W środę praca kopalni Ruda w Rudzie Śląskiej została zakłócona przez aktywistów Greenpeace, którzy weszli na wieżę szybową zakładu. Był to protest przeciwko zrzucaniu zasolonych wód z kopalni do rzek. Jak wynika z dzisiejszych doniesień, w kopalni ponownie wydobywa się węgiel. Oświadczenie w sprawie wydała Polska Grupa Górnicza.
W środę 23 sierpnia praca należącej do Polskiej Grupy Górniczej kopalni Ruda w Rudzie Śląskiej została zakłócona przez członków organizacji Greenpeace. Aktywiści weszli na wieżę szybową zakładu.
Jak informuje Onet.pl, mimo że ekolodzy odeszli z wieży szybowej po kilku godzinach, praca kopalni była wstrzymana przez około dobę. Powodem tego był fakt, że po demonstracji aktywistów trzeba było przeprowadzić przegląd techniczny urządzeń sztabowych.
Teraz kopalnia wznowiła wydobycie węgla.
Przegląd zakończył się w nocy, a kopalnia ponownie zaczęła pracować normalni - powiedział w rozmowie z RMF FM Tomasz Głogowski, rzecznik Polskiej Grupy Górniczej.
Po akcji ekologów policja spisała ich dane i zabezpieczyła przedmioty, które wnieśli na wieżę szybową. Sprawa trafi do prokuratury, z kolei kopalnia liczy sumę strat.
Swoje postulaty na Facebooku przedstawili przedstawiciele Greenpeace.
Aktywistki i aktywiści Greenpeace wspięli się dzisiaj rano na wieżę wyciągową szybu kopalni Bielszowice i rozwiesili tam ogromne transparenty z hasłami: Kopalnie trują Odrę oraz End fossil crime - oznajmili.
Polska Grupa Górnicza wyraża zdecydowany sprzeciw w związku z nielegalną akcją Greenpeace, polegającą na zablokowaniu szybu wydobywczego nr II Ruchu Bielszowice KWK Ruda — oświadczyli wczoraj przedstawiciele spółki PGG.
Dyrekcja KWK Ruda w trosce o bezpieczeństwo ludzi podjęła wszelkie działania, aby zabezpieczyć pracowników zakładu, a także samych protestujących, którzy narazili się na zagrożenie — dodano.
"W kwestii zrzutu wód jesteśmy w pełni transparentni. Teza, że słone wody z kopalń są odpowiedzialne za największe zanieczyszczenie rzek, nie ma oparcia w opracowaniach i analizach naukowców" — zapewniła spółka.
PGG przypomniała w oświadczeniu, że odwadnianie kopalń jest jednym z głównych warunków wydobywania w każdej kopalni. Wstrzymanie tego nie jest możliwe. Spółka podkreśla, że wypompowywanie wód z kopalń jest przeprowadzane zgodnie z prawem.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
PGG otwarta na współpracę z Rudą Śląską. Kolejne rozmowy o transformacji
837Kiedy paczka brzęczy. Pszczoły na pokładzie - innowacja w transporcie
528Tauron z rekordową EBITDA za 2024 rok. Wzrosty mimo spadku przychodów i niższych cen energii
517Wojna celna USA - czy uderzy w polski i śląski biznes? Eksperci: Największym zagrożeniem niepewność
489Wielki Piątek na stacjach paliw. Na Śląsku najtańsze benzyna i diesel, LPG też w dobrej cenie
472Wielkanoc 2025: Święta droższe niż zwykle – jak radzą sobie polskie gospodarstwa?
+4 / -0Wojna celna USA - czy uderzy w polski i śląski biznes? Eksperci: Największym zagrożeniem niepewność
+3 / -0Tauron z rekordową EBITDA za 2024 rok. Wzrosty mimo spadku przychodów i niższych cen energii
+2 / -0Stylowy taras i bezpieczny samochód - komfort na Twoim podwórku przez cały rok
+1 / -0Człowiek z pasją - pan Krzysztof posiada największą kolekcję dzwonków na świecie. Swoją fascynacją dzieli się z całym światem
+1 / -0"One in, two out". Przełom deregulacyjny staje się faktem - premier przedstawił propozycje dla biznesu
0UE odrobiła lekcje po powodzi 2024. Szybsze reakcje na klęski żywiołowe
0ZUS przypomina: wnioski o 800 plus tylko do końca kwietnia
0Stylowy taras i bezpieczny samochód - komfort na Twoim podwórku przez cały rok
0Tauron z rekordową EBITDA za 2024 rok. Wzrosty mimo spadku przychodów i niższych cen energii
0