Ponad 4 miliony ton węgla z kopalń TAURON Wydobycia przewiezie PKP Cargo transportem kolejowym zarówno do elektrowni i elektrociepłowni Grupy TAURON, jak i do innych odbiorców na terenie całego kraju. Spółki podpisały nowe umowy transportowe o wartości przekraczającej 100 mln złotych.
Oferty złożone przez PKP Cargo zostały wybrane jako najkorzystniejsze w przetargu na wykonanie usługi transportu kolejowego węgla na potrzeby TAURON Wydobycie.
Spółki podpisały dwie umowy na przewozy kolejowe węgla o łącznej szacowanej wartości szacowanej na blisko 107 milionów złotych.
Sprawny transport kolejowy paliwa węglowego z naszych trzech kopalń dla elektrowni i elektrociepłowni to istotna składowa systemu bezpieczeństwa energetycznego, dlatego cieszymy się, że przetarg wygrał sprawdzony partner biznesowy w tym zakresie, co pozwoli na kontynuację wieloletniej współpracy – mówi Jacek Pytel, prezes zarządu TAURON Wydobycie.
Umowy obowiązują do kwietnia 2023 roku. PKP CARGO będzie realizować przewozy łącznie 4,4 mln ton węgla z trzech kopalń TAURON Wydobycie tj. ZG Sobieski, ZG Janina i ZG Brzeszcze. Blisko 3,9 mln ton to węgiel przeznaczony dla jednostek wytwórczych TAURON Wytwarzanie oraz Nowe Jaworzno Grupa TAURON. Pozostała masa zrealizowana zostanie do innych odbiorców rozmieszczonych na terenie całej Polski.
Bardzo dobrze oceniamy współpracę z Grupą TAURON, która jest jednym z kluczowych klientów PKP CARGO. Przewozy węgla to jedna ze strategicznych specjalizacji naszej spółki, z powodu której PKP CARGO jest istotnym elementem systemu bezpieczeństwa energetycznego Polski – zaznacza Władysław Szczepkowski, p.o. prezesa zarządu PKP CARGO.
Do obsługi kontraktu PKP CARGO wykorzystywać będzie standardowe wagony węglarki serii Ea oraz specjalistyczne wagony samowyładowcze typu Fa.
TAURON Wydobycie odnotowuje aktualnie znacznie większe zapotrzebowanie na produkty węglowe niż w latach ubiegłych - zarówno dla dużych podmiotów gospodarczych, jak i dla klientów indywidualnych.
Ubiegły rok Spółka zamknęła ze znacznie większymi przychodami ze sprzedaży węgla. Pozwoliło to poprawić płynność Spółki i z pewnością pozytywnie wpłynie na jej wyniki w kolejnych miesiącach.
Z kolei Grupa PKP CARGO – według danych GUS – przewiozła w 2021 roku prawie 93 mln ton ładunków i odnotowała wysoki wzrost przewozów o 9,8 procent w stosunku do 2020 roku. W dużej części ten wzrost wynikał z wyższego zapotrzebowania na węgiel kamienny przede wszystkim ze strony sektora energetycznego i ciepłowniczego.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Policja złapała 4 oszustów skupujących węgiel ze sklepu PGG (wideo)
38682Ustawa o rekompensatach do węgla dziurawa. Prawnik: skorzystają tylko kopalnie
7403Górnicy krytykują rządowy projekt dopłat do węgla. Kolorz: lepiej wrócić do kartek
3537Strzały i helikoptery na Śląsku. W nocy na dawnych kopalniach ćwiczyło wojsko
3084Będzie drożej na A4 Katowice – Kraków. Wyższe stawki od lipca
2392Skandal na Pniówku. Związkowiec zwolniony za fikcyjne zjazdy
+168 / -14Policja złapała 4 oszustów skupujących węgiel ze sklepu PGG (wideo)
+51 / -2Górnicy krytykują rządowy projekt dopłat do węgla. Kolorz: lepiej wrócić do kartek
+42 / -2Zamiast 500 plus będzie 700 plus? PiS zapowiada waloryzację świadczenia
+43 / -11Zbiorowa „awaria” na stacji paliw w Bielsku-Białej. Kierowcy: auta padają na widok cen na pylonie
+23 / -8Papierowe kwity do lamusa. Obowiązek e-fakturowania w Polsce zatwierdzony przez UE
3Wakacyjna promocja na paliwo nie dla wszystkich. Obajtek: Taniej o 30 groszy tylko dla klientów Orlen
1Porozmawiamy w ŚląskiBiznes.pl o niskich podatkach. W piątek wideoczat
0Rekordowe kwoty emerytur w 2023? Rząd: to niewykluczone
0Mniej czy więcej? Ile będziemy zarabiać od lipca?
0