Coraz więcej osób posiadających oszczędności zastanawia się nad ich bezpiecznym ulokowaniem. Wartość pieniądza bowiem spada, kiedy rośnie inflacja. Oznacza to, że tak naprawdę każdego kolejnego dnia za zgromadzone środki możemy kupić mniej. Bezpiecznym sposobem inwestowania jest zakup metali szlachetnych, do których zalicza się złoto inwestycyjne. Decydując się na ten krok, można być pewnym, że złoto nie straci na wartości nawet wówczas, gdy zawirowania gospodarcze, finansowe i polityczne będą naprawdę bardzo duże. Zobaczmy co warto wiedzieć przed zakupem swojego pierwszego złota inwestycyjnego.
1.Czym jest złoto inwestycyjne?
2.Na czym polega złota zasada inwestycji?
3.Na jakie złoto inwestycyjne postawić?
Czym jest złoto inwestycyjne?
Złoto inwestycyjne to nic innego, jak sztabka złota oraz monety złote, które charakteryzują się konkretnymi parametrami. Jeśli chodzi o sztabki, to och próba powinna być nie mniejsza niż 995. W odniesieniu do ponad wymagana jest próba minimum 900. Co to oznacza? Jeśli sztabka waży 100 gramów, to znajduje się w niej aż 99,5% złota. Złotem inwestycyjnym nie jest biżuteria. Nie są to także wykonane ze złota przedmioty użytkowe. Dzieje się tak dlatego, że na ogół zawierają one dodatek innych metali, które zwiększają ich trwałość i sprawiają, że są twardsze, a tym samym bardziej odporne na zarysowania. Ich wartość uzależniona jest również od jakości wykonania i pewnych względów estetycznych, co w przypadku inwestowania nie ma znaczenia.
Nie ulega wątpliwości, że zakup metali szlachetnych, do których oczywiście zaliczane jest złoto, to bezpieczny i sprawdzony sposób na inwestowanie. Ulokowane w złocie pieniądze objęte są minimalnym ryzykiem. Trzeba jednak pamiętać, że zawsze mogą zdarzyć się nieprzewidziane sytuacje, które doprowadzą do spadku wartości złota. Dlatego eksperci zalecają, aby podczas inwestowania w metale szlachetne nie tracić zdrowego rozsądku. Na zakup złota należy przeznaczyć nie więcej jak 20% posiadanego kapitału.
Jak już wspomnieliśmy, w grę wchodzą zarówno sztabki, jak i monety. Fachowcy wskazują, że najlepszym rozwiązaniem jest zakup i jednych, i drugich. Jeśli jednak dysponujemy mniejszymi możliwości inwestycyjnymi, warto postawić na monety. Ich odsprzedanie jest bowiem dużo prostsze, a marża sprzedawców nie jest wygórowana. Jeśli chodzi o sztabki, to warto pamiętać, że im mniejszy nominał, tym wyższa cena w stosunku do ceny samego złota. Rozsądniejszym jest więc zakup jednej większej sztabki niż dwóch mniejszych. UWAGA: im większa sztabka, tym większy problem możemy mieć z jej szybkim odsprzedaniem. Podejmując decyzję o zakupie, warto więc zastanowić się na czym najbardziej nam zależy. Jeśli nie chcemy tracić możliwości szybkiej zamiany sztabki na gotówkę, lepiej postawić na te mniejsze.
Tagi: złoto, inwestycje
"Węgiel trzyma nas przy życiu". Na rządowym planie transformacji eksperci nie zostawiają suchej nitki
2014Po katastrofie na torach w Kuźni Raciborskiej: cztery wagony wkolejone
973Renta wdowia 2025: Ile? Dla kogo? Jak złożyć wniosek?
436Nie tylko górnikom nie podoba się rządowy plan transformacji. Wtórują im organizacje pozarządowe
367Odlewnia Zawiercie odcina się od zarzutów o skandalicznych warunkach pracy w zakładzie
351Miał oszukać Siły Zbrojne RP na blisko 70 mln zł. Producent obuwia spod Częstochowy uniewinniony
+4 / -0"Psia grypa" na dobre rozpanoszyła się w policji. Solidarność: Mamy do czynienia z "pudrowaniem trupa"
+3 / -0"Węgiel trzyma nas przy życiu". Na rządowym planie transformacji eksperci nie zostawiają suchej nitki
+2 / -0"Kobiety w trakcie zmiany przerzucają nawet 2 tony żelastwa!". PIP ujawnia skandaliczne warunki pracy w odlewni w Zawierciu
+3 / -1Biznes oferty InPost – jak Twoja firma może skorzystać? Te opcje dostawy zachwycą klientów!
+1 / -0PAS: decyzja NFOŚiGW to start programu "Brudne Powietrze". Jest apel do premiera Tuska
0Rząd szykuje plan awaryjny ws. ETS2. "Nie może uderzać w zwykłego Kowalskiego"
0Przerwa w przyjmowaniu wniosków. "Czyste powietrze" do poprawy!
0W całej Polsce wprowadzono stopnie alarmowe BRAVO-CRP i Bravo. Czym one są?
0Sejm zdecydował: Wigilia będzie dniem wolnym od pracy, choć jeszcze nie w tym roku
0