ratowników
1JSW wznowi akcję na Pniówku. Ratownicy: "Jesteśmy świadomi zagrożenia"
0W Katowicach wreszcie oddycha się lepiej. Tak dobrze nie było od dekady
0Kolejny czarny absurd: węgiel był za drogi, teraz jest za tani. Samorządy znów mają problem
0Przełom w negocjacjach płacowych - zarząd JSW mięknie. Związkowcy: "To wciąż za mało"
0