Grupa Altum została większościowym udziałowcem EC Będzin Wytwarzanie, mimo że na przedsiębiorstwie wisi widmo ogromnej kary finansowej. Powody - wydawałoby się, brawurowej - decyzji, wyjaśnia prezes spółki Grupa Altum, Sławomir Wołyniec.
Przypomnijmy, w grudniu 2023 roku Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach nałożył 247,8 mln zł kary na elektrociepłownię Będzin Wytwarzanie za brak opłat za emisję dwutlenku węgla do atmosfery.
Spółka EC BĘDZIN S.A. zdecydowała o wniesieniu odwołania od decyzji administracyjnej do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska.
- Decyzja ta, choć dotyczy bezpośrednio naszej spółki zależnej, jest odzwierciedleniem głębszego problemu systemowego, z jakim boryka się cały sektor energetyczny w Polsce - podnosili jej przedstawiciele.
W komunikacie Grupy Altum wskazano, że zainstniała sytuacja odzwierciedla absurdy polityki klimatycznej, a podobne działania mogą wpływać na bezpieczeństwo energetyczne Polski.
- Jest to jasny sygnał, że obecny sposób realizowania polityki klimatycznej przyjętej przez Unię Europejską i polski rząd stawia firmy takie jak EC BĘDZIN Wytwarzanie sp. z o. o. przed zadaniem niemożliwym do zrealizowania i oderwanym od realiów ekonomicznych i gospodarczych pozostających poza naszą kontrolą - podkreślała spółka.
Więcej na ten temat pisaliśmy <<Ponad 247 mln kary dla EC Będzin. "To przejaw problemu, z jakim boryka się sektor energetyczny w Polsce">>.
Mimo trudnej sytuacji finansowej, okazało się, że znalazł się inwestor. W styczniowym komunikacie EC Będzin poinformowała, że zawarła z Grupą Altum umowę sprzedaży 51 proc. udziałów w spółce zależnej ECB Wytwarzanie za łącznie 16,2 mln zł. Spółki zawarły także umowę wspólników.
Cena sprzedaży została rozliczona poprzez umowne potrącenie z wierzytelnościami Grupy Altum względem spółki o częściowy zwrot udzielonych pożyczek wraz z odsetkami.
Ustalone warunki współpracy zakładają m.in. zasady i warunki dostarczania węgla energetycznego przez spółkę do ECB Wytwarzanie po zrealizowaniu zawartych już umów na rok 2024 oraz 2025. Od 1 stycznia 2026 r. ECB Wytwarzanie będzie kupował od EC Będzin, na podstawie odrębnych umów, węgiel energetyczny o parametrach jakościowych wymaganych przez instalacje spalania ECB Wytwarzanie w celu wytwarzania energii i ciepła, w liczbie stanowiącej co najmniej 49 proc. rocznego zapotrzebowania ECB Wytwarzanie oraz po cenach rynkowych - informował PAP.
Dlaczego zarząd spółki Grupa Altum zdecydował się na tak odważny krok, mimo, że na przedsiębiorstwie wisi widmo ogromnej kary finansowej? Sytuację wyjaśnia prezes zarządu nabywcy, Sławomir Wołyniec.
Środki uzyskane z transakcji pozwoliły m.in. zredukować istniejące zobowiązania EC Będzin S.A., co znacząco wpływa na poprawę jej sytuacji finansowej. Jednocześnie chciałbym podkreślić, że transakcja wpisuję się w długofalową strategię biznesową Grupy Altum i jest dla niej korzystna. Dostrzegamy bardzo duży potencjał tej inwestycji - zapewnia.
W jaki sposób nowy decydent ma zamiar uporać się z problemami w spółce? Sławomir Wołyniec przyznaje, że Altum liczy na to, że odwołanie od decyzji WIOŚ przyniesie pozytywne rezultaty.
Liczymy, że przedstawione argumenty okażą się wystarczające by wycofać się z tego absurdalnego rozstrzygnięcia. Trzeba tu jasno powiedzieć, że w zgodnej ocenie ekspertów, przepis prawa stanowiący podstawę naliczenia kary jest niezgodny z konstytucją w takim zakresie, w jakim nie pozwala WIOŚ wzięcia pod uwagę przyczyn braku rozliczenia uprawnień do emisji w konkretnym przypadku. Przyjęty mechanizm ustalania wysokości kary nie uwzględnia faktu, że przedsiębiorstwa takie jak EC BĘDZIN Wytwarzanie nie działają do końca na wolnym rynku, gdyż taryfa za ciepło jest ustalana odgórnie przez Prezesa URE. Obowiązujące przepisy prowadzą do tego, że koszty związane z koniecznością zakupu uprawnień do emisji CO2 przekraczają przychody i wpędzają spółkę w deficyt – mówi.
Większościowy udziałowiec uspokaja jednocześnie, że dopóki decyzja WIOŚ nie jest ostateczna i wymagalna to nie wpływa w najmniejszym stopniu na dostawy mediów do mieszkańców.
Prezes zarządu Grupy Altum przyznaje, że sytuacja w polskim ciepłownictwie jest złożona i wymaga znaczących zmian.
Sektor ten, oparty głównie na węglu, generuje wysoką emisję CO2. Nie można jednak zapominać, że ciepłownictwo węglowe wciąż pełni kluczową rolę w gospodarce, dostarczając ogrzewanie i ciepłą wodę 6 milionom gospodarstw domowych w Polsce, zaś zbyt szybka i nieprzemyślna transformacja energetyczna, powoduje w tym zakresie poważne zagrożenia - zauważa Sławomir Wołyniec.
Powołując się na opinie ekspertów zaznacza też, że "przekształcenie tego sektora nie jest jedynie wymogiem czasów, lecz również okazją do stworzenia nowoczesnego, czystego i bezpiecznego systemu ciepłowniczego, który będzie korzystny zarówno dla społeczeństwa, jak i gospodarki kraju".
Kluczowe w tej kwestii będzie jednak znalezienie odpowiedniego sposobu finansowania tych, niewątpliwie kosztownych, przemian. Decyzja o zakupie większościowego pakietu udziałów w EC Będzin Wytwarzanie podyktowana była m.in. świadomością tego, że nadciąga konieczność przeprowadzenia transformacji technologicznej całej Grupy Kapitałowej EC BĘDZIN S.A., a to stanie się możliwe wyłącznie wtedy, gdy Grupa EC BĘDZIN będzie wiarygodnym partnerem dla instytucji udzielających finansowego wsparcia takim inwestycjom – podsumowuje prezes Grupy Altum.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
JSW dogadała się z Bogdanką. Węglowe giganty będą współpracować
487Jedyne takie w Polsce Branżowe Centrum Umiejętności zaczęło działać na Śląsku
266Silver Economy - odpowiedź na wyzwania demograficzne
200Równie często jak specjaliści IT. 3/4 działów HR wykorzystuje AI co najmniej raz w tygodniu
131Silver Economy - odpowiedź na wyzwania demograficzne
+2 / -0"Podobasz mi się lub nie". Związkowcy: Program odejść z Poczty Polskiej dobrowolny tylko z nazwy
+2 / -0Przedsiębiorca i członek RIG w Katowicach Konsulem Honorowym Mongolii
+1 / -0Prezes Zarządu Euvic 2030 na czele Digitree Group. Tobiasz Wybraniec zastąpi Konrada Żaczka
+1 / -0