W ostatnich tygodniach mieliśmy do czynienia z trzema obniżkami stóp procentowych. Podczas ostatniego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej stopa referencyjna spadła do rekordowo niskiej w historii i wynosi zaledwie 0,1%. Pomimo że obniżki stóp procentowych wydają się niewielkie, ich wpływ na rynek kredytów i depozytów w dłuższym terminie będzie zauważalny. Czy decyzje RPP mogą wpłynąć na zwiększone zainteresowanie kredytami? Na co zwracać uwagę ubiegając się o kredyt? Na to i inne pytania postaramy się odpowiedzieć poniżej.
1. Niższe oprocentowanie kredytów to niższe comiesięczne raty
2. Ranking kredytów to punkt niemalże obowiązkowy
3. Dlaczego warto korzystać z kalkulatora kredytowego?
4. Stopy procentowe to nie tylko kredyty, ale również depozyt
Banki zazwyczaj szybko reagują na decyzje RPP i dokonują aktualizacji swoich ofert. Nie inaczej będzie zapewne i tym razem, choć trudno spodziewać się dużych zmian. Pewną ulgę odczują osoby, które już posiadają kredyty, debety czy zadłużone karty kredytowe. Dla nich każda obniżka oprocentowania to kilka, kilkanaście złotych więcej w kieszeni każdego miesiąca. Niższe raty mogą również skusić do zaciągnięcia kredytów zupełnie nowych klientów. To, co nie ulegnie zmianie to procedura udzielania kredytów. Dlatego bez względu na wysokość oprocentowania ubieganie się o kredyt warto rozpocząć od przeglądu bieżących rankingów oraz zrobienia orientacyjnej kalkulacji, którą oferuje kalkulator kredytowy.
Kredyt jest produktem, który posiada w swojej ofercie każdy bank. To sprawia, że mamy duży wybór, ale nie oznacza, że jest on łatwy. Ranking kredytów służy nam jako pewnego rodzaju drogowskaz. Dzięki niemu oszczędzamy czas i możemy ograniczyć nasz wybór do 2-3 najkorzystniejszych. Plusem rankingów jest m.in. to, że banki często organizują promocje w postaci zachęt dla nowych klientów w postaci niższego oprocentowania, obniżki prowizji itp. To sprawia, że ich oferta staje się atrakcyjniejsza na tle innych. Podobnie jednak jak w przypadku opisanego poniżej kalkulatora kredytowego, ranking kredytów należy traktować jako pomoc i nie można traktować informacji w nim zawartych jako oferty banku.
Kalkulator kredytowy to niezbędnik dla każdego, kto planuje zaciągnięcie kredytu. Pozwala zaoszczędzić sporo czasu i uzyskać orientacyjną wysokość raty, którą przyjdzie nam płacić, zanim zdecydujemy się na konkretną ofertę. Na rynku dostępne są kalkulatory biorące pod uwagę szereg parametrów: kwotę, o jaką się ubiegamy, okres spłaty, wysokość ewentualnej prowizji, koszt ubezpieczenia kredytu o ile występuje. Ilość parametrów zależy ostatecznie od kredytu, o który wnioskujemy. Oczywiste jest, iż o wiele bardziej skomplikowana procedura dotyczy kredytu hipotecznego niż gotówkowego. Kalkulatory kredytowe dostępne są zarówno na stronach internetowych banków, portali finansowych, jak również jako całkowicie osobne witryny.
Bez względu jednak na to, z którego narzędzia korzystamy nie możemy zapominać o tym, że kalkulacja, którą uzyskamy z kalkulatora, nie jest wiążąca, a ma charakter poglądowy. Zadaniem kalkulatora jest pomoc klientowi w określeniu jego możliwości kredytowych, ale w żaden sposób nie można oczekiwać, iż otrzymamy identyczną ofertę w banku. Jak wiadomo sytuacja każdego z nas jest inna. Ostateczna decyzja o przyznaniu kredytu zależy zawsze od pracowników banków, którzy będą potrzebowali znacznie więcej informacji niż te, które podajemy w kalkulatorze.
Obniżka stóp procentowych cieszy posiadaczy kredytów oraz osoby, które planują zadłużyć się w najbliższym czasie. Martwi natomiast posiadaczy oszczędności, w szczególności tych, którzy swoje pieniądze ulokowali na lokatach terminowych. Stopy procentowe bliskie 0% oznaczają tyle, że lokaty stały się nieopłacalne, a uwzględniając inflację, przynoszą wręcz straty. Powody do zmartwienia mają również banki. Niższe stopy procentowe to niższe zyski z kredytów, a nieopłacalność depozytów skłania wiele osób do wypłat pieniędzy z banku. Wszystko to sprawia, że banki w obawie o swoje zyski z kredytów, mogą nie być zbyt chętne do udzielania kredytów na wyjątkowo niski procent. W praktyce może się okazać, że pomimo iż oprocentowanie jest niższe, ostateczny koszt kredytu uwzględniający wszystkie opłaty z nim związane będzie kosztował klientów podobnie o ile nie drożej. Nie można również wykluczyć sytuacji, w której banki zaostrzą swoją politykę kredytową w wyniku której wielu klientów spotka się z odmową udzielenia kredytu.
Rząd szykuje plan awaryjny ws. ETS2. "Nie może uderzać w zwykłego Kowalskiego"
396Wielki powrót protestu rolników. Blokady również w województwie śląskim (mapa)
370Przerwa w przyjmowaniu wniosków. "Czyste powietrze" do poprawy!
349Sejm za dodatkowym urlopem dla rodziców wcześniaków. O to walczyli też mieszkańcy Śląska
335Agencja Rozwoju Przemysłu i Fundusz Górnośląski będą razem wspierać przedsiębiorców
284Miał oszukać Siły Zbrojne RP na blisko 70 mln zł. Producent obuwia spod Częstochowy uniewinniony
+4 / -0"Węgiel trzyma nas przy życiu". Na rządowym planie transformacji eksperci nie zostawiają suchej nitki
+2 / -0Kim są kupujący raporty historii pojazdu? Statystyki Autobaza.pl
+1 / -0"Zdeprawowane" CBA do likwidacji. Przedsiębiorcy oceniają projekt ustawy
+1 / -0Finansowy gigant opuszcza klimatyczną koalicję banków. "Co było do zarobienia na zielonej modzie, już zarobili"
+1 / -0Kim są kupujący raporty historii pojazdu? Statystyki Autobaza.pl
0"Zdeprawowane" CBA do likwidacji. Przedsiębiorcy oceniają projekt ustawy
0Lawina wniosków o wakacje składkowe. Oto dane dla poszczególnych oddziałów ZUS w woj. śląskim
0Były prezes Parku Śląskiego po 5 latach skazany za korupcję. Sąd: przyjął 100 tys. zł łapówki
0Agencja Rozwoju Przemysłu i Fundusz Górnośląski będą razem wspierać przedsiębiorców
0