Mamy do czynienia z kolejną falą maili z zawiadomieniem o rzekomej kontroli urzędu skarbowego. - To atak hakerów – wyjaśniają eksperci z ESET.
Maile ze złośliwym załącznikiem trafiają do skrzynek mailowych od początku tygodnia. Jak mówią eksperci z ESET, firmy produkującej oprogramowanie antywirusowe, załącznik zawiera trojana Danabot.
Wirus kradnie m.in. loginy i hasła dostępowe do polskich rachunków bankowych. Nadawcą wiadomości jest rzekomo Urząd Skarbowy, który zawiadamia odbiorcę maila o zamiarze wszczęcia wobec niego kontroli.
Złośliwy załącznik VBS/TrojanDownloader.Agent.RKY po otwarciu infekuje komputery ofiar koniem trojańskim Danabot, a więc rodzajem złośliwego programu, dzięki któremu cyberprzestępca może przejąć kontrolę nad zainfekowaną maszyną. Wirus wysyłany jest za pośrednictwem poczty elektronicznej w mailach zatytułowanych „INFORMACJA O ZAMIARZE WSZCZECIA KONTROLI SKARBOWEJ” (pisownia oryginalna). Nadawcą wiadomości jest rzekomo Urząd Skarbowy. Nadawca informuje o tym, że nie udało mu się skontaktować z podatnikiem, dlatego wyznacza termin kontroli na 18 czerwca… 2016 roku!
Skąd błąd w dacie? Czyżby to kopia pułapki sprzed lat i cyberprzestępcom śpieszyło się z wysyłką za bardzo? Twórcy pułapki starają się uwiarygodnić swoje działania powołując się na przepisy prawa, cytują w treści: „art. 92a ustawy z dnia 13 pazdziernika 1998r. (Dz. U. z 2007 r., Nr 11, poz.74 z pózn. zm.)” (pisownia oryginalna). Powiadamiają odbiorcę o wymaganej obecności w terminie wskazanym przez „Urząd”.
Nadawcą jest niejaka mgr Marzena Fierek – być może faktycznie istniejący pracownik urzędu. Treść zachęca do zapoznania się z załącznikiem, będącym wykazem potrzebnych dokumentów do przeprowadzenia kontroli skarbowej. W rzeczywistości plik zawiera zagrożenie, które infekuje komputer trojanem bankowym, rejestrującym numer klienta i hasło dostępowe do rachunku bankowego swojej ofiary.
Przypomnijmy, że trojan Danabot, w czerwcu zeszłego roku, był wykorzystywany przez cyberoszustów w kampanii spamowej, której nadawca podszywał się pod towarzystwo ubezpieczeniowe Ergo Hestia. Aktualnie mamy do czynienia z kolejną falą ataków, tym razem na klientów polskich banków. W przeszłości wirus atakował klientów banków z Włoch, Niemiec, Austrii, czy Ukrainy.
- Danabot jest złożony z wielu elementów, tzw. wtyczek. Każda z nich odpowiada za jedną z funkcji trojana, m.in. za możliwość łączenia się twórcy zagrożenia z komputerem ofiary i jego zdalne sterowanie, wstrzykiwanie złośliwego skryptu do przeglądarki, który uruchamia się w trakcie logowania do bankowości internetowej, zbieranie loginów i haseł z różnych aplikacji, czy instalację serwera proxy sieci TOR – tłumaczy Kamil Sadkowski, starszy analityk zagrożeń w ESET.
To nie pierwszy atak hakerów pod szyldem urzędu skarbowego. Administracja wyjaśniała, że nie wysyłała żadnych zawiadomień mailowych o kontrolach
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
JSW: wypadek w kopalni Zofiówka. 34-letni górnik poparzony
2009JSW: tragiczny wypadek w JZR. Zginął 44-latek
1909"Dyrektor terroryzuje pracowników". Związkowcy mówią o skandalu w JSW, spółka zabiera głos
1500Vox Patris - to największy dzwon świata. Powstał w Rydułtowach, i tu go możecie zobaczyć! [FOTO]
748Rozmowy płacowe w PGG. Jakie kwoty i kiedy otrzymają pracownicy?
734"Dyrektor terroryzuje pracowników". Związkowcy mówią o skandalu w JSW, spółka zabiera głos
+4 / -0Prasa samorządowa do kosza? Ministerstwo planuje rewolucję
+3 / -0Miliarder ze Śląska: liczba biurokratycznych absurdów jest przytłaczająca
+2 / -0Największy dzwon świata powstał na Śląsku. Waży 55 ton i trafi do Brazylii
+2 / -0Dania gotowe ze Śląska podbijają Polskę. Znajdziesz je w każdym sklepie popularnej sieci
+1 / -0Nowe narkotyki – śmiertelne zagrożenie. GIS ostrzega!
0Na tropie systemów promocyjnych typu piramida. UOKiK prześwietla strony o inwestowaniu
0Nowy sposób oszustów. Wyłudzacze podszywają się pod system drogowy e-TOLL
0Śladem Tesli i Polestara. Chiński producent elektryków chce sprzedawać Europie kredyty węglowe
0JSW: tragiczny wypadek w JZR. Zginął 44-latek
0
~lokalny 2019-06-13
15:15:31
Ci i ci niebezpieczni...
~Beata Bieniek-Wiera 2019-06-13
16:12:54
Dostałam takiego maila. Pierwsze co należy zrobić przy takich mailach to sprawdzić adres z którego przyszła wiadomość. W tym przypadku był to [email protected] - od razu widać że to nie Urząd Skarbowy. Z cyklu jak nie dać się phishingowi.